E mërkurë, 13 Tetor, 2021
15.5 C
Tirana

NASA shpërndan foton ku duken 3 galaktika. “Galaktikat rriten ashtu si dhe ne”

NASA ndau një fotografi interesante me tre galaktika të ndryshme. Dhe bashkangjitur, agjencia hapësinore gjithashtu shpjegoi se si këto galaktika nuk e lejojnë veten të “përcaktohet me ndonjë etiketë”.

Më 13 qershor, NASA lëshoi ​​një fotografi të tre galaktikave: njëra në qendër dhe dy të tjerat të identifikuara në të djathtën dhe në fund të figurës. Fotoja është kapur nga Kamera Teleskopi ‘3 Wide Angle’ i NASA-s. Tani, le të kuptojmë se çfarë i bën unike këto galaktika.

Në postimin e saj në Instagram, agjencia tha se galaktika e fotografuar në qendër ishte “e vështirë për t’u klasifikuar” dhe arsyet janë shumë interesante.

Ndërsa nganjëherë klasifikohet si një galaktikë spirale, e ngjashme me ‘Rrugën tonë të Qumështit’, ajo gjithashtu klasifikohet ndonjëherë si një galaktikë lentikale, “deklaron agjencia.” Galaktikat lente janë një lloj galaktike që gjendet midis varieteteve spirale dhe eliptike “. kjo e bën atë më komplekse, apo jo? Por këtu është një mënyrë më e lehtë për ta parë atë. NASA thotë se galaktikat rriten ashtu si dhe ne./AP

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Sa do të shtrenjtohet energjia?

Qoftë për ngrohje, furnizim me karburant, apo për faturën e energjisë elektrike: konsumatorët duhet të paguajnë gjithnjë e më shumë para për energji. Cilat...

Si po tallet Sali Berisha me viganët e historisë

Nga: Pajtim Bello Sali Berisha, si në fillimet e 1991, kërkon të sëmbojë demokratët e Kukësit duke evokuar historinë e trevës së tyre. Sjellje tipike...

Mashtrimi me kreditë/Lihet në burg infermierja, lirohet bashkëpunëtorja

Gjykata e Tiranës ka lënë në fuqi vendimin "arrest me burg" për infermieren Elisabeta Bardhollari dhe "arrest shtëpie" për Orjada Hoxhën, pasi akuzohen për...

I mori jetën gruas në sy të foshnjes/Piloti 33-vjeçar nuk kishte bashkëpunëtor

Autoritetet greke kanë dalë në përfundimin, se në krim për vrasjen e 20-vjeçares Caroline Crouch në muajin maj në Greqi është i shoqi 33-vjeçar,...

Herët a vonë të gjithë do të thonë: E dua Doktoreshë Albanën

Nga: Lorenc Vangjeli Doktoreshë Albana Fico është një emër shumë i njohur në Tiranë. Në një kohë tjetër, ajo dhe shumë kolegë të tjerë si...