E shtunë, 26 Shtator, 2020
17 C
Tirana

Murrizi: Tallje me ish-të dënuarit politikë, dëmshpërblimet janë absurde

Më të lexuarat

U ekzekutua nga RENEA/ Çfarë u gjet brenda shtëpisë së të moshuarit në Elbasan

RENEA ka ekzekutuar sot Lefter Zhidrun, pas më shumë se 5 orësh rezistencë nga 71-vjeçari në banesën e tij. RENEA u fut nga tarraca e...

RENEA/ Kush e jep urdhrin e ekzekutimit? Eksperti tregon hapat që ndiqen

Një nga efektivët e RENEA ka treguar se si funksionon reparti RENEA në një situatë të ngjashme me ngjarjen e djeshme dhe kush janë...

Debati: Sa duhet të zgjasë karantina për të sëmurët me Covid-19?

Pas një vere relativisht të qetë, të paktën në Evropë, rastet e reja me koronavirus nisën të shtohen nga pak kudo. Për shembull në...

Bilanci/ Bie ndjeshëm numri i rasteve të reja në vend

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se në 24 orët e fundit janë shënuar viktima nga koronavirusi në vend. Fatkeqësisht e kanë humbur betejën me...

“Kemi një specialist të ri që ka dalë në qarkullim”, Artan Hoxha zbardh detajet e forta të atentatit ndaj Preng Gjinit

Pak ditë më parë, 51-vjeçari Preng Gjini të cilit iu hodh makina në erë në Tiranë, nuk dha të dhëna të vlefshme për hetimin...

Prej 17 muajsh në kërkim, gjendet trupi i pajetë i 36-vjeçarit shqiptar në Greqi

Pas 17 muajsh kërkimi, është gjetur në Greqi trupi i pajetë i 36-vjeçarit shqiptar, Laert Beqaj. Ky i fundit humbi gjurmët mesnatën e 9...

“I kishte ardhur dita e perëndisë!”, ja çfarë thotë djali i madh i 71-vjeçarit që u ekzekutua në Elbasan (VIDEO)

71-vjeçari që u ekzekutua në përplasjen me forcat RENEA, ishte divorcuar dy herë më parë. Djali i Lefter Zhidrus ka thënë në një prononcim...

Ju atje “lart”, merreni videon e këtij burri që qan dhe shikojeni natë e ditë (VIDEO)

Nga: Mentor Kikia Ky burrë është një fermer në Korçë, i cili në janar i preu mollët që kishte mbjellë, sepse nuk e shiste dot...

“Pse i ndihmon kaq shumë njerëzit?”/ Rrëfimi prekës i Cunmulajt: Dua t’i ngjaj mamit sa thoi i gishtit të këmbës

Modelja e njohur, Emina Cunmulaj ishte ftuar sot në emisionin “Historia ime” në Tv Klan, teksa ka bërë një rrëfim si asnjë herë më...

Detaje tronditëse nga masakra në Elbasan/ Lefter Zhidru kishte lidhje me bandat në Elbasan, Vlorë dhe Sarandë

Grupi hetimor po kryen veprimet e fundit të këqyrjes së vendit të ngjarjes, pas masakrës në Elbasan. Në banesën e 71-vjeçarit Lefter Xhidru, janë...

Kryetari i grupit Demokrat në Kuvend, Myslym Murrizi, tha se aktorët politikë janë tallur me ish-të përndjekurit.

Gjatë fjalës së tij në Kuvend, Murrizi tha se deri më tani nuk është marrë asnjë vendim për ta. Ai e ka konsideruar absurd dëmshpërblimin për ish-të përndjekurit.

“Mos i detyroni të shtyhen në radhë. Mjafton të ulni pak dozën e kilometrave me milionat llahtar të eurove. Mjafton të mos jeni kapriçozë me cilindo qytetar dhe besoj që ajo pjesë e fundit e ish-të përndjekurve politikë që është ende gjallë dhe trashëgimtarët e parë të tyre të marrin atë që nuk ua kthen lirinë por nuk i lë endacakë rrugëve.

