E enjte, 3 Dhjetor, 2020
8 C
Tirana

NASA prodhon një respirator për pacientët me COVID-19

Më të lexuarat

Nesër përfundon afati 3-javor për kufizimin e lëvizjes deri në orën 22:00

Ditën e nesërme do të marrë fund edhe kufizimi i lëvizjes deri në orën 22:00, i vendosur nga Komiteti Teknik i Ekspertëve 3 javë...

“Je një shtrigë”, Rama nuk ia përton drejtoreshës së shkollës (VIDEO)

Kryeministri Edi Rama ka inspektuar një tjetër shkollë në Durrës, e cila u rindërtua pasi u dëmtua nga tërmeti tragjik i 26 nëntorit të...

Luftë për trashëgiminë/ Zbulohet pasuria marramendëse e Maradonës

Të shumta kanë qenë dyshimet e ngritura së fundmi, për vdekjen e legjendës së futbollit, Diego Armando Maradona, teksa në Argjentinë kanë nisur edhe...

27 vite nga vrasja e Pablo Eskobar, trafikanti nr. 1 i të gjitha kohërave

Karrierën kriminale e nisi në rrugët e qytetit të tij Medelin, kur ishte adoleshent. Vidhte makina, gurrë varresh, cigare, apo rrëmbente njerëz në këmbim...

Kurohej në Turqi prej COVID-19, ja çfarë po ndodh me trajnerin Gega

Trajneri i Kukësit Skënder Gega, ia ka dalë të mposhtë koronavirusin dhe sot pritet të kthehet në Shqipëri. Tekniku i nënkampionëve të vendit, ka...

UEFA përzgjedh stadiumin ”Air Albania” për finalen e madhe europiane

Për herë të parë në histori Tirana dhe Shqipëria futet në hartën e zhvillimit të aktiviteteve më të mëdha europiane të futbollit. Edicioni i parë...

Brenda burgut ku po mbahen Thaçi dhe ish-komandantët e UÇK-së (FOTO)

Hashim Thaçi dhe ish komandantët e tjerë të UÇK-së ndodhen në Hagë, aty ku po presin që të nisin seancat e tjera të gjykimit....

Silva Bino: Nuk e kemi kaluar më të keqen, nesër mblidhemi me Komitetin Teknik

Shefja e epidemiologjisë në Institutin e Shëndetit Publik, Silva Bino tha se nesër Komiteti Shëndetësor do të mbajë një mbledhje për tu njohur me...

Nikollë Lesi: Rama ka blerë gazetarët VIP me thasë me euro, Gjekmarkaj shembull

Gazetari Nikoll Lesi, ka dalë në mbrojtje të kolegut të tij Agron Gjekmarkaj, për të cilin ka folur me superlativa. Në një shkrim në gazetën...

Në Shqipëri do të nisin arrestimet “VIP”, ja mesazhi i fortë që erdhi nga BE

Nga: Spartak Ngjela E shihni se çfarë dëmi historik po i sjell Shqipërisë vonesa për eliminimin e korrupsionit të lartë shtetëror dhe ngritjen e një...

Agjencia amerikane e hapësirës, NASA, thotë se një respirator i ri i zhvilluar nga inxhinerët e saj për të trajtuar pacientët e prekur nga koronavirusi, është miratuar për përdorim urgjent nga organet federale të shëndetësisë.

Inxhinerët me agjencinë NASA në Kaliforni e projektuan dhe ndërtuan pajisjen brenda një harku kohor prej 37 ditësh.

Inxhinerët e agjencisë amerikane të hapësirës, NASA, në laboratorin “Jet Propulsion” në Pasadena të Kalifornisë festojnë ndërtimin me sukses të prototipit të një respiratori, ndërsa pajisja vihet në punë.

Respiratori i quajtur “VITAL” u projektua dhe ndërtua në vetëm 37 ditë.

Kjo pajisje është ndërtuar me synimin për të lehtësuar furnizimin me respiratorë tradicionalë, që ato të përdoren tek pacientët e prekur nga koronavirusi, të cilët kanë simptomat më të rënda.

