E premte, 14 Gusht, 2020
28 C
Tirana

Ndahet nga jeta goleadori spanjoll, që as pengmarrja nuk e ndaloi të shënonte

Më të lexuarat

Sërish rekord rastesh të reja në Shqipëri

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se në 24 orët e fundit kanë ndërruar jetë 3 persona nga koronavirusi. Fatkeqësisht, nuk e kanë fituar dot...

VIDEO/ Si rrethoi dhe shtriu përtokë policia organizatorin e ngjarjes së Tushemishtit

Policia ka publikuar sot pamjet nga momentet e arrestimeve të bujshme pasditen e djeshme në Tiranë. Gjatë këtij operacioni, u kapën në zonën e Freskut...

Rritet ndjeshëm numri i rasteve të reja në Shqipëri

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se në 24 orët e fundit janë shënuar 5 viktima nga koronavirusi në vend. Fatkeqësisht, nuk e kanë fituar...

“A i keni trutë në kokë?”/ Aida Shtino kritikon ashpër mjekët e Infektivit

Gazetarja e njohur, Aida Shtino, ka kritikuar mënyrën se si po menaxhohet situata e pandemisë në vend. Përmes një postimi në Facebook, Shtino ka akuzuar...

Përfundon misioni i mjekëve italianë, Manastirliu: Bashkëpunimi ynë do të vijojë

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu së fundmi priti në një takim grupin e mjekëve italianë, të cilët për 2 javë ofruan veprimtari konsulence për...

Franca çoi avionët ushtarakë në ndihmë të Greqisë, vjen reagimi i ashpër i presidentit turk

Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan, ka reaguar pas thirrjes që Franca i bëri BE-së që të vendoste sanksione ndaj Turqisë. Pa emërtuar askënd, Erdogan tha...

Alarmohen banorët e minoritetit turk, komandot greke rrethojnë fshatin e tyre

Forcat komando greke janë fotografuar duke kryer stërvitje me armatim të vërtetë, në fshatrat e banuara prej minoritetit turk në zonën e Ksanthit, në...

Tërbohen serbët, këngëtarja e njohur nuk e mohon: Po jam shqiptare

Këngëtarja e njohur në Serbi, Edita Aradinovic, ka provokuar keq fansat e saj së fundmi, me anë të një InstaStory. Ajo është pyetur nga një...

Rriten tensionet, anijet dhe avionët francezë pozicionohen në anën greke në Egje

Egjeu Lindor nuk po gjen qetësi dhe duket se situata është nxehur shumë gjatë orëve të fundit. Franca i është përgjigjur Turqisë duke dërguar në...

Pezullohet nga detyra punonjësi i policisë në Kakavijë

Një punonjës policie në Kakavijë është pezulluar sot nga detyra, pasi akuzohet se tentoi të kalonte jashtë radhe një makinë. Me vendim të drejtorit të...

Golashënuesi i tetë në historinë e elitës së futbollit të Spanjës është ndarë nga jeta në mënyrë tragjike duke ecur në rrugë. Ish-futbollisti i Sporting Gijon, sulmuesi i Barcelonës dhe Spanjës, Enrique Castro “Quini” ka vdekur nga një atak në zemër, në moshën 68 vjeçare.

Quini kaloi pjesën më të madhe të karrierës së tij me Sporting Gijon, edhe pse për një periudhë 4-vjeçare ishte pjesë e Barcelonës (1980-1984). Ai fitoi trofeun Pichichi pasi ka qenë golashënuesi më i mirë në La Liga pesë herë dhe ka shënuar plot 219 golave ​​në 448 paraqitje.

Quini përfaqësoi Spanjën në Kupat Botërore të 1978 dhe 1982, si dhe në kampionatin Europian të 1980. Me Barcelonën ai ka fituar Copa del Rey në vitet 1980-81 dhe 1982-83 duke shënuar dy herë kundër Sporting-ut të tij të dashur në finale dhe Superkupën 1981-82.

