E shtunë, 28 Nëntor, 2020
6 C
Tirana

Na quani ‘ndërrmarje kriminale’, Krasniqi: Asnjë akuzë ndaj meje nuk qëndron

Më të lexuarat

Tronditet Bulqiza/22-vjeçari u qëllua nga shoku i tij, ja çfarë ka ndodhur

Policia e Bulqizës duket se është drejt zbardhjes së ngjarjes së rëndë, ndodhur mbrëmjen e djeshme, ku ka humbur jetën një i ri. 22-vjeçari...

Misteri shumëvjeçar: Ku ndodhet deklarata origjinale e pavarësisë së Shqipërisë

Deklarata origjinale e Pavarësisë së Shqipërisë, e firmosur më 28 nëntor 1912 në Vlorë nga delegatët e të gjitha krahinave të Shqipërisë etnike, nuk...

U ekzekutua me 8 plumba në Belgjikë, zbardhet identiteti i shqiptarit të vrarë

Mbrëmjen e djeshme, Brukseli u tmerrua nga të shtëna armësh, nga të cilat mbeti i vdekur një 38-vjeçar shqiptar. Ditën e sotme, është zbardhur identiteti...

A do të na mbrojë vaksina e Covid-19?

Pretendentët kryesorë në garën e vaksinave COVID-19 kanë patur nivele të ndryshme suksesi pas provave klinike, por çfarë do të thotë kjo për luftën...

Kurba e Covid mbetet e lartë në vend, 10 viktima

Situata epidemiologjike në vend, mbetet e rënduar pasi vijojnë të regjistrohen shifra të larta të të infektuarve dhe viktimave nga Covid-19. Ministria e Shëndetësisë informon...

”Për dy javë zhduket Covid nga planeti”/ Mjeku popullor tregon terapinë

Mjeku popullor, Ruzhdi Metali është shprehur se virusi Covid-19, mund të zhduket për dy javë nga planeti. Në ''Zonë e Lirë'', ai tha se fillimisht...

Ish-konkurrenti i “Për’puthen” i nxjerr bojën emisionit, nxjerr prapaskenat

Një ish-konkurrent i “Për’puthen” ka publikuar fotot e dyshimta të lojtarit të këtij edicioni, Atdheut, para se të bëhej pjesë e emisionit. Siç duket...

“Një pllakë tektonike po lëviz”, sizmologu i njohur turk paralajmëron banorët

Gjatë paradites se sotme, lëkundje të forta u ndjenë në Turqi, duke i shtuar edhe më tej panikun qytetarëve se do të rikthehet situata...

Pamje të rënda nga aksidenti i yllit të Arsenalit, udhëtonte me mjetin luksoz

Pamje të tmerrshme të aksidentit të mesfushorit të Arsenalit, Joe Willock, kanë bërë xhiron e rrjetit. Ai po udhëtonte me mjetin e tij luksoz...

Studimi: Ja 2 tiparet, që mund t’i bëjnë njerëzit super-përhapës të Covid-19

Provat të shumta tregojnë se super-përhapësit janë faktorët kryesorë të pandemisë Covid-19. Një numër studimesh, kanë treguar se shumica e njerëzve të prekur nga...

Ish-kryeparlamentari Jakup Krasniqi ka hedhur poshtë çdo akuzë të paraqitur në tribunalin e Hagës. Ai kritikoi ashpër cilësimin nga ana e ‘Speciales’ për anëtarët e Shtabit të Përgjithshëm të UÇK-së, si “ndërmarrje e përbashkët kriminale”.

Akt-akuza e ngarkon Krasniqin me akuza për krime lufte dhe krime kundër njerëzimit sipas të drejtës ndërkombëtare, për forma të ndryshme të përgjegjësisë penale, kanë njoftuar Dhomat e Specializuara.

“Do të them dy-tre çështje, do të përpiqem të jem goxha shkurt. Jam arrestuar me 4 nëntor 2020, në akt-akuzë po na quani ndërmarrje kriminale të përbashët, unë dua të deklaroj se kurrë në jetën time në asnjë rast të vetëm, nuk i kam trajtuar aq kaq sa se si më trajtuan mua, nga ndërtesat e burgut dhe deri në këtë ndërtesën e gjykatës.

Lufta kundër okupatorit që ka bërë krime në Kosovë. E ndjej veten më shum se mirë e kurrë nuk do të dëshiroja që të jem në pektun e njerëzve e kanë petkun e kriminelit, unë jam intelektual. Kurrë në jetën time nuk e kam drejtuar gishtin te serbët e ndaj popullsisë civile.

Lexo edhe :   Kërcënohet zv.Ministri i Brendshëm i Kosovës

Në akt-akuzë i ndani në shqiptarë katolikë e myslimanë, unë jam shqiptar e kjo është një fyerje. Ky cilësim si ndërmarrje kriminale, nuk ka diçka më fyese sepse ne një kohë të gjatë, në rrethana të vështira jetë a vdekje u vumë në mbështetje të lirisë. E ia arritëm me SHBA, vende të BE, NATO e OKB dhe të gjithë së bashku jemi ndërmarrje të përbashkët çlirimtare e shtetformuese, e ndërmarrje e përbashkët kriminale jo vetëm serbët në Serbi, ishte vetëm koka mbështetëse në Beograd dhe mbështetësit e Beogradit.

Besoj se këtë e di shumë gjithsecili qytetar i arsimuar, mbi 30 vjeç, e që jeton në vendet e demokracive Perëndimore, aty ku jam rritur e edukuar”.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Si mund ta padisë Gjermania Asadin për përdorim armësh kimike?

Drejtësia gjermane po shqyrton mundësinë e ngritjes së një padie për sulmet me gaz helmues në Siri. Deutsche Welle dhe "Der Spiegel" biseduan me...

Rita Ora uron ditën e flamurit në gjuhën shqipe dhe me foto provokuese

Rita Ora, këngëtarja me famë botërore asnjëherë nuk harron origjinën e saj. Ajo ka uruar Ditën e Flamurit me disa foto shumë provokuese, ku shihet...

Misteri shumëvjeçar: Ku ndodhet deklarata origjinale e pavarësisë së Shqipërisë

Deklarata origjinale e Pavarësisë së Shqipërisë, e firmosur më 28 nëntor 1912 në Vlorë nga delegatët e të gjitha krahinave të Shqipërisë etnike, nuk...

Nuk ka llogari bankare, liderja e Hong Kongut i mban paratë në shtëpi

Shefja ekzekutive e Hong Kongut, Carrie Lam, ka thënë në një intervistë televizive se ajo duhet të ruajë “grumbuj parash” në shtëpi, sepse nuk...

Video/ Sulmuesi shqiptar shënon në fund, i jep 1 pikë skuadrës turke

Sulmuesi, Jetmir Topalli ka shënuar gol në minutën e 95’ në sfidën e Superligës turke, të zhvilluar midis Gazientep dhe Jeni Malatjaspor. 22-vjeçari nga Kosova...