E premte, 26 Shkurt, 2021
19 C
Tirana

Mjekët nesër në protestë para QSUT, kanë katër kërkesa

Sindikata e Punonjësve të Shërbimit Shëndetësor ka paralajmëruar se do të mbajë një protestë ditën e nesërme.

Protesta pritet të mbahet nesër rreth orës 10:00, në sheshin para spitalit nr. 1, pranë Qendrës Spitalore Universitare “Nënë Tereza”.

Mjekët kërkojnë përmbushjen e katër pikave nga institucionet shtetërore: rritjen e pagave, sigurimin e kushteve optimale të punës, sigurimin e jetës dhe shpalljen dëshmorë të kombit për ata pjesëtarë të personelit shëndetësor që humbin jetën në luftën me COVID-19.

Por policia ka refuzuar kërkesën e mjekëve për zhvillimin e protestës, me arsyetimin se nuk lejohen grumbullimet në kohë pandemie.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Mjeku infeksionist bën thirrjen e fortë: Vendi duhet të futet në karantinë

Mjeku infeksonist Arben Pilaca i ka bërë thirrrje Komitetit Teknik për shtrëngim të masave sa nuk është vonë. Sipas Pilacës nuk duhet humbur asnjë sekondw,...

Ka vetëm një mënyrë për të shpëtuar Ilir Metën

Ardian Dvorani është vlerësuar nga Departamenti Amerikan i Shtetit si një gjyqtar i shquar në betejën kundër korrupsionit, dhe ky fakt ka gëzuar shumë...

Kryemadhi: Marrim 100 mandate, kam frikë se PS nuk do të dalë as e treta

Monika Kryemadhi mendon se opozita e bashkuar do të marrë 100 mandate në zgjedhjet parlamentare të 25 prillit. Në një intervistë për A2, Kryemadhi...

Covid-19/ Bino: Situata është shqetësuese, ja kur do të vendosen masat e reja

Shefja e Insitutit të Shëndetit Publik, Silva Bino deklaroi se situata e Covid-19 është shumë shqetësuese dhe se duhet të zbatohen më përpikmëri masat...

Ministri turk i Mbrojtjes: Greqia nuk sillet si një fqinj i mirë

Ministri turk i Mbrojtjes, Hulusi Akar deklaroi se Greqia nuk po sillet si një fqinj i mirë dhe përsëriti pretendimet mbi provokimet e bërangacmimit...