E hënë, 14 Qershor, 2021
14.5 C
Tirana

Mos flini me flokët e lagur, s’do ta besoni çfarë dëmi i shkaktoni shëndetit

E keni dëgjuar shpesh nga familjarët se asnjëherë nuk duhet që të flini me flokët e laguar, pasi jeni të predispozuar për tu ftohur. Por në të vërtetë nuk është kjo arsyeja pse ju nuk duhet të flini, pasi keni bërë një dush.

Të gjithë duhet të kujdeseni për shëndetin e flokëve, që të evitojmë çdo problem me këputjen e tyre.

Kur flokët janë të lagur, janë më delikatë dhe më të rrezikuar për t`u këputur. Lëvizjet gjatë gjumit mund të shkaktojnë dëmtime te flokët. Lagështia në lëkurën e kokës, e kombinuar me këllëfin e jastëkut, jo gjithmonë të pastër, mund të shkaktojë shtimin e baktereve, gjë që mund të ketë pasoja jo të mira për shëndetin.

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Një ditëlindje dhe një ditëvdekje

Nga Sokol Balla Gramoz Ruçi bën 70 vjeç në dhjetor, por zëre se ditëlindja e tij ka qënë dje. Tre dekadat e jetës politike të...

Euro 2020/ Hollanda mund Ukrainën në ndeshjen emocionuese me 5 gola

Takim i mbrëmjes, ai midis Hollandës dhe Ukrainës është mbyllur me vrull pasi plot 5 gola u shënuan në pjesën e dytë. Hollanda fitoi...

Gurët e tëmthit, shkaktarët dhe të rrezikuarit

Gurët e tëmthit formohen kur lëngu i grumbulluar në fshikëzën e tëmthit mpikset ose ngurtësohet në copa të vogla materiali të ngjashme me gurët....

Takimi Rama-Blinken, ja marrëveshja e nënshkruar. Fjala e Blinkenit dhe Ramës

Kryeministri Edi Rama dhe Sekretari Amerikan i Shtetit, Antony Blinken kanë zhvilluar një takim në Bruksel ditën e sotme. Fryt i këtij takimi ishte marrëveshja...

Itali/ Ngjarje tragjike në Romë, 4 viktima mes tyre autori dhe 2 të mitur

Një burrë i moshuar, 84-vjeçari Salvatore Ranieri, dhe dy vëllezër të moshës 5 dhe 10 vjeç, David dhe Daniel Fusinato, u vranë në Konsorciumin...