E shtunë, 26 Shtator, 2020
17 C
Tirana

Mot i vranët dhe reshje shiu, sinoptikania paralajmëron për fundjavën

Më të lexuarat

U ekzekutua nga RENEA/ Çfarë u gjet brenda shtëpisë së të moshuarit në Elbasan

RENEA ka ekzekutuar sot Lefter Zhidrun, pas më shumë se 5 orësh rezistencë nga 71-vjeçari në banesën e tij. RENEA u fut nga tarraca e...

RENEA/ Kush e jep urdhrin e ekzekutimit? Eksperti tregon hapat që ndiqen

Një nga efektivët e RENEA ka treguar se si funksionon reparti RENEA në një situatë të ngjashme me ngjarjen e djeshme dhe kush janë...

Debati: Sa duhet të zgjasë karantina për të sëmurët me Covid-19?

Pas një vere relativisht të qetë, të paktën në Evropë, rastet e reja me koronavirus nisën të shtohen nga pak kudo. Për shembull në...

Bilanci/ Bie ndjeshëm numri i rasteve të reja në vend

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se në 24 orët e fundit janë shënuar viktima nga koronavirusi në vend. Fatkeqësisht e kanë humbur betejën me...

“Kemi një specialist të ri që ka dalë në qarkullim”, Artan Hoxha zbardh detajet e forta të atentatit ndaj Preng Gjinit

Pak ditë më parë, 51-vjeçari Preng Gjini të cilit iu hodh makina në erë në Tiranë, nuk dha të dhëna të vlefshme për hetimin...

Prej 17 muajsh në kërkim, gjendet trupi i pajetë i 36-vjeçarit shqiptar në Greqi

Pas 17 muajsh kërkimi, është gjetur në Greqi trupi i pajetë i 36-vjeçarit shqiptar, Laert Beqaj. Ky i fundit humbi gjurmët mesnatën e 9...

“I kishte ardhur dita e perëndisë!”, ja çfarë thotë djali i madh i 71-vjeçarit që u ekzekutua në Elbasan (VIDEO)

71-vjeçari që u ekzekutua në përplasjen me forcat RENEA, ishte divorcuar dy herë më parë. Djali i Lefter Zhidrus ka thënë në një prononcim...

Ju atje “lart”, merreni videon e këtij burri që qan dhe shikojeni natë e ditë (VIDEO)

Nga: Mentor Kikia Ky burrë është një fermer në Korçë, i cili në janar i preu mollët që kishte mbjellë, sepse nuk e shiste dot...

“Pse i ndihmon kaq shumë njerëzit?”/ Rrëfimi prekës i Cunmulajt: Dua t’i ngjaj mamit sa thoi i gishtit të këmbës

Modelja e njohur, Emina Cunmulaj ishte ftuar sot në emisionin “Historia ime” në Tv Klan, teksa ka bërë një rrëfim si asnjë herë më...

Detaje tronditëse nga masakra në Elbasan/ Lefter Zhidru kishte lidhje me bandat në Elbasan, Vlorë dhe Sarandë

Grupi hetimor po kryen veprimet e fundit të këqyrjes së vendit të ngjarjes, pas masakrës në Elbasan. Në banesën e 71-vjeçarit Lefter Xhidru, janë...

Meterologia Adjola Bani, ka thënë se pas temperaturave të larta që mbizotëruan në mbarë vendin, kjo javë do të ketë mot të vranët. Sipas saj, kthjellimet dhe vranësirat kalimtare do të vijojnë të mbeten prezente deri ditën e premte, ku në zonat malore do të kemi rrebeshe afatshkurta shiu.

E ndërsa në bregdet do të mbetet me mot të kthjellët. Fundjava do të na sjellë ndryshim të kushteve të motit, Të shtunën do të ketë rrebeshe shiu jo vetëm në zonat malore, por edhe në ato qendrore. E diela do jetë me mot më të kthjellët.

”Moti i vranët do të vijojë të mbetet prezent në territorin shqiptar. Sidomos në zonat malore ku do të kemi dhe zhvillim të vranësirave, kryesisht juglindje dhe gjithë zonën lindore, ku pritet që gjatë orëve të pasdites të kemi zhvillim të vranësirave dhe rrebeshe afatshkurta shiu.

Kjo situatë e motit ku kthjellimet dhe vranësirat kalimtare do të vijojnë të mbeten prezente deri në ditën e premte, ku në zonat malore do të kemi rrebeshe afatshkurta shiu. Ndërsa në bregdet do të mbetet me mot të kthjellët.

Lexo edhe :   Moti për sot/ Rënie temperaturash dhe reshje të dendura

Përsa i përket temperaturave të ajrit, sot kanë pësuar një rënie gjatë mëngjesit dhe do të vijojë edhe gjatë mesditës.

Duke filluar nga dita e mërkurë dhe deri në ditën e premte, nuk do të ketë luhatje të mëdha. Mëngjeset do vijojnë të mbeten të freskëta, ndërsa mesdita do të jetë me vlera tipike, duke bërë që maksimumet të jenë 33-34 gradë celcius.

Fundjava do të na sjellë ndryshim të kushteve të motit, sidomos dita e shtunë ku presim që të kemi rrebeshe shiu jo vetëm në zonat malore por edhe në ato qendrore.

Lexo edhe :   Moti për sot/ Rënie temperaturash dhe reshje të dendura

E diela do jetë me mot më të kthjellët, përsa i përket temperaturave, do kemi një rritje të lehtë, duke bërë që maksimiumi të ngjitet në 35 gradë celcius gjatë fundjavës”, tha ajo në një lidhje Skype për ”Ora News”.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Dilema: Çfarë e bën më të fortë njeriun falja apo hakmarrja

Nga Juliana Breines “Psychology Today” Kur lëndohemi nga veprimet e dikujt, sidomos nga dikush të cilit i besojmë dhe mbështetemi shumë, kjo mund të kërcënojë...

Njeriu i parë që mundi virusin HIV, është duke vdekur nga një tjetër sëmundje

Amerikani Timothy Ray Brown, i cili është një nga njerëzit e paktë që kaloi me sukses virusin HIV, po i rrezikohet jeta nga leukemia. Brown...

Situata në akset rrugore pas shiut, Balluku: Gjithçka është nën kontroll

Ministrja e Infrastrukturës dhe Energjisë, Belinda Balluku, ka folur në lidhje me situatën e akseve rrugore, për shkak të përkeqësimit të motit. Ministrja thekson se...

Britani/ Protestë kundër masave kufizuese, qytetarët përplasen me policinë

Të paktën 15,000 persona janë mbledhur në sheshin Trafalgar në Britaninë e Madhe, për të protestuar kundër vendosjes së karantinës. Të pranishmit në protestën që...

Taksa e sheshtë 9%, Basha: Do të konsolidojë shtresën e mesme

Kreu i PD-së, Lulzim Basha thotë se taksa e sheshtë 9% është një rrugë përmes së cilës do të konsolidohet shtresa e mesme e...