E enjte, 2 Dhjetor, 2021
7.5 C
Tirana

Naftëtarët e Ballshit do marrin dy vite pagë nga buxheti

Naftëtarët e Ballshit do marrin për dy vite rresht pagë nga buxheti i shtetit. Lajmi është bërë i ditur nga Ministrja e Infrastrukturës, Belinda Balluku.

“Naftëtarët e Ballshit gjatë vitit 2022-2023 do të paguhen 30 mijë lekë në muaj”, tha ministrja sot në Komisionin për Veprimtaritë Prodhuese, Tregtinë dhe Mjedisin.

Në muajin tetor, naftëtarët e Ballshit dolën në protestë, ku kërkuan zgjidhje për rrogat.

Për 11 muaj, 850 naftëtarët e Ballshit kanë marrë rrogën në bazë të një marrëveshje me qeverinë, por në nëntor kjo marrëveshje skadon.

Ndodhur në këto kushte, naftëtarët u mblodhën pranë uzinës së naftës, duke kërkuar që rafineria të rikthehet në punë. Por duket se një zgjidhje ka ardhur për ta, ku tashmë për dy vite rresht do të marrin pagë nga buxheti i shtetit.

 

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Zbardhet ekspertiza mjekoligjore për vdekjen e katër rusëve në Qerret

Afro 45 ditë nga humbja e jetës së katër turistëve rusë, Instituti i Mjekësisë Ligjore ka mundur të përcaktojë shkakun fillestar. Katër turistët rusë u...

“Do të të vras, mbys fare”, banori me skizofreni kërcënon fëmijët

Disa banorë në një lagje të Bashkisë Dimal, ose Urës Vajgurore, iu drejtuan emisionit “Stop” në Tv Klan për ndihmë, pasi fqinji i tyre...

“Si jemi gjallë pas xhirimeve në ato kushte”, Reshat Arbana nxjerr të pathënat

Reshat Arbana është pa dyshim një nga aktorët më të mëdhenj shqiptarë. Ka realizuar rreth 40 role, shumë syresh të paharrueshëm. Kur ishte fëmijë,...

1000 kurthe dhe teli me gjemba

Nga: Frrok Çupi Foltoret e këtij po duken e po zhduken ‘gëmushave’ në një marshim si iriqi. Sot ndodhet në Tropojë. 24 vjet më parë...

12 milionë gjermanë të pa vaksinuar/Spahn: Sistemi shëndetësor do mbingarkohet

Numri i njerëzve të pa vaksinuar në Gjermani është ende aq i madh, sa rrezikon të mbizotërojë sistemin shëndetësor të vendit. Ky paralajmërim ka...