E martë, 14 Korrik, 2020
26 C
Tirana

Ndahet nga jeta profesori dhe mjeku i njohur, Panajot Boga

Më të lexuarat

Profesori dhe mjeku i njohur i Ortopedisë, Panajot Boga është ndarë nga jeta.

Boga ka qenë drejtues i shërbimit të Ortopedisë në Shqipëri për shumë vite.

Ai dha një kontribut mbi dyzetvjeçar, ku ndërthuret eksperienca e mjekut me profesorin në auditorët e Fakultetit të Mjekësisë dhe e punonjësit shkencor pranë Qendrës Spitalore Universitare në shërbimin e Traumatologji-Ortopedisë.

Botimet dhe studimet e profesor Bogës janë të shumta, duke shërbyer si literaturë akademike dhe tekste referimi për shkencën e mjekësisë dhe ndihmëse për ortopedët e rinj.

Ai është autor i pesë teksteve mësimore, me qindra artikuj shkencorë, referues shkencor në konferenca europiane mbi ortopedinë, si dhe përpunues i tri teknikave kirurgjikale personale.

Shërbimi ortopedik në Spitalin Ushtarak mban emrin e tij.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Shkëmbimi i bujshëm/ Ja çfarë i ofron Chelsea klubit të Atletico Madridit

“Daily Mirror” shkruan se Chelsea dëshiron portierin slloven të Atlético Madridit dhe ka në mendje edhe ofertën, që do të paraqesë. Përveç një shume të...

Miratohet nisma e opozitës parlamentare për ndryshimet kushtetuese

Komisioni i Ligjeve dhe Këshilli i Legjislacionit kanë miratuar sot me konsensus, pa asnjë votë kundër ndryshimet Kushtetuese. Ndryshime pati në pikën nr.3 të nenit...

Sistemi proporcional rajonal, kërkohet garanci për pragun zgjedhor

Deputeti Myslym Murrizi ka kërkuar garanci nga mazhoranca, që pragun kombëtar duhet të jetë natyral në çdo qark, në mënyrë që të mos ikin...

Dita e Bastijës/ Meta letër Macron: Mbështetja e Francës, motivim për përmbushjen e reformave

Presidenti Ilir Meta ka uruar homologun e tij francez, Emmanuel Macron, me rastin e Festës Kombëtare të Francës, Ditën e Bastijës. Kreu i shtetit shpreh...

Komisioni i Ligjeve/ PS: Pragu elektoral të zgjidhet në formulimet e Kodit Zgjedhor

Ka rinisur mbledhja e Komisionit të Ligjeve për ndryshimet Kushtetuese në lidhje me pragun elektoral, koalicionet si edhe listat e hapura. Relatorja nga mazhoranca për...