E enjte, 5 Gusht, 2021
29.5 C
Tirana

Ndahet nga jeta një nga figurat më të rëndësishme të PPSH

Ka ndërruar jetë ditën e sotme Vito Kapo, e veja e Hysni Kapos, ish numri dy i PPSH-së.

Vito Kapo, e cila ndërroi jetë në moshën 97-vjeçare, ka mbajtur shumë poste të rëndësishme gjatë kohës së komunizmit.

Ajo ka qenë ish-ministre e industrisë së lehtë në vitet 1987-1990, si dhe ish-kryetare e Bashkimit të Grave para viteve ‘90.

Ndërsa në fillimet e para Kapo ka qenë sekretare e Enver Hoxhës, pranë Shtabit të Përgjithshëm në Helmës dhe Odriçan.

Vito Kapo lindi më 9 nëntor 1922 në Nivan të Zagorisë. Ajo ishte e bija e dr. Stathi Kondit dhe Krisanthisë.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Llogari bankare për të pastruar paratë, si e zbuloi FBI-ja 74-vjeçaren

S’janë të paktat rastet kur shtetasit e huaj strehohen në Shqipëri për t’iu shmangur drejtësisë në vendet ku janë rezident. Shtetasja amerikano-kanadeze, Lyda Harris,...

“Për lexim gjatë gushtit”

Nga: Skënder Minxhozi Ka qenë një kohë kur nxënësve ju jepej, gjatë pushimeve verore, një listë me libra për t’i lexuar. Atij brezi që e...

Kursi i këmbimit/Rritje e lehtë e euros, dollarit dhe paundit

Në kursin e këmbimit valutor, sot vihet re një rritje e lehtë e euros, paundit britanik,  dollarit dhe frangës zvicerane. Më poshtë do të gjeni...

Zhvillimet kryesore në rajon në 24 orët e fundit

Çfarë ka ndodhur në rajon në 24 orët e fundit 1- Profesori i shkencave politike: Forcimi i sovranitetit të Kosovës, garanton integrimin e gjithë rajonit 2-...

Çfarë po ndodh rreth nesh? Ngjarjet kryesore në botë në 24 orët e fundit

Njihuni me titujt kryesorë të zhvillimeve në botë 1-Hungaria kërkon daljen nga Bashkimi Europian 2- Vetëvritet oficeri i katërt i policisë që iu përgjigj trazirave në...