E hënë, 24 Janar, 2022
3.5 C
Tirana

NASA realizon misionin, zbulohet struktura e brendshme e Planetit Mars

Duke përdorur informacionin e marrë nga disa tërmete të zbuluar në Mars nga sizmometri Band SEIS, i zhvilluar në Francë, ekipi ndërkombëtar i misionit InSight të NASA-s ka zbuluar strukturën e brendshme të Planetit të Kuq. Të tre punimet e botuara më 23 korrik 2021 në revistën Science, jep për herë të parë, një vlerësim i madhësisë së bërthamës së planetit, trashësisë së kores së tij dhe strukturës së mantelit të tij, bazuar në analizën e valëve sizmike të pasqyruara dhe modifikuara në brendësi të tij.

Kjo e bën këtë, eksplorimin e parë ndonjëherë sizmik të strukturës së brendshme të një planeti tokësor përveç Tokës, dhe një hap të rëndësishëm drejt kuptimit të formimit dhe evolucionit termik të Marsit. Para misionit InSight të NASA-s, struktura e brendshme e Marsit ishte ende e pakuptueshme për shkencëtarët, shkruan PhysOrg.

Modelet u bazuan vetëm në të dhënat e mbledhura nga satelitët në orbitë dhe në analizën e meteoritëve marsianë që ranë në Tokë. Vetëm në bazë të gravitetit dhe të dhënave topografike, trashësia e kores u vlerësua të ishte midis 30 dhe 100 km. Vlerat e momentit të inercisë dhe dendësisë së planetit sugjeruan një bërthamë me një rreze prej 1,400 deri në 2,000 km.

Struktura e detajuar e brendshme e Marsit dhe thellësia e kufijve midis kores, mantelit dhe bërthamës ishin, megjithatë, plotësisht të panjohura. Me vendosjen e suksesshme të eksperimentit SEIS në sipërfaqen e Marsit në fillim të vitit 2019, shkencëtarët e që morën pjesë në këtë misioni, përfshirë 18 bashkëautorë francezë , mblodhën dhe analizuan të dhëna sizmike për një vit në Mars.

Për të përcaktuar njëkohësisht një model strukturor, kohën (e mbërritjes) së një tërmeti dhe distancën e tij, zakonisht kërkohen më shumë se një stacion. Sidoqoftë, në Mars shkencëtarët kanë vetëm një stacion, InSight. Prandaj ishte e nevojshme të kërkoheshin të dhënat sizmike për tiparet karakteristike të valëve që kishin ndërvepruar në mënyra të ndryshme me strukturat e brendshme të Marsit dhe t’i identifikonin dhe t’i vërtetonin ato. Këto matje të reja, së bashku me modelimin mineralogjik dhe termik të strukturës së brendshme të planetit, kanë bërë të mundur kapërcimin e kufizimit të të pasurit një stacion të vetëm. Kjo metodë fillon një epokë të re për sizmologjinë planetare.

Duke krahasuar sjelljen e valëve sizmike ndërsa udhëtonin nëpër kore përpara se të arrinin në stacionin InSight, u identifikuan disa ndërprerje në këtë pjesë: E para, e vërejtur në një thellësi prej rreth 10 km, shënon kufirin midis një strukture shumë të ndryshuar, që rezulton nga qarkullimi i lëngjeve shumë kohë më parë, dhe kore që është ndryshuar vetëm pak. Një ndërprerje e dytë rreth 20 km poshtë, dhe një e treta, më pak e theksuar në rreth 35 km, hedh dritë mbi shtresimin e kores nën InSight: “Për të identifikuar këto ndërprerje, ne përdorëm të gjitha metodat më të fundit analitike, të dyja me tërmete të origjinë tektonike dhe me dridhje të shkaktuara nga mjedisi (zhurma sizmike), “thotë Benoit Tauzin, Pedagog i Lartë në Universitetin e Lyon dhe një studiues në LGL-TPE.

Në mantel, shkencëtarët analizuan ndryshimet midis kohës së udhëtimit të valëve të prodhuara direkt gjatë tërmetit dhe asaj të valëve të gjeneruara kur këto valë të drejtpërdrejta reflektoheshin nga sipërfaqja. Këto ndryshime bënë të mundur, duke përdorur vetëm një stacion të vetëm, për të përcaktuar strukturën e mantelit të sipërm, dhe në veçanti ndryshimin në shpejtësitë sizmike me thellësinë. Sidoqoftë, ndryshime të tilla në shpejtësi lidhen me temperaturën. “Kjo do të thotë që ne mund të vlerësojmë rrjedhën e nxehtësisë së Marsit, e cila është ndoshta tre deri në pesë herë më e ulët se ajo e Tokës, dhe të vendosim kufizime në përbërjen e kores së Marsit, e cila mendohet të përmbajë mbi gjysmën e elementeve radioaktive që prodhojnë nxehtësi të pranishme në planetin “, shton Henri Samuel, një studiues i CNRS në IPGP.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Kriza në Ukrainë, NATO rrit praninë e saj

Aleatët e NATO-s po vendosin forcat në gatishmëri, dhe po dërgojnë anije shtesë dhe avionë luftarakë në Evropën Lindore, tha organizata të hënën. Këto...

FSHF i nxori audio-përgjimin, Veliaj: U qëndroj një për një atyre që kam thënë!

Kreu i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj ka reaguar pas publikimit të audio-përgjimit të publikuar sot nga Federata Shqiptare e Futbollit, në të cilën...

1100 mësues të infektuar, Ministrja e Arsimit flet për mbylljen e shkollave

Aktualisht në Shqipëri janë 1100 mësues të konfirmuar me Covid-19, dhe 1600 nxënës. Përpos situatës së rënduar me pandeminë, shtohet edhe frika për gripin...

Zgjedhjet e nxehta të 6 marsit, 10 pritshmëritë për 6 bashki

Nga: Roland Qafoku Vendimi për zgjedhjet e pjesshme lokale të 6 marsit më shumë duket si një pushim i detyruar i kërkuar nga trajneri në...

Recitoi mes dëborës/Meta: Vargjet e mia shqetësuan çunat e “Ballkanit të Hapur”

Kreu i Shtetit, Ilir Meta, është pyetur nga gazetarët sot për recitimin që bëri së fundmi në Korçë, ndërsa në qytetin juglindor kishte nisur...