Barcelona mund të kishte fituar edhe La Ligan në vitet 1980-81, por pozita e tyre në kampionat u lëkund pasi Quini u rrëmbye me armë, pasi kishte shënuar dy herë në fitoren 6-0 ndaj Hercules.

Ai u lirua 25 ditë më vonë, duke zgjedhur që të mos ngrinte padi kundër rrëmbyesve të tij dhe përfundoi sezonin si golashënuesi më i mirë në La Liga.

David Villa është një tjetër sulmues i cili ka mësuar tregtinë e tij tek Sporting para se të nisej drejt Barelonës dhe golashënuesi më i mirë i Spanjës i çoi homazhet mentorit të tij.

“Kur mora hapat e parë në këtë profesion, isha me fat që u bekova me këshillën e sulmuesit më të mirë spanjoll të të gjitha kohërave, unë kurrë nuk do të kisha arritur aty ku isha pa ndihmën e tënde”, shkroi ai në një post Instagram.

“Unë do të jem përjetësisht mirënjohës, mik. Mbaj mend që më kërkuat një ditë [të jem] një sulmues më i mirë se ti dhe unë kërkoj falje për mosparaqitje, por ky ishte një mision i pamundur për çdo sulmues që donte të provonte.

Do të na mungosh shumë, jo vetëm sepse keni qenë më i miri, por edhe sepse [ju] keni qenë njeri i mrekullueshëm.

Unë jam i sigurt se ata kanë kërkuar që ju të shkoni atje, sepse në qiell kanë nevojë për gola dhe ata kanë marrë më të mirin, do të jeni gjithnjë në kujtesën time, unë ju dua shumë, magjistar,” përfundoi Villa.

Kapiteni i Barcelonës, Andres Iniesta, shkroi: “Do të na mungojë shumë prania jote, RIP, ngushëllimet e mia për familjen dhe miqtë”.

Presidenti i gjigantëve të La Ligës, Josep Maria Bartomeu, tha: “Vdekja e Quini është një humbje e madhe. Ai ishte një lojtar i jashtëzakonshëm dhe një person i pabesueshëm, i cili fitoi një vend të privilegjuar në zemrat e lojtarëve të Barcelonës dhe të botës së futbollit.”

Sporting stolisur kreshtat e tyre të klubit në faqen e tyre zyrtare Tëitter me një shirit të zi dhe postuar një mesazh të shkurtër. “Me keqardhje të madhe njoftojmë vdekjen e Quinit tonë të dashur. RIP.”  Përshtati TIRANA TODAY

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Përsëri lëkundje tërmeti në Shqipëri, ja ku ishte epiqendra

Në 26 nëntor, vendi ynë u trondit nga një tjetër tërmet i fortë, ndërsa epiqendra e tij ishte në detin Adriatik, në afërsi të...

“S’janë hequr masat kufizuese”, Qeveria Hoti bën sqarimin e njoftimit për hapjen e kufijve

Sot Qeveria e Kosovës njoftoi se do të hap kufijtë për Shqipërinë, Serbinë dhe Maqedoninë e Veriut, mirëpo nuk dha detaje për rregullat që...

Rikthehen shifrat e larta të infektimeve, Italia diskuton mbylljen

Italia ka shënuar në 24 orët e fundit, shifrën më të lartë të infektimeve nga Covid 19 që nga 24 qershori. Ndodhur në këto...

Nevoja për një plan kundër katastrofës humanitare në kufi me Greqinë

Nga: Mero Baze Kristaq Kiço është kryetar i Bashkisë së Finiqit në Sarandë, një Bashki e pakicës greke në Shqipëri. Deri më sot, ai është...

Aktorja e “Fate të kryqëzuara” gjen në shtëpi djalin e saj të pajetë

Aktorja e njohur si halla Maide, në serialin e ndjekur nga shqiptarët dhe më gjerë, “Fate të kryqëzuara”, ka humbur djalin e saj në...