E martë, 27 Tetor, 2020
10 C
Tirana

“Mos më jep mend mua”, Rudina Hajdari nxehet dhe i bërtet Baton Haxhiut

Më të lexuarat

Covid në vend: Në 24 orë 288 raste, numër i ulët i të shëruarve

Në 24 orët e fundit, është regjistruar një rënie e lehtë  e rasteve të reja me Covid-19 në vend. Ministria e Shëndetësisë, informon se 288...

Video/ Çmendet futbollisti, godet me lëvizje kung-fu lojtarin kundërshtar

Ndeshja e Ligës së Parë mes Montpelje dhe Reims përfundoi me rezultatin e thellë 0-4 për miqtë. Rezultati mbeti në hije për shkak të asaj...

Këto janë 4 simptomat e Covid-19, që mund t’ju çojnë në spital

Ndërsa mund të mos ketë nga ato që quhen “simptoma të një Covid-i të mirë”, disa janë padyshim më të këqija se të tjerat....

Manastirliu i përgjigjet akuzave të PD, ja kur do të hapet spitali Covid 3

Ditën e sotme ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu ka zhvilluar një takim me stafin mjekësor në Spitalin Infektiv. Ministrja është shprehur se situata në të...

Përplasja me Macron, Erdogan thirrje turqve: Mos blini mallra franceze

Presidenti turk, Rexhep Taip Erdogan u ka bërë thirrje turqve që të mos blejnë mallrat franceze. Gjatë një fjalimi në televizion, ai u bëri thirrje...

Fotoja bëhet virale/ Melania Trump përdor sozi

Shpesh është folur që Zonja e Parë e SHBA ka një sozi, e cila e shoqëron presidentin hera-herës. Përkundrejt këtyre zërave, Trump e ka...

E përjashtojnë nga emisioni/ Nuk ndalet Shqipja, bën deklaratën e radhës

Emisioni ‘Përputhen’ përjashtoi nga emisioni konkurrenten Shqipe Hysenaj. Ajo bullizoi një prej çunave, dhe dy vajzat, Tean për peshën e saj dhe Anën për...

Kudo me truprojë, si ndryshoi jeta e Luanës pas përndjekjes (FOTO)

Pas denoncimit që bëri ndaj një të riu për përndjekje, moderatorja Luana Vjollca shfaqet kudo me truprojë. “Në çdo hap me mua. Faleminderit për sigurinë...

E trishtë, ndërron jetë ish-futbollisti i Manchester City

Manchester City ka dhënë një lajm të trishtë për botën e futbollit. Klubi njofton se ka ndërruar jetë në moshën 17-vjeçare ish-lojtari i të rinjve,...

Hajdari zbulon emrin e partisë me të cilën do garojë në zgjedhje

Deputetja Rudina Hajdari, do të garojë me një parti të re në zgjedhjet parlamentare të 25 prillit. Në ‘News 24’, Hajdari tha se partia e...

Një përplasje e fortë është krijuar mbrëmjen e djeshme ndërmjet deputetes Rudina Hajdari dhe gazetarit Baton Haxhiu në studion e “Opinion”. Haxhiu i tha se narracioni i saj është si i një shkollareje në fushatë, por që nuk përputhet me realitetin e Shqipërisë.

Gjithashtu ai i ka sugjeruar Hajdarit që të mos garojë me lista të hapura, pasi do të humbasë. Në kundërpërgjigje, deputetja i ka kërkuar që të mos i japë mend si shumë të tjerë, dhe të mos përdorë eksperiencën e saj politike, por të flasë me fakte.

Haxhiu iu drejtua Hajdarit duke i thënë se ka ardhur koha që të ballafaqohej me të vërtetën shqiptare. Sipas tij, retorika e saj është shkollore, por nuk është realiste. Por Hajdari iu kthye duke cituar se ajo përdor fakte. Në vazhdën e akuzave, deputetja shtoi se në Parlament kanë ardhur gjithmonë kriminelë, dhe se deputetët nuk kanë bërë asgjë për shqiptarët.

Debati i plotë:

Fevziu: Rudina ke 15-20 minuta kohë të flasësh…

Hajdari: Le të jemi të barabartë, të flasim të gjithë njësoj, më jep më shumë kohë…

Fevziu: Të jap kohë sa të dojë e bardha zemër, vetëm të kesh çfarë të thuash, se i jap kohë shumë vetave dhe s’kanë çfarë thonë.

