E premte, 23 Korrik, 2021
19.5 C
Tirana

Myslimanët fillojnë Haxhin në Arabinë Saudite

Myslimanët që banojnë në Arabinë Saudite filluan pelegrinazhin e tyre të Haxhit të dielën, një ngjarje vjetore e reduktuar në mënyrë rigoroze për të dytin vit radhazi për shkak të shqetësimeve në lidhje me Covid-19.

Këtë vit, vetëm 60,000 Sauditë dhe të huaj që banojnë në Arabinë Saudite marrin pjesë në Haxh, një nga pesë shtyllat e Islamit. Shifra zbehet në krahasim me 2.5 milion myslimanët e zakonshëm në të gjithë botën që zakonisht mblidhen çdo vit për Haxh, asambleja më e madhe e Islamit.

Muajin e kaluar, autoritetet Saudite thanë se pelegrinët e kualifikuar duhet të jenë midis moshës 18 dhe 65 vjeç dhe plotësisht të vaksinuar kundër Covid-19. Pelegrinët janë transportuar nga qyteti saudit i Mekës në Luginën Mina, ku do të kalojnë natën përpara se të drejtohen në malin Arafat, ku Haxhi arrin kulmin e tij të hënën. Rreth 36,000 pelegrinë janë tashmë në Mena dhe pjesa tjetër do të pasojë në orët e ardhshme, sipas televizionit shtetëror saudit al-Ekhbariya.

Në Mekë, pelegrinët ecën shtatë herë në drejtim të kundërt të akrepave të sahatit rreth Kaabës, ndërtesës së shenjtë në formë kubi brenda Xhamisë së Madhe. Ata gjithashtu vrapojnë dhe kthehen midis dy kodrave historike në zonë.

Haxhi është një detyrë që të gjithë muslimanët të kryejnë një herë në jetë, nëse kanë mundësi financiare dhe fizike për ta bërë këtë.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Shembet ura në Siberi, bllokohet hekurudha më e gjatë në botë

Vërshimet si pasojë e reshjeve të furishme në Siberi kanë çuar në shembjen e një urë, duke e shkëputur hekurudhën siberiane, më e gjata...

Kina vendos sanksione ndaj shtatë shtetasve amerikanë

Kina njoftoi të premten se po vendos sanksione ndaj disa shtetasve amerikanë në përgjigje të sanksionimit nga ana e Shteteve të Bashkuara të shtatë...

KPK, pikëpyetje për pasurinë dhe profesionalizmin e prokurores Daniela Sulaj

Prokurorja Daniela Sulaj, e komanduar si inspektore pranë Inspektoriatit të Lartë të Drejtësisë, u përball të premten më 23 korrik me Komisionin e Pavarur...

Gjykata i refuzon kërkesën për liri, Hashim Thaçi mbetet në paraburgim

Gjykata Speciale e Hagës ka marrë vendim që t’i refuzohet kërkesa ish-presidentit të Kosovës, Hashim Thaçit, që ky i fundit të mbrohet në liri. Edhe...

Koronavirusi, Manastirliu tregon numrin e të vaksinuarve në 24 orët e fundit

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu ka publikuar shifrat e të vaksinuarve kundër koronavirusit në vend. Manastirliu bën me dije, se mbi 13...