E martë, 20 Tetor, 2020
9 C
Tirana

Mjeku Stroni: Rritja e pagave do të ndalte eksodin e bluzave të bardha drejt Gjermanisë

Më të lexuarat

Italia e gjunjëzuar nga koronavirusi, regjistron shifra alarmante. Masat e reja

Italia është e gjunjëzuar nga koronavirusi. Pas rritjes së numrit të rasteve të reja, Italia do t’i ashpërsojë masat kundër covid-19. Të dielën mbrëma,...

A do të ketë një mbyllje të dytë? ISHP në prag të masave të forta shtrënguese

Autoritetet në Shqipëri kanë përsëritur gjatë ditëve të fundit se gjithmonë po tentohet që Shqipëria të mos izolohet, ndërsa pasojat do të ishin fatale....

Makina e gazetarit shqiptar bëhet shoshë nga plumbat, dalin pamjet e rënda

Gazetari i portalit “Reporteri” në Kosovë, Shkumbin Kajtazi, gjatë mesnatës është përballur me një sulm të rrezikshëm. Ndaj mjetit të tij është qëlluar me rreth...

“Shqipëria do të izolohet më 23 tetor”, Alfred Cako bën parashikimin e frikshëm

Konspiracionisti Alfred Cako ka bërë një parashikim të frikshëm, ku sipas tij, vendi ynë do të përjetojë një karantinë të dytë. Ndonëse ende nuk...

Naftëtarët refuzojnë Ramën: Nuk dalim nga greva pa ardhur këtu e pa marrë pagat

Grevistet naftëtarë nuk kanë vonuar përgjigjen për kryeministrin Edi Rama, pas ftesës së këtij të fundit për bisedime. Ata nuk e pranuan thirrjen e tij,...

Bum infektimesh në Shqipëri, 3 të vdekur nga koronavirusi në 24 orët e fundit

Situata me pandeminë në Shqipëri nuk po njeh shenja përmirësimi. Edhe ditën e sotme ka patur një bum të infektuarish. Tre persona kanë humbur jetën...

Shtëpi 500 mijë euro në Palasë? Basha i përgjigjet Braçes

Kreu i PD-së Lulzim Basha ka reaguar pas akuzave të zv.kryeministrit Braçe se ai ka blerë shtëpi në Palasë në vlerën e 500,000 eurove. Basha...

Meta me tone të ashpra ndaj Bashës: Thuaji popullit tënd që je peng dhe vazhdo

Deklarata e kreut të PD, Lulzim Basha se Meta për opozitarin, aq sa unë bëj presidentin, ka sjellë reagimin e ashpër të kreut të...

Specialisti shqiptar thotë se virusi do zhduket, nëse mbajmë maska për 6 javë

Çdo ditë e më shumë mjekët kërkojnë nga ana e qytetarëve disiplinim dhe mbajtjen e maskave, si një mënyrë për të penguar transmetueshmërinë e...

‘Gjobat për maskat të paligjshme’, /Meta-Ramës: Reflekto, po tremb qytetarët

Presidenti i Republikës, Ilri Meta i bën thirrje qeverisë, që të reflektojë për aktin normativ, që gjobit qytetarët të cilët nuk e mbajnë maskën...

Për mjekun Gent Stroni, niveli i pagave të mjekëve në Shqipëri është problematike.

Stroni u shpreh se kërkesa e rritjes së pagave për mjekët në Shqipëri ka qenë e hershme.

Ne kemi bërë kërkesa dhe këta 4 kërkesa ia kemi dorëzuar opozitës dhe qeverisë. Këta kërkesa tonat kanë qenë shumë të hershme. kur ne parashtruam kërkesat, Kryeministria na ftoi në një takim. në këtë takim, pjesëmarrëse ishte edhe ministrja e Shëndetësisë, që hapi rrugën për plotësimin e mundshëm të 4 pikave.

Ne detajuam kërkesat dhe na duheshin konsulenca ekonomike. ne protestuam edhe pasi homazh ndaj kolegëve. Kërkesat do depozitohen të hënën. Ne krahasohemi me ndonjë shtet të Afrikës. Nuk barazohemi me paga as me kolegët në rajon, kjo është alarmante. Kjo është arsyeja se përse mjekët e infermierët largohen”, u shpreh Strani.

Strani, në rubrikën “Opinion” në “News 24”,  vlerësoi se rritja e pagave për bluzat e bardha do të ndalte eksodin e mjekëve.

”Rritja e pagave do të ndalte eksodin. Po do ta bënte, sepse mjekët në Rumani marrin më shumë para. Kjo bën që ata të qëndrojnë në vend , madje kthehen nga Gjermania. A mund të dalin paratë për ne? Sigurisht që mund të bëhet, sepse nëse 2 kilometër rrugë mos të bëhet, rriten pagat për ne.

Mjekët që kanë humbur jetën duhet të shpallën heronj ose dëshmor ose së paku familja e tij të ketë shërbime në vijim. Mjekët janë të kërcënuar edhe nga aget e sëmundjet. Kemi zhvilluar dy takime me qeverinë dhe gjithçka po ecën në udhën e mbarë”, deklaroi ai.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

“Më qëlluan me pistoletë”, zbardhet telefonata që alarmoi Policinë e Vlorës

Një 27-vjeçar ka denoncuar në Komisariatin e Policisë së Vlorës, së një person ka dashur ta vrasë. Shënjestra ka qënë shtetasi me inicialet M.F....

Nga nesër kufizohet hyrja në Tiranë nga Dogana, ja rrugët alternative 

Drejtori i Policisë së Tiranës, Rebani Jaupaj, njoftoi se nga nesër do të kufizohet trafiku në zonën e Unazës së Madhe tek ish sheshi...

Ish-drejtoresha e Tatimeve tregon kujt i përket rafineria e Ballshit

Ish-drejtoresha e Tatimeve, Briseida Shehaj, ka lëshuar një deklaratë të fortë në lidhje me çështjen e rafinerisë së Ballshit. E ftuar në Syri.net, Shehaj...

Sërish izolim?/ Rreth 19 mijë mësues janë trajnuar për mësimin online

Për ti paraprirë çdo situate lidhur me pandeminë, janë marrë masat edhe për trajnimin e mësueve për mësimin online. Shumë mësues kanë rezultuar të...

Familja i jep fund kërkimit për biznesmenin Remzi Hoxha

Familja e Remzi Hoxhës ka bërë të ditur se do t’i jap fund kërkimit të eshtrave të tij. Me rastin e 25-vjetorit të rrëmbimit...