E shtunë, 12 Qershor, 2021
27.5 C
Tirana

Mustafaj: Shpallja e Berishës “non grata” forcon pozitën e Bashës në PD

Ish-ministri i Jashtëm Besnik Mustafaj, ka komentuar përplasjen midis kryedemokratit Lulzim Basha dhe Kryetarit të Këshillit Kombëtar të kësaj force politike, Bujar Nishani.

I ftuar në emisionin ”Radari Informativ” në ”ABC News”, Mustafa u shpreh se shpallja ”non grata” e ish-kryeministrit Sali Berisha nga SHBA, forcon pozitën e Bashës në parti.

Besnik Mustafaj: ”Nishani është konseguent ndaj kritikave të Bashës. Dhe i ka kërkuar që ditën e dytë që të japë dorëheqjen. Edhe Nishani edhe reagimi i Bashës e kanë hedhur atë masë demokratësh që janë fansa të Berishës. Me këto replika nuk është bërë për testim nëse Basha ka bërë një pabesi ndaj Berishës nuk do ja falnin Bashës. Ndaj e hodhi Nishani këtë, dhe Basha u detyrua që të reagonte duke e përgënjeshtruar. As nuk e kuptoj, se partia ka pësuar një shok. Mbas humbjes ishte një shok emocional. Por u lehtësua nga reagimi i vetë Berishës. Por në këtë gjendje Basha bëhet si një lloj shpëtimi më shumë se një kandidat i paprovuar. Për gjendjen emocionale të demokratëve.

Nishani akuzoi Bashën se kishte dijeni për shpalljen “non grata” të ish liderit demokrat Sali Berisha dhe sipas tij kjo ishte arsyeja pse u afruan zgjedhjet për kreun e PD-së. Nga ana tjetër Basha ka hedhur poshtë këto akuza duke thënë se Nishani po bën sulme personale.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Lexo edhe :   Deklarata/ Berisha rikthimin në krye të PD-së apo presion ndaj Bashës?

Të shtëna me armë në SHBA, 13 të plagosur, autori ende i lirë

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur të Teksas të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, ku një person ka shtënë me armë duke lënë të...

Përmbyset autoboti me naftë në Elbasan, bllokohet shoferi

Një autobot me karburant është përmbysur mesditën e sotme në aksin rrugor Elbasan-Librazhd, pranë fshatit Xibrakë. Sipas informacioneve paraprake, mësohet se shoferin e ka zëne...

Shpërthimi i kontrolluar i ‘gjobës’ Becchetti

Nga: Agim Baçi Dikur qarkullonte në internet një letër që një vajzë i dërgonte së ëmës, e cila në thelbin e saj lidhej me gjetjen...

Uells-Zvicër/ Pjesa e parë pa gola, portierët vendimtarë me pritjet e tyre

Ka përfunduar me rrjeta të paprekura, pjesa e parë e ndjeshjes midis Zvicrës dhe Uellsit. Një 45 minutësh ku spektakël dhuruan portierët e skuadrave...

Vrasja e 20-vjeçares në Greqi, zbulohet makina me të cilën janë larguar autorët

Zbardhen detaje të reja në lidhje me vrasjen e 20-vjeçare britanike Caroline, e ndodhur pak javë më parë në Greqi. Në emisionin e gazetarit grek...