E hënë, 6 Korrik, 2020
21 C
Tirana

Muka flet pas humbjes së mjekut: Të hetohet drejtori i QSUT dhe shefi i hematologjisë

Më të lexuarat

Zbulohet sekti që rekrutoi familjen Josifi, nën hetim ata që fshehën vdekjen e Anisës

Një grupim i quajtur “Guard Tower” apo “Kulla e rojes”, dyshohet se ka rekrutuar familjen Josifi nga Përmeti që çoi në vetëflijimin e Zhaneta...

Ulet ndjeshëm numri i viktimave nga koronavirusi në Itali

Italia ka regjistruar sot një rënie të numrit të viktimave të shkaktuara nga koronavirusi, në krahasim me një ditë më parë. Gjatë 24 orëve të...

Koço Devole tregon si e bëri për të qarë Elvana Gjatën në film

Aktori Koço Devole ka treguar për eksperiencën e tij në filmin “2 gisht mjaltë”, ku ka luajtur në rolin e babait të këngëtares, Elvana...

Aksident i rëndë në Fier, humb jetën një person

Një aksident i rëndë rrugor raportohet të ketë ndodhur mbrëmjen e sotme në Fier, ku për pasojë një person ka humbur jetën. Sipas News24, ngjarja...

Situata në Shqipëri vijon të jetë shqetësuese, del bilanci i 24 orëve të fundit

Situata në Shqipëri vijon të jetë shqetësuese! Ministria e Shëndetësisë sapo ka bërë publik bilancin e 24 orëve të fundit teksa njoftoi se 2 persona...

Dalin rezultatet preliminare të zgjedhjeve në Kroaci

Ditën e sotme në Kroaci janë mbajtur zgjedhjet parlamentare, ku rezultatet jozyrtare të Komisionit tregojnë se partia HDZ ka fituar 71 vende në Parlament...

Meta vlerëson me titullin “Kalorës i Urdhrit të Flamurit” atasheun ushtarak italian

Presidenti Ilir Meta vlerësoi atasheun ushtarak italian, Kolonelin Fabio Cornacchia me Titullin “Kalorës i Urdhrit të Flamurit”. Titulli në fjalë ishte me motivacionin: “Në vlerësim...

Pas rritjes së numrit të viktimave dhe të infektuarve, reagon Rama

Javët e fundit ka pasur një rritje të ndjeshme të numrit të viktimave dhe rasteve të reja me koronavirus në Shqipëri. Së fundmi, ka reaguar...

Favore seksuale për t’i kthyer mjetin, arrestohen dy zyrtarë policie

Dy efektivë të Policisë Rrugore në Tiranë janë arrestuar, pasi akuzohen se në këmbim të dorëzimit të automjetit të sekuestruar në pronësi të një...

Vetëflijimi/ Zhaneta kishte punuar më herët në shtëpinë e një ish-kryeministri

Zhaneta Josifi, 56-vjeçarja që u vetësakrifikua me të bijën e saj Anisën për ringjalljen, vite më parë ka punuar pastruese në shtëpinë e një...

Studiuesi Taulant Muka, njëherësh ish-zv.ministër i Arsimit, shpresh shqetësimin për sistemin shëndetësor, ndërsa numri i të vdekurve është në trend rritës.

Duke iu referuar rastit të humbjes së mjekut Arjan Pushi, Muka thotë se menjëherë duhet hetim ndaj Ministrisë së Shëndetësisë, në lidhje me mungesën e protokolleve të sigurisë në QSUT dhe gjithë spitalet në vend.

Ai ka kërkuar hetim edhe të drejtorit të QSUT, për mosvendosjen e protokolleve të sigurisë në QSUT.

Studiuesi nuk e lë ma kaq, por ka akuza edhe ndaj qeverisë. Taulant Muka kërkon hetim të qeverisë, ku sipas tij, nuk pajisi QSUT dhe spitalet me kapacitetet testuese. Arjan Pushi është mjeku i parë, i cili ka ndërruar jetë nga koronavirusi në Shqipëri.

Statusi

Vdekja e Prof. Arjan Pushit sot nuk kerkon statuse hipokrite e te nje “heroi postmortum”, POR:
-Hetim te Ministrise se Shendetesise per mungesen e protokolleve te sigurise ne QSUT dhe gjithe spitalet ne vend
-Hetim te drejtorit te QSUT per mosvendosjen e protokolleve te sigurise ne QSUT
-Hetim te shefit te shebimit te hematologjise per mosvendosjen e protokolleve te sigurise ne departmentin e hematologjise
-Hetim te Qeverise qe nuk pajisi QSUT dhe spitalet me kapacitete testuese per cdo bluze te bardhe dhe paciente qe shtrohet.
U prefsh ne paqe prof. Arjani, ngushellime familjes! Kontributi juaj do mbahet mend nga shume breza te edukuar dhe mesuar nga ju!

Lexo edhe :   Kroacia mban zgjedhjet parlamentare në kohën e pandemisë së koronavirusit

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Aksident i rëndë në Fier, humb jetën një person

Një aksident i rëndë rrugor raportohet të ketë ndodhur mbrëmjen e sotme në Fier, ku për pasojë një person ka humbur jetën. Sipas News24, ngjarja...

Tensione në Azi/ Aeroplanmbajtëset e SHBA bëjnë manovra në Detin e Kinës së Jugut

Marina e SHBA njofton se dy aeroplanmbajtëse amerikane po zhvillojnë manovra në Detin e Kinës së Jugut, një hapësirë ujore që është bërë objekt...

Dalin rezultatet preliminare të zgjedhjeve në Kroaci

Ditën e sotme në Kroaci janë mbajtur zgjedhjet parlamentare, ku rezultatet jozyrtare të Komisionit tregojnë se partia HDZ ka fituar 71 vende në Parlament...

Trump: Vaksina e koronavirusit do të dalë para fundvitit

Presidenti i SHBA-ve, Donald Trump, deklaron se vaksina ndaj koronavirusit do të jetë gati përpara fundvitit. “Dua të dërgoj falënderimet tona për shkencëtarët dhe studiuesit...

Shpërthyen infektimet, Spanja rikthen kufizimet në zonën turistike

Spanja ka rikthyer kufizimet në rajonin veriperëndimor të Galicias, pas një shpërthimi tjetër të koronavirusit. Mediat spanjolle bëjnë me dije se vetëm ata që shkojnë...