E martë, 30 Nëntor, 2021
5.5 C
Tirana

Mitiku “San Siro” nuk mjafton, Inter dhe Milan bien dakord për stadiumin e ri

Interi dhe Milani kanë gjetur gjuhën e përbashkët për t’u paraqitur me një projekt të ri në Komunën e Milanos, në lidhje me ndërtimin e një stadiumi të ri.

Stadiumi i ri që do të jetë në bashkëpronësi të dy klubeve, do të fillojë të ndërtohet në zonën e parkingut të stadiumit aktual dhe në rastin më të mirë, pritet të përfundojë në mes të sezonit 2022/23.

“Jemi duke punuar për këtë ide në bashkëpunim të plotë me Milanin, duke pasur parasysh që stadiumet janë esenciale në procesin e rritjes së klubeve.

Kemi ende disa detaje të vogla për të punuar, dhe së shpejti do t’i çojmë Komunës një propozim konkret, për të ndërtuar një stadium të denjë për qytetin e Milanos dhe vetë dy skuadrat”, ka thënë administratori i Interit, Alessandro Antonello.

Stadiumi aktual nuk do të rrënohet dhe do të përdoret deri sa të përfundojë i riu. “San Siro” është hapur në shtator të vitit 1926 dhe është një nga stadiumet që njihet për historinë e arkitekturën që ka, cilësohet si mitik dhe unik në botë. Ai njihet si “La Scala” e futbollit.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

I rikthehet tumori pas 9 vitesh, qytetarët solidarizohen me Adriana Matoshin

Aktorja e njohur, njëkohësisht dhe deputetja e Kosovës, Adriana Matoshi, njoftoi miqtë e ndjekësit e saj një ditë më parë me anë të një...

Si lindi alfabeti

Nga: Cody Cottier Anglishtja e shkruar, së bashku me shumicën e gjuhëve moderne, është aq shumë e lidhur me alfabetin e saj, saqë ne mund ta marrim atë sot si të mirëqenë. Në...

Variantet e koronavirusit, ja çfarë dimë deri më tani

Omicron, varianti më i ri i koronavirusit, është gjithashtu më i shpejti për t'u etiketuar si "variant shqetësues" nga Organizata Botërore e Shëndetësisë, për...

Bllokimi për variantin Omicron/ Biden: S’ka vend për panik

Presidenti amerikan Joe Biden e ka quajtur variantin Omicron Covid-19 një "shkak shqetësimi, jo shkak për panik", një ditë pasi u zbulua në Amerikën...

Njihuni me këmbimin valutor, 30 nëntor 2021

Në kursin e këmbimit valutor, sot vihet re rritje e dollarit, paundit britanik dhe frangës zvicerane. Ndërsa euro s'ka pësuar ndryshime. Më poshtë do të...