E premte, 15 Janar, 2021
6 C
Tirana

Mjeku imunolog: Kemi arritur majën e përhapjes së infeksionit

Në vendin tonë është arritur maksimumi i përhapjes së infeksionit. Këtë e ka konfirmuar mjeku imunolog, Genc Sulçebe, i cili tha në ‘Dita Jonë’, në A2, se me gjasë kemi arritur në majën e kurbës. Por ai nënvizoi faktin se pavarësisht se jemi në majë të kurbës, jemi ende larg imunitetit të tufës.

“Kemi një nivel mjaft të lartë të infeksionit. Mendoj se kemi arritur në majën e kurbës, por se sa kjo do të vazhdojë, nuk mund të themi. Jemi larg imunitetit të tufës, jemi në gjysmë të rrugës”, u shpreh Sulçebe.

Imunologu thotë se koronavirusi ka pësuar mutacion, duke bërë që të transmetohet më lehtë, por fatmirësisht nuk është rritur graviteti i sëmundjes. Sipas tij, vaksinimi do të shuajë këtë virus, për t’iu rikthyer normalitetit.

“Mendohet se këto mutacione nuk do të ndikojnë në efektshmërinë e vaksinës. Vaksinimi është drita në fund të tunelit”.

Duke u mbështetur në faktin se vaksinat do fillojnë të bëhen në fillim të 2021, ai theksoi se në Shqipëri situata do të jetë shumë më e qetë verën e ardhshme.

“Unë mendoj se nëse ne do të fillojmë vaksinimin në fillimin në vitit 2021, në gjysmën e parë të vitit që vjen, ne do të kemi një rënie të theksuar të infeksionit”.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Bien infektimet, Kosova lehtësohen masat anti-Covid

Gjatë ditëve të fundit është vënë re një situatë diku më e përmirësuar në Kosovë, si pasojë e koronavirusit vdekjeprurës. Teksa numri i të...

I dogjën makinën, ja kush ishte ‘shënjestra’

Një automjet tip "BMW X5" u përfshi nga flakët mëngjesin e sotëm në lagjen 15 në Durrës, duke u djegur plotësisht në pjesën e...

Rama i sigurtë për fitoren, bën bilancin para zgjedhjeve

Në një konferencë për mediat, kryeministri Rama u ndal tek përmbytjet në vend, duke thënë që jemi përmisuar në krahasim me vitet e kaluara....

Dëborë dhe ngrica, temperaturat në minus për nesër

Sot pasdite (e premte, dt. 15) dhe nesër (e shtunë, dt. 16) priten reshje të dobëta në qarqet e jugut, ndërsa në pjesën tjetër...

Pamje të rënda/Përplasen 2 makina, kalimtari që priste në trotuar humb këmbët

Kalimtari që u përplas sot nga një makinë në Tiranë, për fat të keq ka humbur të dyja këmbët. Aksidenti i rëndë ndodhi mëngjesin...