E diel, 31 Maj, 2020
13 C
Tirana

“Mos u mburr me…” 7 gjërat që duhen mbajtur sekret sipas filozofisë indiane

Më të lexuarat

Të shtëna në Shijak, plagoset në këmbë një 28-vjeçar

Së fundmi ka pasur të shtëna me armë zjarri në Shijak. Raportohet se ngjarja ka ndodhur tek stadiumi, ku në rrethana ende të paqarta është...

Ardi Veliu nxori videon, e ëma e 15-vjeçarit zbulon vendimin që ka marrë

Nëna e djalit të dhunuar nga disa policë në zonën e Liqenit Artificial, Zaida Çobo, ka thënë se është ndjerë e tmerruar. Në një...

“Asnjë lëshim”, përfaqësuesi i opozitës jep sinjalet para mbledhjes së Këshillit Politik

Teksa pritet që për pak orë të mblidhet Këshilli Politik për Reformën Zgjedhore, përfaqësuesi i LSI në këtë tryezë, Petrit Vasili, ka dhënë mesazhe...

Ambasada Amerikane prezanton projektin për Shqipërinë, Manjani nxjerr prapaskenat

Ish-ministri i Drejtësisë, Ylli Manjani, ka hedhur thumbin e radhës, pas publikimit nga Ambasada Amerikane në Tiranë të disa pamjeve për të ngritur sallën...

Si paraqitet situata nga COVID-19 në Itali? Dalin të dhënat e fundit

Në Itali, gjatë 24 orëve të fundit kanë ndërruar jetë 111 persona si pasojë e koronavirusit. Kësisoj, numri total i viktimave shkon në 33,340. Autoritetet përkatëse...

COVID-19/ “Vendi jashtë kontrollit”, ish-deputeti shpalos 8 propozime

Ish-deputeti i PD-së, njëherësh mjeku reanimator, Tritan Shehu ka reaguar së fundmi lidhur me situatën e krijuar nga COVID-19 në Shqipëri. Shehu, në një postim...

PD: Të gjithë kërkojnë shkarkimin e Ardi Veliut

Ish-deputetja e Partisë Demokratike Albana Vokshi deklaroi se një kryeministër normal do ta kishte shkarkuar menjëherë një drejtor policie që justifikon me prova të...

Tiranë/ Abuzonin me një të mitur, arrestohen 4 persona

Policia e Tiranës ka vënë në pranga 4 shtetas, për marrëdhënie seksuale me dhunë me të mitur. Specialistët për Hetimin e Krimit pas informacionit të...

Lëkundje tërmeti në Korçë

Një lëkundje tërmeti është ndjerë në Korçë së fundmi. Raportohet se tërmeti me magnitudë 4.05 ballë i shkallës Rihter, ka pasur si epiqendër Libonikun e...

E diela me apo pa makina? Policia e Shtetit dhe Rama japin versione të ndryshme

Kryeministri Rama dhe Policia e Shtetit kanë një përplasje lidhur me vendimet që kanë ndërmarrë, referuar masave ndaj pandemisë. Policia bie ndesh me atë çfarë...

Të 7 gjërat që duhet t’i mbani sekret, sipas filozofisë indiane, nuk ndihmojnë për të fshehur, por për të mbrojtur intimitetin. Qetësinë emocionale. Kopshtin tuaj të brendshëm. Heshtja është një mjet i fuqishëm, por duhet të dimë ta njohim. Shpesh është një mjet themelor. Dhe shpesh nuk jemi të vetëdijshëm për këtë.

Është kujdestari i emocioneve tona më sekrete, i dobësive tona.

Prandaj ekziston nevoja për heshtje. Ajo gjendje, e asaj muzike, sot e më shumë e harruar, mund ta shoqërojë qenien njerëzore në zbulimin e vetvetes, në dëgjimin e shpirtit të tij, në ndërgjegjësimin e vetë jetës së tij. Kjo është ajo që mëson tradita e mijëvjeçarit indian, e cila sugjeron që njeriu bashkëkohor të rizbulojë vlerën e heshtjes, rëndësinë e mbajtjes të së paku 7 gjërave sekrete. Të largohesh nga shumë zëra që trondisin çdo ditë.

