E mërkurë, 30 Shtator, 2020
14 C
Tirana

“Natën e mirë dhe Paç fat”, gazetari zbulon ekranin ku do shfaqet pas ikjes nga Top Channel

Më të lexuarat

Rindizet ashpër konflikti ushtarak Armeni-Azerbajxhan, shpallin gjendjen e luftës

Një nga konfliktet më të vjetër në botë, mosmarrëveshja territoriale midis Armenisë dhe Azerbajxhanit ka shpërthyer sërish. Përleshjet kufitare shpërthyen të dielën në mëngjes,...

“Nxore në pritë Azem Hajdarin”/ Fatos Klosi reagon pas akuzave të Berishës

Ish-kreu i SHIK, Fatos Klosi ka reaguar pas deklaratave të mbrëmshme të ish-kryeministrit Berisha lidhur me ekzekutimin e Azem Hajdarit. Berisha akuzoi Klosin se ai...

Artan Hoxha i publikon videon e rëndë Berishës, e nxjerr ‘blof’ për ekzekutimin e Azem Hajdarit (VIDEO)

Gazetari Artan Hoxha i ka publikuar një video ish-kryeministrit Berisha, duke e nxjerrë ‘blof’ për deklaratat që bëri mbrëmjen e djeshme në emisionin "Opinion",...

Turqia rrëzon avionin armen në Azerbajxhan

Armenia akuzon Turqinë se ka rrëzuar një prej avionëve të saj, gjatë konfliktit me Azerbajxhanin. Ministria e Mbrojtjes e Armenisë pretendon se avioni i tyre...

“Ku i çuat paratë që iu dha bota?”, Rama i kërkon ndjesë ndërkombëtarëve, sqaron kush i administron fondet

Kryeministri Edi Rama ka folur në programin e financimit të BE-së për restaurimin dhe rrjetëzimin e monumenteve të kulturës të dëmtuara nga tërmeti i...

“I thashë të zhdukej për 6 muaj”, Berisha rrëfen detaje të reja lidhur me ekzekutimin e Azem Hajdarit

Ish-kryeministri Sali Berisha ka zbuluar detaje të tjera lidhur me ngjarjet që kanë ndodhur para ekzekutimit të liderit të lëvizjes studentore, Azem Hajdari. Në një...

Kush e nxori në pritë Azem Hajdarin? Berisha jep emrin

Ish-Kryeministri Sali Berisha tha në 'Opinion' se Azem Hajdari u nxor në pritë nga Fatos Klosi, në atë kohë kreu i Shërbimit Informativ Shtetëror. Sipas...

Sondazhi për djemtë e preferuar në “PërPuthen”, fituesi i surprizon të gjithë

Një sondazh i produksionit “PërPuthen” ka nxjerrë Armand Ferhatin si djalin më të pëlqyer nga pjesëmarrësit në spektakël. Edhe pse ai nuk ka qenë një...

Konflikti në Kaukaz/ Berisha në kah të Azerbajxhanit: Po çliron tokat e pushtuara nga Armenia

Ish-kryeministri Sali Berisha ka folur rreth luftës që ka nisur mes Armenisë dhe Azerbajxhanit, ku deri më tani janë shënuar dhjetëra viktima. Përmes një postimi...

Gruaja e Lefter Zhidrus tregon si ka lindur konflikti me fqinjët

Bashkëshortja e 71-vjeçarit, Lefter Zhidru, i cili u ekzekutua pak ditë më parë nga RENEA, ka treguar se si ka lindur konflikti me fqinjët. E...

Pas largimit nga Top Channel, gazetari Sokol Bregu ka njoftuar se i është bashkuar stafit të Vizion Plus. Me anë të një statusi, ai zbulon se fenomenet dhe ngjarjet kriminale tashmë do i trajtojë përmes dëshmitarëve.

Emisioni i tij i ri në një tjetër televizon do të quhet “Natën e mirë dhe Paç fat”.  Gazetari thotë se fenomenet dhe ngjarjet kriminale do ti trajtojë ndryshe, në një këndvështrim tjetër. Jo përmes atyre që kryen krimin, por përmes dëshmitarëve që e shohin në një diapazon ndryshe.

Statusi

Edëard Murrow është një ndër gazetarët më të mirë amerikanë. Ai mbetet një ndër ikonat e televizioneve amerikane që nga koha e luftës së dytë botërore. Çdo emision I Murrow mbyllej me shprehjen e famshme, Good night and Good luck. Një emblemë… Unë falenderoj Vizion Plus që më dha besim, por edhe për faktin që emisioni im të quhet “Natën e mirë dhe Paç fat”.

