E premte, 15 Janar, 2021
3 C
Tirana

Nami me festat nga jugu i vendit/ Manastirliu mbyll klubet e natës, ja sa variojnë gjobat

Manastirliu dhe nga radhët e bluzave të bardha, çdo ditë i mëshojnë fort faktit se për të mbrojtur jetën, duhet distancimi dhe vendosja e maskës. Kjo masë e qeverisë vjen në një kohë kur nga jugu i vendit, pushuesit kanë shpërndarë foto nga kluve nate të ndryshme, të cilat ofrojnë muzikë të lartë deri në orët e para të ditës.

Pas fotove e videove që bëjnë xhiron e rrjetit, ku të rinjtë kërcejnë pa distancë e pa maskë, ka dhënë sinjalet e para tek Ministria e Shëndetësisë.

Ogerta Manastirliu njoftoi në një deklaratë për mediat, vendimin e ri të qeverisë për mbylljen e lokaleve të natës në ambjente të hapur dhe të mbyllura, si pasojë e situatës Covid.

Njoftimi

Me vendimin e Qeverisë, nga sot hyn në fuqi Akti Normativ i cili:
– Ndalon hapjen e klubeve të natës, diskove, lounge bareve dhe çdo lloj shërbimi të kësaj natyre në mjedis të mbyllur apo të hapur, përveç restoranteve. Mosrespektimi i këtij detyrimi nga subjektet, dënohet me gjobë 3 000 000 lekë dhe me pezullim të aktivitetit për një periudhë një vjeçare.
– Ndalon muzikën pas orës 20:00 në të gjithë mjediset e shërbimeve të çfarëdolloji. Mosrespektimi i këtij detyrimi nga subjektet, dënohet me gjobë 1 000 000 lekë dhe në rast përsëritje, me pezullim te aktivitetit për një periudhë gjashtë mujore.

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

SHBA vijon tërheqjen e trupave nga Afganistani, kanë mbetur vetëm 2.500

Ushtria amerikane ka ulur nivelin e trupave në Afganistan në 2.500. Ky është niveli më i ulët i pranisë amerikane në gati dy dekada,...

Aksidenti me 4 viktima/ Momenti i parakalimit të gabuar të ‘Citroen-it’ (Video)

Publikohet video e aksidentit që i mori jetën 4 shtetasve nga Kosova në Rrugën e Kombit, mbrëmjen e djeshme (14 janar). Në videon e publikuar...

Rigoni dhe samiti i Tiranës

Nga: Frrok Çupi Këtu është në plan një samit dialogu mes shteteve fqinje, por njëkohësisht disa kanë lëshuar fjalë kundër, sikur ‘u bëmë ne shqiptarët...

Vllaznia me njërën dorë te titulli, Teuta zhyt Bylisin në krizë

Përfundojnë dy ndeshjet që hapën siparin e javës së 14 të Kategorisë Superiore. Teuta mundi me rezultatin e pastër 2-0 Bylisin, dhe me këtë fitore...

Nuk mbajti premtimin për ujësjellësin, banorët lidhin te pema kreun e komunës

Kryetari i komunës në qytetin jugor meksikan Chiapas, Oscar Ramirez është lidhur nga banorët e zonës, pasi nuk mbajti premtimin për ndërtimin e një...