E mërkurë, 23 Shtator, 2020
22 C
Tirana

Mjekësia në zi/ Ndahet nga jeta epidemiologu i njohur shqiptar

Më të lexuarat

I riu rrahu dhe goditi disa herë me thikë të moshuarin/ Gazetari: Kreu i Policisë në Kavajë të japë dorëheqjen

Gazetari i njohur, Mentor Kikia, ka reaguar ashpër pas publikimit të rastit në Kavajë, ku një i ri rreh një të moshuar në lokal...

Aleksandër Solonik, kush ishte killeri më famëkeq i mafies ruse

Aleksandër Solonik lindi në Rusi, por ishte me origjinë nga Greqia e Veriut. Për këtë arsye njihej edhe si ‘Sasha Maqedonasi’. Që fëmijë tregoi...

Konflikt në Durrës/ Humb jetën 33-vjeçari, sherri nisi për një parakalim

Një 34-vjeçar ka humbur jetën ditën e sotme në Durrës. Idajet Dulla, 33 vjeç, ka mbërritur në Urgjencën e Spitalit Durrës me plagë thike. Dyshohet...

Rriten tensionet, Turqia bën lëvizjen e papritur 24 orë para samitit të BE

Turqia ka bërë një lëvizje të papritur vetëm 24 orë para Samitit të Bashkimit Evropian, për të shqyrtuar çështjen e përplasjes me Greqinë në...

“Ju tregoj kapterin e kampit të Tepelenës, që ndiqte vajzat e nuset e reja dhe i fuste tek magazina”/Dëshmia e të arratisurit në ’66-ën

Nga: Dashnor Kaloçi Memorie. al publikon disa nga historitë e panjohura të ndodhura në Kampin e Tepelenës, ku pas vitit 1947, regjimi komunist i Enver...

Arrestoi Nehat Kullën dhe Tan Kateshin, policia shoqëron kolonel Edmond Kosenin

Policia e Peqinit ka ndaluar ish-drejtorin e Policisë së Elbasanit, kolonel Edmond Kosenin. Pasi është shoqëruar në ambientet e komisariatit ai është lënë i lirë. Kush...

Ndahet nga jeta Faik Perkoxha, personi që tërhoqi qenin zvarrë pak ditë më parë

Është ndarë nga jeta ditën e sotme për shkak të infarktit në zemër 50-vjeçari, i cili pak ditë më parë u arrestua për keqtrajtimin...

Londër/ Arrestohen tre shqiptarë, kishin disa shtëpi hashashi

Policia britanike ka arrestuar tre shqiptarë. Ata merreshin me kultivimin e hashashit dhe janë kapur duke kultivuar bimën narkotike në disa shtëpi. Personat e...

Kush ishte gjyshi i Ava Max, aktori shqiptar që u nda nga jeta sot

Këngëtarja e njohur me origjinë shqiptare, Ava Max, ndau sot me ndjekësit e saj lajmin e trishtë për ndarjen nga jeta të gjyshit të...

FOTO/ Ndryshimi i Alvin Berishës gati 1 vit pas kthimit nga kampi Al-Hol

Të gjithë e mbajmë mend historinë e 11-vjeçarit, Alvin Berisha, i cili doli nga “kampi i ferrit” Al Hol në Siri. Por si duket...

Është ndarë nga jeta në moshën 81-vjeçare, epidemiologu i njohur shqiptar, Memo Boçi, specialist që luftoi HIV/AIDS në Shqipëri. Lajmin e hidhur të ndarjes nga jeta të Boçit e ka dhënë shefja e ISHP-së, Silva Bino, e cila e kujton doktorin përmes një ngjarje të ndodhur në shkurtin e vitit 1988.

Ndër të tjera ajo shkruan se Dr. Memo ishte një person që përqafonte çdo gjë të re dhe nuk përtonte të ndihmonte të rinjtë. Ishte nje model i njeriut punëtor e të përkushtuar në fushën e parandalimit.

Kurioz nga natyra, dhe me etjen për të mësuar në çdo kohë. Themeloi shoqatën Stop AIDS që u bë pararoja e shoqërisë civile për HIV/AIDS.

