E enjte, 17 Qershor, 2021
26.5 C
Tirana

Mjeku Artan Koni: Gjendja në spitalet shqiptare është alarmante

Mjeku Artan Koni e cilëson alarmante gjendjen ne spitalet shqiptare, ndërsa ngriti shqetësimin për mungesën e mjekëve.

I ftuar këtë mbrëmje në emisionin “Tempora”, Koni u shpreh se të gjithë ata që mbarojnë universitetin aplikojnë për t’u larguar jashtë shtetit.

“Patjetër që është alarmante. Ajo statistika që dhashë për njerëzit që marrin lejen nga Urdhri i Mjekut, në fakt aplikimet janë shumë më shumë. Të gjithë aplikojnë, një pjese nuk ia japin sepse kanë kontrata të lidhura me spitalet e rretheve. Por nëse shohim dëshirën, shumica dërrmuese e atyre që mbarojnë shkollën në Shqipëri duan të ikin. Problemi kryesor që kanë profesionet, por më të theksuar mjekësia është që nëqoftëse qëndron shumë vite pa punë nga ana profesionale bie”, deklaroi Koni.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Eriksenit do t’i vihet një ICD në trup që t’i godasë zemrën po ndaloi përsëri

Kristian Eriksen do të pajiset me një aparat ‘starter’ për zemrën, sipas konfirmimit të ekipit kombëtar danez. Mesfushori i Interit u rrëzua në fushë gjatë...

Albioni, djalit që iu rikthye buzëqeshja nga shqiptarët dhe “Fundjavë Ndryshe”

Albion Hyka, 3 vjeç, është një ndër fëmijët që iu rikthye buzëqeshja nga shqiptarët dhe “Fundjavë Ndryshe”. Djali i vogël pritet që ti rikthehet normalitetit,...

Euro 2020/ Ndeshja e parë e ditës, Ukrainë-Maqedoni V, 5 shqiptarë në fushë

Raundi i dytë i ndeshjeve të fazës së grupeve vazhdon sot me dy grupe të tjera, teksa Holanda dhe Austria kërkojnë matematikisht kualifikim që...

“24 orët vendimtare”, drejt zbardhjes vrasja që tronditi Greqinë

Policia greke është shumë pranë zbardhjes së vrasjes së 20-vjeçares. Duket se këto do jenë 24 orët vendimtare, ku hetimet do të marrin një...

Pse populli del në shesh për “Për’puthen”, Palestinën e jo për Bashën?

Nga Kreshnik Spahiu Populli ka mbushur sheshet këto dy muaj: – për të hequr emrin nënë dhe baba, – për pavarësinë e Palestinës – për Bajram – për tezat...