Fenomenet dhe ngjarjet kriminale unë do përpiqem ti trajtoj ndryshe, në një këndvështrim tjetër. Jo përmes atyre që kryen krimin, por përmes dëshmitarëve që e shohin në një diapazon ndryshe. Mesazhet më të forta jepen nga elitat, nga njerëzit me më shumë influencë në opinionin publik, por edhe nga ata që kanë ndikim në shoqëri. Shpëto një jetë ke shpëtuar njerëzimin nuk është thjesht një shprehje librash të shenjtë, është një filozofi. Ja vlen të provosh që me një emision nuk mund të shpëtosh 80 mijë përdorues droge në vend, por një mund tja dalësh ti largohet djallit, nuk mund të trembësh asnjë 10 mijë hajdutë që arreston policia çdo vit në këtë vend, por një mund ta bindësh, pedofilët nuk kanë frikë nga asgjë, por një familje mund të këshillohet nga njerëzit e duhur. Fundja, askush në gazetarinë botërore nuk pretendon të rregullojë botën, por mesazhet shërojnë, ndaj fjala mbetet e shenjtë. Ne e kemi harruar familjen, themi është e shenjtë, por nuk e rreshtojmë asnjëherë si arma më e madhe ndaj krimit. Për këtë arsye, pak minuta përpara se të ekzekutohen me vdekje në SHBA, të dënuar të ndryshëm shkruajnë letra. Ata quajnë pjesë të fajit familjet e tyre, që dështuan ti mbajnë larg krimit…

Lexo edhe :   Revoltohet Shqipja e “Përputhen", rrjeti e ‘kryqëzoi’ me komente negative
Lexo edhe :   Revoltohet Shqipja e “Përputhen", rrjeti e ‘kryqëzoi’ me komente negative

Dhe mesazhi bën xhiron e botës.

Një shtet e sulmon krimin me polici, prokurori, gjykatë dhe burg. Efektiv apo jo, kjo është e vetmja skemë e ngritur në historinë e botës prej mijëra vjetësh. Por një familje mund të bëjë më shumë. Ajo eshte forma me e fortë për të mundur krimin. Krimi luftohet në shkollë, krimi luftohet me art, krimi luftohet në bibliotekë, krimi luftohet me sport, krimi luftohet me ide, krimi luftohet me të ardhmen.

Nuk besoj se jam I gabuar sepse në të kundërt, “Shpëtoni ushtarin Rajan”, nuk do të ishte filmi më I pëlqyer nga të gjithë. Kjo është filozofia më e fortë që po lind sot në botë. Shpëto një njeri cilido qoftë çmimi, sepse ke shpëtuar të ardhmen.

Faleminderit të gjithëve, Faleminderit Vizion Plus. Me ndihmën e një stafi pasionant do shihemi në ekran së shpejti.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Fuqitë e mëdha dhe konflikti mes Azerbajxhanit dhe Armenisë

Çfarë e bëri të rishpërthejë konfliktin për Nagorni Karabakun? Ekspertët mendojnë se kjo mund të ketë lidhje me gjendjen e përkeqësuar ekonomike në Azerbajxhanin...

Tre simptomat që në 85% të rasteve konfirmojnë nëse jeni infektuar me koronavirus

Instituti i Shëndetit Publik në Britaninë e Madhe ka sqaruar se cilat janë 3 simptomat kryesore, që në 85% të rasteve konfirmojnë se një...

Emërohet kryeministrja e parë femër e këtij shteti afrikan

Presidenti i Togos (shtet në Afrikë), Faure Gnassingbe emëroi sot kryeministren e parë femër të vendit, Victoire Tomegah Dogbe. 60-vjeçarja zëvendëson Komi Selom Klassou, i...

“Ndaloni sulmet”, Putin telefonon kryeministrin armen

Presidenti rus, Vladimir Putin, i ka kërkuar kryeministrit armen, Nikolla Pashinyan, që të ndalojë sulmet ndaj Azerbajxhanit. Putini theksoi nevojën urgjente për një armëpushim dhe...

Situata nga pandemia/ Manastirliu: Kemi numrin më të ulët të infektimeve në rajon

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, ka deklaruar se pavarësisht se shifrat e përditshme të infektimeve janë të larta, ato janë brenda parashikimeve. E ftuar në...