E mërkurë, 25 Nëntor, 2020
1 C
Tirana

Mjeku: Kam familjarë që kanë ndërruar jetë nga Covid dhe nuk figurojnë askund

Më të lexuarat

Shkollat drejt mbylljes? Rama zbulon vendimin e marrë

Në një konferencë me gazetarët për situatën e shkaktuar nga pandemia e koronavirusit, Rama tha se shkollat nuk konsiderohen një vatër e nxehtë, dhe...

Kërcënonte policin në rrjetet sociale, 24-vjeçari kapet pas 6 muajsh hetime

Pas 6 muajsh hetime është zbardhur kërcënuesi i efektivit të policisë. Bëhet fjalë për një 24 vjeçar, i cili kishte hapur një numër të...

Aksident tragjik, humb jetën ish-futbollisti i kombëtares së Afrikës së Jugut

Ish-futbollisti i kombëtares së Afrikës së Jugut, Anele Ngcongca, është ndarë nga jeta si pasojë e një aksidenti. Ngjarja e rëndë ka ndodhur mëngjesin e...

Brataj paralajmëron ekspertin e PD: Mos bëj gabim, do përfundosh në prokurori

Drejtori i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj pati një përplasje me përfaqësuesin e Partisë Demokratike, Gazmend Koduzi. Eksperti i PD-së, Koduzi solli në studio e emisionit...

Ndërhynin deputetët, jepej lekë për vendin e punës/Evis Kushi jep lajmin e madh

Në një konferencë të përbashkët me kryeministrin Edi Rama, Ministrja e Arsimit, Evis Kushi i cilësoi mësuesit si heronjtë e ditës. Në fjalën e...

Çifti i parë i “Për’puthen” i japin fund lidhjes, zbulohet arsyeja (FOTO)

Ina dhe Geri, çifti i parë i “Për’puthen” në Top Channel, i kanë dhënë fund lidhjes së tyre. Shumë është përfolur gjatë ditëve të...

“Ditën e dasmës babai më ndiqte për të më vrarë me sëpatë si tek Ertugruli”

Halil Sinani nga Kukësi me vendbanim në Tiranë ka ardhur në studion e “Historia ime” në Tv Klan, për të rrëfyer historinë e tij....

U vra nga policia greke, gjykata i jep 410 mijë euro familjes së shqiptarit

Gjykata greke ka vendosur paraditen e së hënës, të dëmshpërblejë me 410.000 euro familjen e Nikolla Todit. 25 vjeçari  u ekzekutua më 16 shkurt të...

Vitamina C dhe D s’kanë efektivitet për Covid/ Mjeku publikon fakte tronditëse

Mjeku, Erion Dasho ka zbuluar fakte tronditëse për efikasitetin e vitamincës C dhe D, të cilat thotë se nuk kanë treguar asnjë evidencë për...

Uzuni i shënon Juventusit, shqiptari feston si Ronaldo (Video)

Myrto Uzuni ka befasuar Juventusin duke i dhënë avantazhin skuadrës së tij, Ferencvaros.  Sulmuesi shqiptar ka realizuar në minutën e 19-të të takimit që...

Mjeku, Erion Dasho i ka dhënë të drejtë denoncimit të kryedemokratit Lulzim Basha, për fshehjen e shifrës së saktë të viktimave nga Covidi, duke thënë se e vërtetojnë edhe të dhënat e INSTAT-it.

Dasho tha se ka familjarë që kanë ndërruar jetë nga koronavirusi dhe nuk rezultojnë askund në të dhënat e Ministrisë së Shëndetësisë.

“Debati nuk është mes opozitës dhe mjekëve. Pika është kjo, të gjitha indiciet deri tani, përmenda rastin e mjekut në Kavajë, të familjarëve të mi, të cilët kanë vdekur nga Covidi dhe nuk kanë figuruar në raportin e personave që kanë humbur jetën. Për këtë jam në gjendje të jap emrat, datat e vdekjes dhe gjithçka tjetër. Pra, këto janë raste që i di personalisht. E dyta, shifrat e INSTAT-it janë më të larta dhe nuk shpjegohen me tjetër gjë veçse me Covidin”, tha Dasho.

Mjeku shtoi se ka raste që ndërrojnë jetë në shtëpi apo rezultojnë negative në tamponin e Covidit dhe vdesin, të cilat nuk raportohen. Ndër të tjera, ai ngriti alarmin për situatën e pandemisë duke thënë se brenda 2 javësh do të ketë shifra më të larta të rasteve të reja dhe viktimave.

Lexo edhe :   Viktimat nga Covid, Meta: Prokuroria të hetojë, të shkundë institucionet

“Nuk humbin jetën ata që vdesin në shtëpi, ata që rezultojnë negative. Kjo kërkon marrje masash urgjente. Nuk mund të fshihemi më pas deklaratave dhe lojrave të fjalëve. Nuk testohemi sa duhet. Shqiptarët po përballen me një fazë agresive të pandemisë, rastet që shohim në spitale janë të infektuarit e dy javëve më parë, kur të vijnë të infektuarit e sotëm, do të kemi shumë më tepër raste dhe humbje jetësh fatkeqësisht. Kemi mjekë dhe infermierë që humbin jetën”, tha Dasho në ‘Fax News’.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Edi Manushi flet pasi u infektua me Covid-19 (VIDEO)

Moderatori Edi Manushi është infektuar nga Covid-19. Ai ka realizuar një lidhje me Skype për emisionin “Ftesë në 5”, ku ka zbardhur më shumë...

“Kërkoi tepsi e timon”, Maliqi: Rama është çmendur nga braktisja e socialistëve

Deputeti Lefter Maliqi ka lëshuar një lum akuzash ndaj kryeministrit Rama, ndërsa citon se do të dalë i humbur në zgjedhjet e 25 prillit. Me...

Balla dhe 17 deputetë kërkesë Ruçit: Komision për raportin e Dick Marty-t

Prej javësh, mazhoranca ka hedhur akuza në drejtim të kryedemokratit Basha, në lidhje me rolin tij në hetimet ndaj UÇK-së. Nga ana tjetër, kreu...

E qëlloi me shuplakë në mes të emisionit, Ana rikthehet në “Për’puthen”

Në puntatën e djeshme në “Për’puthen” është rikthyer Ana. Ajo u fut kur po regjistrohej emisioni, ndërsa shpjegoi arsyen e largimit të saj. Bukuroshja...

Shqiptarët shpenzuan rreth 210 milionë euro më pak gjatë karantinës

Në gati tre muaj që pjesa më e madhe e popullatës u ngujua në shtëpi, për shkak të karantinës së fortë për të frenuar...