E diel, 5 Korrik, 2020
23 C
Tirana

“Mjekët janë kërcënuar”, Spahia tregon dy problemet që sollën rritjen e numrit të rasteve

Më të lexuarat

Franca me kryeministër të ri

Presidenti francez Emmanuel Macron ka zgjedhur Jean Castex si kryeministrin e ri të Francës, pas dorëheqjes së Edouard Philippe. Edouard Philippe paraqiti dorëheqjen sot tek...

Favore seksuale për t’i kthyer mjetin, arrestohen dy zyrtarë policie

Dy efektivë të Policisë Rrugore në Tiranë janë arrestuar, pasi akuzohen se në këmbim të dorëzimit të automjetit të sekuestruar në pronësi të një...

Shqetësim në Spanjë, rikthehen masat e izolimit

Qytetarët në Spanjë kanë filluar që të shqetësohen sërish nga koronavirusi. Numri i rasteve të reja me COVID-19 është rritur ndjeshëm ndërkohë në një zonë...

Zbulohet sekti që rekrutoi familjen Josifi, nën hetim ata që fshehën vdekjen e Anisës

Një grupim i quajtur “Guard Tower” apo “Kulla e rojes”, dyshohet se ka rekrutuar familjen Josifi nga Përmeti që çoi në vetëflijimin e Zhaneta...

Aksident në hyrje të Lezhës, përplasen tre automjete

Një aksident ka ndodhur gjatë mesditës së sotme, në hyrje të Lezhës. Në këtë aksident janë përfshirë tre automjete. Si pasojë e këtij aksidenti janë...

Ulet ndjeshëm numri i viktimave nga koronavirusi në Itali

Italia ka regjistruar sot një rënie të numrit të viktimave të shkaktuara nga koronavirusi, në krahasim me një ditë më parë. Gjatë 24 orëve të...

Vetëflijimi/ Zhaneta kishte punuar më herët në shtëpinë e një ish-kryeministri

Zhaneta Josifi, 56-vjeçarja që u vetësakrifikua me të bijën e saj Anisën për ringjalljen, vite më parë ka punuar pastruese në shtëpinë e një...

Fshihej në bodrum/Ndërhyn RENEA, publikohen pamjet kur kapet 32-vjeçari me rrezikshmëri të lartë

Forcat RENEA kanë arrestuar në Bulqizë, të shumëkërkuarin Fadil Tërnova, 32-vjeç. Në sajë të operacionit të koduar "Fundi i arratisë", është vënë në pranga...

Pandemia/ Shënohet rekord i zi në Kosovë

Ditën e sotme është shënuar një rekord i zi nga koronavirusi në Kosovë. Autoritetet përkatëse bëjnë me dije se gjatë 24 orëve të fundit kanë...

Koço Devole tregon si e bëri për të qarë Elvana Gjatën në film

Aktori Koço Devole ka treguar për eksperiencën e tij në filmin “2 gisht mjaltë”, ku ka luajtur në rolin e babait të këngëtares, Elvana...

Ish-ministri i Shëndetësisë, Bardh Spahia shprehet se rritja e numrit të infeksioneve ka ardhur si pasojë e numrit të vogël të testimeve.

Në një intervistë për ABC News, Spahia tha se një arsye tjetër e shtimit të rasteve është edhe mungesa e masave mbrojtëse të personelit shëndetësor.

Sipas tij, kjo është një strategji e qeverisë për të mbajtur nën kontroll rritjen e shifrave e për ta shitur më pas si sukses të saj.

Më tej, Spahia bën deklaratën e fortë duke thënë se mjekët kërcënohen nëse tregojnë kushtet në të cilat detyrohen të punojnë në këtë kohë të vështirë pandemie.

“Duke parë të dhënat nga Ministria e Shëndetësisë del akoma më në pah mungesë e një strategjie në përballimin e emergjencës nga koronavirusi. Ka një luhatje të jashtëzakonshme që tregon edhe njëherë dështimin e plotë të qeverisë në trajtimin e kësaj emergjence. Ne e kemi thënë domosdoshmërinë e një testimi në numër sa më të lartë të mundshëm. Qeveria ka dashur të mbajë nën kontroll shifrat për ta deklaruar këtë si sukses të saj. Ka një menaxhim mediatik të numrit të testimeve.

PD ka ngritur me forcë domosdoshmërinë për testimet e shtresave me risk të lartë të prekjes nga koronavirusi. Numri më i lartë i të prekurve është në institucione. Mjekët nuk janë pajisur me mjete mbrojtëse. Në minutat e fundit para se të vija këtu jam përballur me shqetësimin e personelit shëndetësor për mungesë të maskave, doreza mbrojtëse që në shumicën e rasteve personeli shëndetësor i blen vetë. Sot kemi mungesën e testimit të domosdoshëm të stafit. Sot e kësaj dite nuk ka reagim në këtë drejtim. Bëhet vetëm testimi i atyre që kanë shkelje.

Lexo edhe :   Maqedoni e Veriut/ Një mjek humb jetën nga koronavirusi
Lexo edhe :   I shpëtoi tragjedisë së 11 shtatorit, 78-vjeçari humb jetën nga koronavirusi

Nëse do e menaxhonte opozita situatën do bënte sa më shumë testime. Testimi në pamundësi të testimit të vazhdueshëm duhet të bëhej për ata që janë me risk të lartë si mjekët infermierët, personeli shëndetësor, punonjësit e Policisë së Shtetit

Kjo është konfirmim i asaj që po thoja më para. Sot ata dalin aty dhe bëjnë propagandën e tyre tredimensionale dhe nuk thonë asgjë për masat që duhet të merrnin për personelin shëndetësor. Përtej asaj fasade do duhej me urgjencë të garantohej mbrojtja e këtij personeli shëndetësor dhe të garantohej edhe në reparte të tjera siguria. Mjekët kërcënohen vazhdimisht me largim nga puna nëse ngrenë shqetësime. Ata gjenden të pambrojtur dhe të pasuportuar”, tha ai.

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Tensione në Azi/ Aeroplanmbajtëset e SHBA bëjnë manovra në Detin e Kinës së Jugut

Marina e SHBA njofton se dy aeroplanmbajtëse amerikane po zhvillojnë manovra në Detin e Kinës së Jugut, një hapësirë ujore që është bërë objekt...

Dalin rezultatet preliminare të zgjedhjeve në Kroaci

Ditën e sotme në Kroaci janë mbajtur zgjedhjet parlamentare, ku rezultatet jozyrtare të Komisionit tregojnë se partia HDZ ka fituar 71 vende në Parlament...

Trump: Vaksina e koronavirusit do të dalë para fundvitit

Presidenti i SHBA-ve, Donald Trump, deklaron se vaksina ndaj koronavirusit do të jetë gati përpara fundvitit. “Dua të dërgoj falënderimet tona për shkencëtarët dhe studiuesit...

Shpërthyen infektimet, Spanja rikthen kufizimet në zonën turistike

Spanja ka rikthyer kufizimet në rajonin veriperëndimor të Galicias, pas një shpërthimi tjetër të koronavirusit. Mediat spanjolle bëjnë me dije se vetëm ata që shkojnë...

Trump: 99% e rasteve me koronavirus në SHBA janë “të padëmshme”

Presidenti Donald Trump është shprehur se 99% e rasteve me koronavirus në SHBA janë të “padëmshme”. Ai i bëri këto komente gjatë një fjalimi në...