Kosova

Mustafa: Nëse nuk arrihet marrëveshja me Vetëvendosjen, LDK shkon në opozitë


               Publikuar në : 21:29 - 01/11/19 B H

Kreu i LDK-së, Isa Mustafa ka folur rreth koalicionit të mundshëm qeverisës me Lëvizjen Vetëvendosja. Në një intervistë për RTV21, Mustafa deklaroi se në rast se nuk arrihet marrëveshja me LVV, atëherë LDK-ja do të kalojë në opozitë.

“Nëse nuk arrihet, LDK shkon në opozitë, por në asnjë rast nuk shkon me subjekte të tjera, nuk do të shfrytëzojmë asnjë rrugë tjetër, asnjë koalicion tjetër, nëse gjejmë zgjidhje me Vetëvendosjen. Vet fakti që ne po zhvillojmë negociata, kjo tregon se puna nuk është kryer, mirëpo kur zhvillon negociata atëherë s’mund të shpallësh të kryer punën sepse njerëzit mund të thonë gjithfarë. Këtu s’mund të ketë fitues, ose dy palët do të jenë fituese, ose nuk do të kemi marrëveshje”.

Sa i përket ndarjes së ministrive, kreu i LDK-së tha se nuk është diskutuar akoma me Vetëvendosjen. Ai shtoi se ministritë nuk do t’i ndajnë sipas fushave të caktuara.

“Nuk kemi biseduar me Vetëvendosjen, unë kam parë deklarata të ndryshme, shkrime të ndryshme se cila ministri duhet t’i takojë cilës parti, por këto janë më tepër çështje dëshirash sepse duhet të ulemi dhe të mendojmë se duhet ta marrim përgjegjësinë proporcionale dhe nuk do ta parapëlqej një orientim që një parti ta merr një fushë të caktuar dhe partia tjetër fushën e caktuar sepse atëherë bëhen dy qeveri brenda një qeverie. Kësaj sa i përket se kush sa ka kërkuar, nuk kemi të vërteta sepse unë nuk kam kërkuar asnjë ministri nga VV e as VV nuk ka kërkuar”, tha ai.

Sipas Mustafës, LDK-së duhet t’i takojnë më shumë ministri, pasi pozita e kryeministrit që do të mbajë Albin Kurti, ka shumë peshë.

Kthehu
WhatsApp Denonco ne TT