E diel, 17 Tetor, 2021
12.5 C
Tirana

Mjeku Kraja: Janë shtuar rastet e shtatzënave me Cov*d

Sikundër ishte njoftuar më herët, mesditën e sotme është mbledhur Komiteti Teknik i Ekspertëve, për të përcjellë detaje rreth situatës epidemiologjike në vend.

Mjeku Dhimitër Kraja u shpreh se aktualisht në dy spitalet Covid janë duke marrë kujdes shëndetësor 230 pacientë, dhe kapacitetet nuk janë ezauruar.

Grupmosha e të shtruarve variojnë nga 19 në 89-vjeç. Dhimitër Kraja ka bërë me dije se ka një rritje të numrit të grave shtatzëna, që po preken rëndë nga pandemia.

“Në dy spitalet COVID ka 230 pacientë, kapaciteti është ende i disponueshme se 30% e mundësive të shtrimit është i lirë ende, të sëmurët vijnë kryesisht nga Tirana, Durrësi, Elbasani, por edhe nga rrethet.

Ka 19-89 vjeç, por mbizotëron mosha 65 vjeçare, ka më shumë raste të grave shtatzëna që vijnë me Covid, që kanë forma të rënda. Pjesa më e madhe e të shtruarve të pavaksinuar. Ka fatalitete nga rastet e vaksinuara, por janë shumë të paktë. 5.1 ose 5.4 raste në ditë”, tha Dhimitër Kraja.

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Lexo edhe :   Rusia në gjendje emergjence nga infektimet, një mijë të vdekur në një ditë

Mbështetësve të Lulzim Bashës tani po u del “droga”

Nga: Alfred Peza Lehtësia e papërballueshme me të cilën Lulzim Basha u artikuloi vendimin për largimin e Sali Berishës nga Grupi Parlamentar i PD, pas...

Itali/Vodhi brioshët, të nesërmen i paguan. Pronari i lokalit i ofron një punë

Ai vjedh brioshët në lokal, pastaj të nesërmen kërkon falje dhe paguan. Një histori dëshpërimi, por edhe mbi të gjitha dinjiteti dhe solidariteti që...

Kolumbia sterilizon hipopotamët e “Mbretit të kokainës”

Një grup hipopotamësh - një trashëgimi e padëshiruar pas vdekjes së mbretit famëkeq të drogës kolumbiane Pablo Escobar - po sterilizohen. Escobar, i cili u...

Rusia në gjendje emergjence nga infektimet, një mijë të vdekur në një ditë

Rusia të shtunën regjistroi 1.000 vdekje në një ditë të vetme për herë të parë, që kur filloi pandemia. 222.000 vdekjeve nga Covid është...

Misioni Lucy i NASA-s do të kërkojë ‘fosilet’ e Sistemit Diellor

Një anije kozmike është nisur nga Kepi Canaveral me një mision për të zbuluar "fosilet" e Sistemit Diellor. Sonda Lucy do të shkojë në...