E martë, 14 Korrik, 2020
26 C
Tirana

Mjeku shqiptar tregon veshjen anti-COVID që përdor stafi shëndetësor në SHBA

Më të lexuarat

Mjeku shqiptar, Andrin Sadikaj i cili ndodhet në Shtetet e Bashkuara ka treguar se si është veshja e një doktori që lufton ndaj COVID-19 atje.

Në një intervistë për News24, Sadikaj tha se fillimisht vendoset një N-95 dhe mbi të një maskë kirurgjikale. Më pas janë dy palë doreza për t’u mbrojtur, një palë syze mbrojtëse dhe më pas edhe maskë e plotë transparente e printuar për të mbrojtur gjithë fytyrën.

Sipas tij, veshja është e dyfishtë: njëra plastike dhe një tjetër kirurgjikale. Ai tregon se edhe këmbët janë të mbuluara si një masë mbrojtëse ndaj virusit vdekjeprurës.

Andrin Sadikaj, i cili punon në spitalin e Manhattan do të bëjë nesër tamponin, për të mësuar nëse është i prekur apo jo nga COVID-19.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Lexo edhe :   “Gjendja po rëndohet”, Kryeministri i Kosovës bën publik vendimin që sapo mori

“Do paguajmë të gjithë banorët”/ Rama: Nis dhënia e granteve në Tiranë

Kryeministri Edi Rama njoftoi sot se ka nisur shpërndarja e granteve për banesat e dëmtuara në Tiranë, nga tërmeti i 26 nëntorit. Ai theksoi se...

Shkëmbimi i bujshëm/ Ja çfarë i ofron Chelsea klubit të Atletico Madridit

“Daily Mirror” shkruan se Chelsea dëshiron portierin slloven të Atlético Madridit dhe ka në mendje edhe ofertën, që do të paraqesë. Përveç një shume të...

Miratohet nisma e opozitës parlamentare për ndryshimet kushtetuese

Komisioni i Ligjeve dhe Këshilli i Legjislacionit kanë miratuar sot me konsensus, pa asnjë votë kundër ndryshimet Kushtetuese. Ndryshime pati në pikën nr.3 të nenit...

Sistemi proporcional rajonal, kërkohet garanci për pragun zgjedhor

Deputeti Myslym Murrizi ka kërkuar garanci nga mazhoranca, që pragun kombëtar duhet të jetë natyral në çdo qark, në mënyrë që të mos ikin...

Dita e Bastijës/ Meta letër Macron: Mbështetja e Francës, motivim për përmbushjen e reformave

Presidenti Ilir Meta ka uruar homologun e tij francez, Emmanuel Macron, me rastin e Festës Kombëtare të Francës, Ditën e Bastijës. Kreu i shtetit shpreh...