E premte, 28 Janar, 2022
4.5 C
Tirana

“Muajt e ardhshëm do jenë të vështirë”, Mitsotakis: Nga e shtuna me kufizime

Jo vetëm Italia, por edhe Greqia vijon me shifra të frikshme të të infektuarve. Masa të tjera do të hyjnë në fuqi, duke kufizuar oraret. Kryeministri grek Kyriakos Mitsotakis, paralajmëroi për kufizime nga orët e para të mëngjesit të së shtunës, në orën 06:00.

Lëvizja do të ndalohet pas orës 00:30 deri në orën 05:00. Masat e reja hyjnë në fuqi nga orët e para të mëngjesit të së shtunës. Ai tha se muajt e ardhshëm janë të vështirë dhe se nëse do të kishin bllokim, pasojat do të ishin të mëdha. Sakaq, në zonat “e kuqe” dhe “portokalli” është vendosur përdorimi i detyrueshëm i maskës kudo.

“Ekspertët paralajmërojnë se në kohë pakujdesie, ne bëhemi më të prekshëm ndaj virusit. Në të kundërt, në shkollat ku respektohen masa me përpikmëri, rreziqet rezultojnë shumë më të vogla. Kështu që dua të jem i qartë: Muajt e ardhshëm janë të vështirë.

Dhe meqenëse një “bllokim” i përgjithshëm nuk është zgjedhja ime, kërkohen masa të tjera. Qëllimi ynë, pra, nuk mbetet pezullimi i plotë i aktiviteteve tona. Por zvogëlimi lokal i rreziqeve që i kërcënojnë ata. Për të vazhduar, domethënë, ritmet e jetës sonë, por bazuar në rregullat e treguara nga ekspertët. Bërja e lëshimeve të vogla, për të mbrojtur të mirën e madhe të shëndetit”, tha ai.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Lexo edhe :   Greqia shtyn masat kufizuese për shqiptarët

Zyrtari i DASH mesazh Berishës: Një i korruptuar s’mund të jetë fytyra e PD

Zv/Ndihmës Sekretari Amerikan i Shtetit, Gabriel Escobar, thekson se një person i shpallur "non grata" për korrupsion, nuk mund të jetë fytyra e PD-së....

Mesazhet e Nokës me Nikollën e Manjën/Alibeaj: “Foltorja” bashkëpunon me Ramën

Në seancën e djeshme plenare të zhvilluar në Kuvend, mediat kanë kapur bisedat nga celulari i deputetit demokrat Flamur Noka, që ka zhvilluar në...

“Non grata”, Berisha: Kam bindjen se SHBA do ta korrigjojë gabimin

Për Berishën, deklarimi “non grata” nga ana e SHBA-së, është i bazuar në shpifje. Në emisonin "Opinion" në Tv Klan, Berisha ka deklaruar se...

“Urdhër nga Rama për të sulmuar FSHF-në”? Veliaj e thotë troç

Kreu i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, ka hedhur poshtë në mënyrë kategorike hipotezën nëse me urdhër të Ramës ka sulmuar FSHF-së. I ftuar...

Rama bën parashikimin e ‘frikshëm’: Më 6 mars futet Meta, bashkohet me Berishën

Mbrëmjen e djeshme në emisionin “Open”, kryeministri Edi Rama ka bërë një parashikim për zgjedhjet e pjesshme lokale të 6 marsit. Ai ka thënë...