Hajdari: Ne do bëjmë çfarë do lloj përpjekje që të mos e çojmë atë votim që propozon PS në Parlament. Propozimi i PS është një propozim hileqar, do bëjmë çmos për të bojkotuar. Nëse ka reflektim nga PS do ta marrim në shqyrtim, nëse jo nuk e shoh të udhës të vazhdojmë. Kërkesa jonë është për listat e hapura 100%. Që partitë të bëjnë ofertën me kandidatët dhe qytetarët vendosin kush është i pari dhe i fundit. Të shkojnë në Parlament ata deputetë që votohen më shumë. Kush merr më shumë vota futet, jo të vendosë pesha e kryetarit të partisë. Është e rëndësishme që deputetët të zgjidhen nga populli.

Lexo edhe :   Hajdari zbulon emrin e partisë me të cilën do garojë në zgjedhje
Lexo edhe :   Hajdari zbulon emrin e partisë me të cilën do garojë në zgjedhje

Haxhiu: E kuptoj entuziasmin tënd, por kur të duash të analizosh, duhet të ballafaqohesh me të vërtetën shqiptare. Ajo që thua ti nuk përkon me të vërtetën në Shqipëri. Retorika juaj është shkollore, por nuk është realiste. 25% e shqiptarëve janë të varfër, ata nuk e zgjedhin njeriun që e duan, por që shtyhen ta duan.

Hajdari: Ju keni më shumë simpati për autokratët, te ato partitë që janë si PPSH. Unë përdor fakte. S’keni pse përdorni ju eksperiencën time politike për të më thënë kam të drejtë më argumente apo jo. Doni të flasim me fakte, hajde flasim. Këtu në Parlament kanë ardhur gjithmonë kriminelë. Këta deputetë nuk kanë lëvizur gishtin për shqiptarët.

Haxhiu: Je në fushatë prandaj keni dalë këtu. Unë nuk jam njeriu i duhur për t’ja bërë këtë. Nëse ti beson që narracioni yt është i duhuri, vazhdo bëj një listë dhe qarkulloje në Shqipëri, nuk bëhen nga zyra. Nëse ti je e gatshme dhe e aftë që të marrësh 38% të qendrës së votuesve, që s’duan as majtas as djathtas, ok bëje.

Hajdari: Unë e kam kontratën me qytetarët shqiptarë, po i them qytetarëve hajde bëjmë koalicion bashkë. Nuk është fushatë, e bëj me ndershmëri se besoj se ky vend meriton më shumë.

Haxhiu: Mos i hap listat se do zhgënjehesh. Nuk ta sugjeroj. Se do humbësh.

Hajdari: Unë jam hasur me shumë që më japin mend, por unë dua të bëj një grup që ja vlen dhe që mund ta bëjë Shqipërinë.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Kryemadhi: Rama i ka kthyer shqiptarët si qen me maska

Kryetarja e LSI,  Monika Kryemadhi ka folur në lidhje me vendimin e mbajtjes së maskës me detyrim në ambientet jashtë. Kryemadhi është shprehur se përdorimi...

Thaçi i ashpër me Perëndimin: Po i bën padrejtësi Kosovës me vizat

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, thotë se është padrejtësi që Bashkimi Evropian nuk liberalizon vizat me Kosovën. Sipas tij, Perëndimi ka rënë në lajthitje. Teksa foli...

Ndeshje dramatike në “San Siro”, Kumbulla i shënon dhe ndal Milanin

Përfundon supersfida e javës së 6 të Serisë A, mes Milanit dhe Romës. Ndeshja ka prodhuar jo vetëm lojë të bukur, por edhe gola, pasi...

Hajdari ashpërson tonet: PD dhe PS, banda që luftojnë me njëra-tjetrën

Për deputeten Rudina Hajdari, dy partitë më të mëdha në vend PD dhe PS janë kthyer në banda të cilat luftojnë me njëra-tjetrën. Hajdari shprehet...

Krijimi i partive të reja, Patozi: ‘Thërrmimi’ i PD mund të dali për mirë

Kreu i Bindjes Demokratike, Astrit Patozi, thotë se fragmentarizimi i PD mund t’i sjelli dobi Shqipërisë. Sipas tij, edhe nëse PD “thërrmohet fare, ndoshta nuk...