E premte, 15 Janar, 2021
6 C
Tirana

Mutacioni i ri i Covid-19/ Çfarë thonë shkencëtarët nga studimi i fundit

Një studim i realizuar në shkollën për Higjienë dhe Mjekësi tropikale në Londër, ka zbuluar se varianti i ri i koronavirusit të zbuluar në Britani të Madhe, është 56% më infektues dhe shumë më lehtë i transmetueshëm tek të tjerët.

Sipas disa shkencëtarëve, ky lloj mutacioni do të përkeqësojë situatën e pandemisë në botë, pasi do ketë më shumë viktima dhe të shtruar në spitale, shkruan Forbes.

Megjithatë, ende nuk ka prova që sugjerojnë se lloji i ri është më i rrezikshëm, vdekjeprurës ose rezistent ndaj vaksinave të koronavirusit.

Shkencëtarët që qëndrojnë pas këtij studimi kanë njoftuar se masat e kufizimit dhe bllokadat që janë vënë në Britani të Madhe, mund edhe të mos ndalin përhapjen e mëtejme të virusit

Besohet se varianti i ri i koronavirusit është “përgjegjës” për rritjen enorme të rasteve të reja me Covid-19 në Britani të Madhe.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Rama i sigurtë për fitoren, bën bilancin para zgjedhjeve

Në një konferencë për mediat, kryeministri Rama u ndal tek përmbytjet në vend, duke thënë që jemi përmisuar në krahasim me vitet e kaluara....

Dëborë dhe ngrica, temperaturat në minus për nesër

Sot pasdite (e premte, dt. 15) dhe nesër (e shtunë, dt. 16) priten reshje të dobëta në qarqet e jugut, ndërsa në pjesën tjetër...

Pamje të rënda/Përplasen 2 makina, kalimtari që priste në trotuar humb këmbët

Kalimtari që u përplas sot nga një makinë në Tiranë, për fat të keq ka humbur të dyja këmbët. Aksidenti i rëndë ndodhi mëngjesin...

Ne nuk jemi gati për Evropën pa Angela Merkelin

Nga: Mujtaba Rahman “Politico.eu” 2021 është viti kur Evropa do të duhet të mësojë që të jetojë pa Angela Merkelin. Kancelarja gjermane do të tërhiqet...

Rama do fërkojë duart, për sa kohë që opozitarët mbeten pragmatistë

Nga: Ben Andoni Do kishin një zë shumë më të besueshëm për publikun shqiptar nëse do të tregonin se konform programit dhe fizionomive, partitë e...