Mesazhi i Silva Binos

Mbaj mend qe ishin dite me shi dhe ishte shkurt 1988. Prisja se kush do te ishin anetaret e komisionit te provimit pasuniversitar te epidemiologjise. Ne ate kohe semundjet infektive dhe higjena sic quhej  ishin nje departament por ndersa per semundjet infektive ishin profesoret e infektivit per epidemiologjine duhej nje komision me i gjere. Do te jete Memo Boci me thane i cili ne ate kohe ishte Drejtor i Pergjithshem i Higjenes dhe Epidemiologjise ne MSH. Do ta vendose ai se ku dhe kur. Me ne fund u la data 29 Shkurt. Memo Boci ishte legjenda e programeve dhe puneve te higjenes dhe parandalimit. Dr.Memo zakonisht vendoste qe keto provime te kryheshin ne Institutin e Higjenes si vendi kyc  i parandalimit dhe ashtu u be. Ishte aq miqesor dhe i qeshur dhe ma hoqi menjehere ankthin e provimit.  Pyetja e pare ishte se pse kisha zgjdhur kete nendege dhe pastaj vazhduam me tezat e provimit.

Me pas me la nje detyre te vecante te shoqeroja nje konsulent te famshem te OBSH te HIV/AIDS  Dr.Daniel Tarantolen ne vendet e sterilizimit te shiringave dhe me lejoi te merja pjese ne takimin perfundimtar me te ku u tha qarte se cfare katastrofe e priste Shqiperine po te mos merreshin disa masa.Te cilat nje per nje Dr.Memo u perpoq aq shume dhe u moren qysh nga depistimi i gjakut, shiringat me nje perdorim etj. keto qe ne sot i marim te mirqena u vendosen me shume mund nga Dr. Memo Boci. E me vone kur ne do te paraqiteshim ne konferencen per AIDS ne Lisbone ne vitin 1990 ishte ai qe pas asnje ngurim na vuri ne dispozicion materialet qe prezantimi Shqiperise te ishte sa me dinjitoz. Ishte Memo Boci personi qe me dedikim nuk lejoi qe Shqiperia te personte katastrofe nga HIV/AIDS  dhe qe ndertoi programin e pare te  parandalimit te HIV/AIDS ne vend.

Dr.Memo ishte nje person qe perqafonte cdo gje te re dhe nuk pertonte te ndihmonte te rinjte.  Ishte nje model i njeriut punetor e te perkushutar ne fushen e parandalimit. Kurioz nga natyra dhe me etjen per te mesuar ne cdo kohe  themeloi shoqaten Stop AIDS qe u be pararoja e shoqerise civile per HIV/AIDS.  Nje burre i mencur dhe plot force qe do te na mungoje  shume. Shpresuam shume qe do ja dilte por nuk mundem. Pusho ne paqe profesori yne tu kesh lene uraten djemve Arianit qe nuk tu nda me sherbimin e tij, Jones e mbesave.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

“Po të vijë me antitank ajo të kalojë kufirin, çfarë do themi?”, gazetari nuk lë gjë pa thënë pas çështjes së Fjolla Morinës

Merita Karaj është gjyqtarja e cila caktoi masën e sigurisë "arrest shtëpie" për këngëtaren Fjolla Morina, e cila u kap duke kaluar kufirin me...

Me dy armë, gjykata e lë në ‘arrest shtëpie’! Zbulohet ku do qëndrojë Fjolla Morina

Këngëtarja Fjolla Morina u kap më 19 shtator në Pikën Kufitare të Morinës, me një armë zjarri pistoletë, një tjetër tip çakmaku dhe 23...

Aleksandër Lukashenko betohet ‘fshehurazi’ si president i Bjellorusisë

Presidenti bjellorus Aleksandër Lukashenko, është betuar për një mandat të gjashtë. Raportohet se betimi është bërë në fshehtësi dhe pa asnjë njoftim paraprak. Madje...

Si janë 24 orët e fundit të jetës së një të dënuari me vdekje në SHBA

Sipas Qendrës së Informacionit të Dënimeve me Vdekje në SHBA (DPIC), aktualisht në burgjet amerikane ndodhen rreth 2.500 të dënuar që presin të përballen...

“Robi plaket kur don vet” , Robert Berisha së shpejti në ekran si prezantues (VIDEO)

Muzikanti i njohur Robet Berisha, kërkon të rrëmbejë një vëmendje tjetër nga publiku i tij. Me një klip prezantimi mjaft intrigues, Roberti ka zbuluar se...