Mes dhjetëra specialistëve në këtë projekt është edhe inxhinieria e mekanikës elektronike Michelle Easter, e cila ndërton pajisje robotike për mjetet ajrore dhe jo pajisje mjekësore.

“Si mund të ndërtonim diçka nga pajisjet që gjejmë në garazhin e shtëpisë? Bashkuam njohuritë mbi fluturimet dhe praktikat tona të njohura për të ndërtuar pajisjen në fjalë.”

Në rastet më të rënda, virusi dëmton indet e shëndetshme në mushkëri, duke vështirësuar furnizimin e gjakut me oksigjen. Në këtë rast, pacienti preket nga pneumonia si dhe gjendje më të rënda akute të sistemit të frymëmarrjes, çfarë mund të dëmtojë edhe organe të tjera.

Respiratorët furnizojnë mushkëritë me oksigjen tek pacientët me probleme të rënda frymëmarrje, duke u vënë atyre një tub në fyt.

Këto makineri po ashtu përdoren edhe në raste të tjera, kryesisht kur një pacient i nënshtrohet operacionit dhe gjendet nën anestezi të përgjithshme.

Lexo edhe :   Vaksinë për gripin edhe për të shëruarit nga virusi? Ç’thotë ekspertja e ISHP

NASA thotë se pajisja e re nuk është projektuar për të zëvendësuar respiratorët tradicionalë të spitalit, të cilët zgjasin për disa vite dhe janë ndërtuar për një gamë të gjerë përdorimesh mjekësore.

Lexo edhe :   Vaksinë për gripin edhe për të shëruarit nga virusi? Ç’thotë ekspertja e ISHP

Pajisja është e ndërtuar e tillë që të funksionojë tre deri katër muaj, dhe të përdoret për pacientët me COVID-19. Po ashtu kushton më lirë që të ndërtohet, me pjesë më të pakta dhe mund të modifikohet për përdorim në spitalet fushore, thotë NASA.

“Kur dërgojmë një anije në hapësirë dhe diçka prishet, ne nuk mund të dërgojmë një ekip për të bërë rregullime. Prandaj, ne jemi mësuar që të bëjmë analiza të shumta dhe të përpikta për ndonjë skenar të mundshëm që diçka të prishet. Përdorëm të njëjtën praktikë në ndërtimin e pajisjes mjekësore ”, thotë inxhinierja Easter.

NASA ka thënë se respiratori prototip është miratuar nga agjencia federale amerikane që merret me çështjet e shëndetësisë. NASA po ofron një liçensë falas për prodhimin e respiratorit në të gjithë botën. /Voa

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Champions/ PSG hakmerret ndaj Junajtid, zbaviten Juventus dhe Barcelona

Kanë përfunduar 6 sfidat e parafundit të Ligës së Kampionëve, të zhvilluara mbrëmjen e sotme, ku u regjistruan në total plot 19 gola. PSG ka...

Koronavirusi/ Gjermania do t’i zgjasë masat parandaluese deri në 10 janar

Qeveria në Gjermani ka marrë vendim që bllokimi të zgjasë deri në 10 janar. Sipas mediave të huaja, kancelarja Angela Merkel bëri të ditur vendimin...

‘E shoh veten në Kuvend’/ Pano Soko: S’dua të jem në pushtet, por në opozitë

Kandidati i “Nismës Thurje” Pano Soko ka deklaruar se nuk e kërkon pushtetin, por do që të jetë në opozitë. Në një intervistë për Report...

Denaj: Vitin tjetër do të kemi rritje ekonomike 10.6%. Ekspertja e kundërshton

Tërmeti i 26 nëntorit dhe më pas pandemia e Covid-19 shkaktuan një goditje të ekonomisë shqiptare, dhe vuri në pah mos-përgatitjen e duhur të...

Kosova, ndër vendet më të sigurta në botë nga terrorizmi

Terrorizmi mbetet problem i rëndësishëm dhe serioz në shumë vende, pavarësisht nga rënia e përgjithshme e ndikimit të tij në të gjithë botën gjatë...