E shtunë, 23 Janar, 2021
12 C
Tirana

Mjeku: Vitamina-D ul 73.6% vdekshmërinë tek personat e infektuar me Covid-19

Për pacientët e infektuar me Covid-19, vitaminat janë aleatët kryesorë. Studimet e kryera deri më tani, kanë arritur të gjejnë se vdekshmëria në mesin e të infektuarve ulet me 73.6% nga përdorimi i suplementit me vitaminë D.

Lajmin e mirë e ka dhënë epidemiologu, Ilir Alimehmeti përmes një postimi në rrjetet sociale. Ai shprehet se vitaminoterapia kishte të gjitha gjasat të ishte e efektshme kundër COVID-19, dhe në mënyrë të veçantë, vitamina D.

Megjithatë, ai u bën apel njerëzve që të ruajnë veten e të bëjnë kujdes që të mos infektohen.

Postimi i Alimehmetit në Facebook

“Po të marrësh qoftë edhe dietën më të shëndetshme në botë dhe t’i shtosh vitamina, personat që e konsumojnë bëhen dy herë më të shëndetshëm.”

Cit.: Dr. Robert Atkins

Lajme të mira në fushën e terapisë me vitamina kundër COVID-19 miqtë e mi!

Që në fillim ishte e logjikshme që vitaminoterapia kishte të gjitha gjasat të ishte e efektshme kundër COVID-19, dhe në mënyrë të veçantë vitamina D.

Por, duke qenë se mungonin të dhënat e efektshmërisë së saj mbeteshim në këshilla proverbiale, pasi bota u fokusua, si gjithmonë, vetëm në medikamente duke e lënë në plan të dytë jetën e shëndetshme.

Kjo ndodhi edhe pasi u pa qartë që personat e prekur më rëndë dhe sëmundjet e tyre kanë kryesisht të përbashkët stilin e jetës jo të shëndetshme, duke përfshirë, por pa u kufizuar në:

ushqyerjen e gabuar ose të tepruar,

mungesën e aktivitetit fizik,

mungesën e qëndrimit në ambjente të hapura,

mungesën e regjimit të duhur të gjumit, etj.

Fatmirësisht me ecurinë e studimeve tashmë kemi të dhëna nga eksperimentale dhe vëzhgimore të përdorimit të vitaminës D në pacientët me COVID-19.

Studimet e kryera deri më tani u përmblodhën në një meta-analizë (maja e evidencës mjekësore) dhe u publikuan vetëm dy ditë më parë.

Gjetja kryesore:

73.6% ULET GJASA E VDEKSHMËRISË NGA SUPLEMENTI ME VITAMINË D TE PACIENTËT ME COVID-19!

Kujdes, studimet janë ende të pakta dhe, siç deklarojnë edhe autorët, nevojiten studime të tjera për të kuptuar llojin, dozën dhe kohëzgjatjen ideale të vitaminës D shtesë.

Ndërkohë ruani veten dhe mos u infektoni!

Por, nëse infektoheni, vitaminat janë aleatët tuaj kryesorë.

Dr. Shk. Ilir Alimehmeti

Epidemiolog Klinik

Fakulteti i Mjekësisë, UMT

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

E trishtë/ Ndërron jetë në moshën 35-vjeçare ish-sulmuesi

Ish-sulmuesi xhamajkan, Luton Shelton ka ndërruar jetë në moshën 35-vjeçare, për shkak të një sëmundje. Shelton ishte diagnostikuar në vitin 2018 me sëmundjen “ALS”, e...

Berlini përgatitet për konsultime me administratën Biden

Lehtësimi i jashtëzakonshëm u shpreh në Gjermani që kur Joe Bideni i fitoi zgjedhjet presidenciale. Kurse të mërkurën (20.01.), kancelarja Angela Merkel i shkroi...

Samsung u ngrit si një dyqan që shiste perime, dhe kuriozitete që nuk i dinit

Sistemi ligjor i Japonisë ka një normë dënimi prej 99 për qind. Peshkimi mbetet profesioni i dytë më i rrezikshëm i Shteteve të Bashkuara, pas...

Analisti: Basha do ketë Tiranën, ja kush do jetë drejtuesi i PD në Gjirokastër

Partia Demokratike ka emëruar drejtuesit politik në pjesën më të madhe të qarqeve, ndërkohë që janë ende për t’u zbuluar se cilët do të...

A do jetë sërish kandidat për deputet? Ja si përgjigjet Ervin Salianji

Ervin Salianji është shprehur se ekziston mundësia që ai të jetë kandidat për deputet në listën e Partisë Demokratike. I ftuar në “Zonë e lirë”,...