Prej vitesh flitet në emër të antikomunizmit në këtë sallë e jashtë. Më shumë trashet gjuha për antikomunizëm sa herë vijnë zgjedhjet. Është qesharake kur partitë që kanë ardhur në këtë vend pas pluralizmit nuk iu dhanë antikomunistëve atë që prisnin, nga ai subjekt që i dhanë gjithçka pasi dolën nga prangat e diktaturës.

Është absurde që njeriu që ka dhënë gjënë më sublime, jetën të marrë dëmshpërblim sa për 8 vjet burg.

Minimalja të paktën duhet të ishte 25 vite burg dëmshpërblim. Ndarja me këste 2-3 milion të vjetra, humbja vit pas viti e jetëve të vuajtura në këto kampe, buxhet i cunguar dhe tallje me letra me vlerë, përllogaritje për t’u zbritur kapanone, reparte, t’ia zbresësh nga dëmshpërblimi duke e llogaritur me 600-800 euro metri si pallat brenda unazës.

Lexo edhe :   "Partia kriminale komuniste, sot PS"/ Alimadhi ‘bën për ujë të ftohtë’ Ruçin

Ata nuk morën asgjë. Dyqanet, restorantet, klubet ua falën atyre, t’i gëzojnë ata që i kanë. Kush i kishte, pjesa më privilegjuar e atij regjimi. Ata që përveç rrogës merrnin dhe 1200 lekë si bashkëpunëtorë të sigurimit të shtetit. Këta që ishin nëpër burgje, rreth 80 mijë shqiptarë burra e gra ta pafajshëm gëzuan vetëm brohoritjet në shesh që u përmbys regjimi dhe do merrnin dhe një dëmshpërblim moral.

Lexo edhe :   "Partia kriminale komuniste, sot PS"/ Alimadhi ‘bën për ujë të ftohtë’ Ruçin

Është e vërtetë që ju në qeverisjen tuaj që s’e keni detyrim moral por shtetëror, keni dëmshpërblyer ndoshta dhe më mirë nga paraardhësit tuaj. Çfarë është e mundur të bëhet, të gëzojnë dhe të marrin ato letra e kupona që kanë në xhep. Mos i detyroni të shtyhen në radhë. Mjafton të ulni pak dozën e kilometrave me milionat llahtar të eurove.

Mjafton të mos jeni kapricozë me cilindo qytetar dhe besoj që ajo pjesë e fundit e ish-të përndjekurve politikë që është ende gjallë dhe trashëgimtarët e parë të tyre të marrin atë që nuk ua kthen lirinë por nuk i lë endacakë rrugëve. Të shihej dhe gjaku i 6 mijë shqiptarëve të pafajshëm të vrarë nën diktaturën e proletariatit”, tha ai.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Dilema: Çfarë e bën më të fortë njeriun falja apo hakmarrja

Nga Juliana Breines “Psychology Today” Kur lëndohemi nga veprimet e dikujt, sidomos nga dikush të cilit i besojmë dhe mbështetemi shumë, kjo mund të kërcënojë...

Njeriu i parë që mundi virusin HIV, është duke vdekur nga një tjetër sëmundje

Amerikani Timothy Ray Brown, i cili është një nga njerëzit e paktë që kaloi me sukses virusin HIV, po i rrezikohet jeta nga leukemia. Brown...

Situata në akset rrugore pas shiut, Balluku: Gjithçka është nën kontroll

Ministrja e Infrastrukturës dhe Energjisë, Belinda Balluku, ka folur në lidhje me situatën e akseve rrugore, për shkak të përkeqësimit të motit. Ministrja thekson se...

Britani/ Protestë kundër masave kufizuese, qytetarët përplasen me policinë

Të paktën 15,000 persona janë mbledhur në sheshin Trafalgar në Britaninë e Madhe, për të protestuar kundër vendosjes së karantinës. Të pranishmit në protestën që...

Taksa e sheshtë 9%, Basha: Do të konsolidojë shtresën e mesme

Kreu i PD-së, Lulzim Basha thotë se taksa e sheshtë 9% është një rrugë përmes së cilës do të konsolidohet shtresa e mesme e...