E premte, 26 Shkurt, 2021
19 C
Tirana

Mosmarrëveshja për gazin/Turqia nuk tërhiqet: Do mbrojmë të drejtat tona

Turqia dhe Greqia janë përplasur fort për zonat detare në Mesdheun Lindor, të cilat të dyja i shohin si zona ekonomike ekskluzivisht të tyre, dhe prej kësaj duhen të nxjerrin përfitime ekonomike.

‘Lufta’ me palëve u ndez pas misionit kërkimor për gaz të një anijeje turke, që kërkon për rezerva gazi në rajon, dhe që i ka gjetur ato. Për Turqinë, zonat shumë premtuese ajo thotë se do t’i shfrytëzojë e vetme.

Ministri i Mbrojtjes i Turqisë, Hulusi Akar, ka zhvilluar një bisedë telefonike me ministren e Mbrojtjes së Gjermanisë, Annegret Kramp-Karrenbauer, ku u diskutuan zhvillimet e fundit në Mesdheun Lindor.

Dy palët shkëmbyen mendime mbi marrëdhëniet dypalëshe në sferën e mbrojtjes dhe sigurisë, si dhe çështjet rajonale, veçanërisht zhvillimet në Mesdheun Lindor.

Gjatë bisedës, Akar ka thënë se Turqia nuk favorizon bllokim, por zgjidhjen e problemeve përmes dialogut.

Ministri turk i Mbrojtjes ka vënë në dukje se vendi i tij është në të drejtë, i vendosur dhe se nuk do të lejojë kurrë asnjë situatë të “punës së kryer” dhe do të vazhdojë të mbrojë të drejtat e saj që burojnë nga e drejta ndërkombëtare.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Lexo edhe :   Ministri turk i Mbrojtjes: Greqia nuk sillet si një fqinj i mirë

A do të kandidojë në zgjedhje? Ja si përgjigjet ish-ministri, Sandër Lleshaj

Sa i përket listave të kandidatëve ato kalojnë në një proces të caktuar në PS, proces i cili është ende i pambyllur dhe nuk...

Erdogani duhet të zgjedhë njëherë e mirë midis Perëndimit dhe Lindjes

Nga: Metin Gurcan “Al Monitor” Në një hark kohor 5-ditor gjatë javës së kaluar, presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan dha dy mesazhe diametralisht të kundërta...

Rikthehet vrullshëm ndërtimi, rriten me 2.3 herë sipërfaqet e lejeve të dhëna

Sektori i ndërtimit është rikthyer vrullshëm në tremujorin e katërt të 2020-n, në krahasim me të njëjtën periudhë të një viti më parë, si...

Twitter me risi të re, disa postime do të bëhen me pagesë

Rrjeti social Twitter do të sjellë një risi. Opsioni  i ri do të futet në muajin e ardhshëm ajo do të quhet Super Followers,...

Mjeku infeksionist bën thirrjen e fortë: Vendi duhet të futet në karantinë

Mjeku infeksonist Arben Pilaca i ka bërë thirrrje Komitetit Teknik për shtrëngim të masave sa nuk është vonë. Sipas Pilacës nuk duhet humbur asnjë sekondë,...