Smartphonët, televizorët, bërtitjet, çdo gjë sot është zhurmë. Dhe gjithçka kontribuon për t’i bërë njerëzit të stresuar, neurotikë, të paaftë për të menduar. Për të reflektuar, për të dëgjuar veten. Për të mbrojtur privatësinë. Sipas eseve indiane ka 7 gjëra që duhen mbajtur sekret. Hinduizmi, si dhe praktikat e tjera orientale, por jo vetëm, nuk janë vetëm një fe, por një filozofi e jetës që mund të praktikohet çdo ditë. Le të shohim së bashku se cilat janë gjërat që duhen mbrojtur, shmangur, mbajtur sekret.

Mos flisni për të tjerët

Thashethemet harxhojnë energji, po flas pa kuptim konstruktiv, largon veten dhe rruga e vet. Një proverb i lashtë indian thotë: para se të flasësh për një person, ecni tre muaj me këpucët e tij. Thashethemet gjithashtu krijojnë një barrierë të padukshme por konkrete të negativitetit. Dhe kjo është ajo që ne duhet të shmangim me më shumë përpjekje.

Mbani në fshehtësi projektet tuaja

Filozofia indiane, na fton të jemi të kujdesshëm. Ajo na paralajmëron për atë energji negative që gjithnjë varet, veçanërisht në ditët tona. Frustrimi i të tjerëve. Kur zbuloni qëllimet dhe ëndrrat tuaja, largoni energjinë tuaj dhe humbni atë fuqi krijuese që mund t’i bëjë ato konkrete.

Gëzohuni me veten tuaj për sukseset

Të shijosh diçka është e bukur dhe e drejtë, por duhet të bëhet me hijeshi, pa zhurmë. Shpesh, bota e jashtme nuk është e interesuar për sukseset e të tjerëve, por ato bëhen burim zilie e xhelozie.

Mos flisni për të gjitha emocionet tuaja me askënd

Ne duhet të mbrojmë emocionet tona. Emocionet që lulëzojnë brenda një kopshti të fshehtë duhet të trajtohen me kujdes. Pak janë në gjendje t’i kuptojnë ato dhe mbi të gjitha t’i respektojnë.

Mos u mburr me veprat tuaja të bamirësisë

Për ta bërë këtë, do të thotë të fshehësh fisnikërinë e gjestit të padiskutueshëm, i cili konsiston në fshehjen e egos së dikujt për t’u dhënë të tjerëve pa marrë asgjë në këmbim. Prandaj ne nuk duhet ta bëjmë publike, në mënyrë që të mos tradhtojmë vlerën e gjestit.

Mos flisni pa kuptim për njohuritë tuaja shpirtërore

Lidhja me hyjnoren është një akt individual, një moment intimiteti që duhet ta jetosh me veten, pa e bërë publike.

Mos u ankoni

Ankimi nuk i zgjidh problemet, por i rëndon ato. Trego paaftësinë tënde për t’u përballur me pengesat dhe rrugën tënde. Ajo që secili prej nesh ka përpara nesh nuk mund të shmanget. /Revista Psikologjia

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Ekzekutohet një 53-vjeçar në Laç

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur së fundmi në Laç. Raportohet se është ekzekutuar me armë zjarri një 53-vjeçar. “Balkanweb” shkruan se në sheshin para një...

Kopshtet s’do hapen me 1 Qershor, Bashkia e Shkodrës tregon arsyen

Kopshtet dhe çerdhet në qytetin e Shkodrës nuk do të hapen në datën 1, por me 5 Qershor. Bashkia Shkodër njofton se ka zhvilluar procedurën...

Rudina Hajdari: Përse Basha do ta mbajë Ramën perandor

Pas përfundimit të mbledhjes së Këshillit Politik për Reformën Zgjedhore, deputetja Rudina Hajdari theksoi se as Partia Demokratike nuk e ka mbështetur idenë e...

Ja kush është 28-vjeçari që mbeti i plagosur në Shijak

Së fundmi disa të shtëna me armë zjarri janë dëgjuar në Shijak, në zonën e stadiumit. Policia raporton se në rrethana ende të paqarta ka...

Të shtëna në Shijak, plagoset në këmbë një 28-vjeçar

Së fundmi ka pasur të shtëna me armë zjarri në Shijak. Raportohet se ngjarja ka ndodhur tek stadiumi, ku në rrethana ende të paqarta është...
WhatsApp KONTAKTO TT