E hënë, 16 Maj, 2022
27.5 C
Tirana

Mitiku “San Siro” nuk mjafton, Inter dhe Milan bien dakord për stadiumin e ri

Interi dhe Milani kanë gjetur gjuhën e përbashkët për t’u paraqitur me një projekt të ri në Komunën e Milanos, në lidhje me ndërtimin e një stadiumi të ri.

Stadiumi i ri që do të jetë në bashkëpronësi të dy klubeve, do të fillojë të ndërtohet në zonën e parkingut të stadiumit aktual dhe në rastin më të mirë, pritet të përfundojë në mes të sezonit 2022/23.

“Jemi duke punuar për këtë ide në bashkëpunim të plotë me Milanin, duke pasur parasysh që stadiumet janë esenciale në procesin e rritjes së klubeve.

Kemi ende disa detaje të vogla për të punuar, dhe së shpejti do t’i çojmë Komunës një propozim konkret, për të ndërtuar një stadium të denjë për qytetin e Milanos dhe vetë dy skuadrat”, ka thënë administratori i Interit, Alessandro Antonello.

Stadiumi aktual nuk do të rrënohet dhe do të përdoret deri sa të përfundojë i riu. “San Siro” është hapur në shtator të vitit 1926 dhe është një nga stadiumet që njihet për historinë e arkitekturën që ka, cilësohet si mitik dhe unik në botë. Ai njihet si “La Scala” e futbollit.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Strategjia detare 2035

NGA GJENERAL PIRO AHMETAJ Shqipëria jonë është e bekuar me mbi 450 km vijë bregdetare, ndërsa hapësira e interesave detare (det i brendshëm dhe territorial)...

Deklaratat për SPAK/ Hajdari: Politika të qëndrojë larg drejtësisë, “peshqit e mëdhenj” janë në rrjetë

Në daljet e fundit për mediat, kryeministri Rama është shprehur se po pret me padurim që SPAK-u të godasë nga të katër anët. Duket...

Plagoset ish kandidati për kreun e PS-së, ngjarja në lokalin e reperit të njohur

Ish-kandidati për kreun e Partisë Socialiste në Durrës, Ardit Kërtusha, është plagosur me armë zjarri mesditën e sotme. Ngjarja ka ndodhur në një lokal në...

Gazeta austriake zbulon skandalin e madh, stafi i Metës vihet në lëvizje. Ja çfarë do ndodhë

Presidenca ka reaguar pas artikullit në gazetën austriake "Kronen Zeitung", duke i cilësuar si shpifje dhe gënjeshtra të fabrikuara. Reagimi është përcjellë nga ana...

SPAK mes PD dhe PS

Dikur PD e drejtuar nga Lulzim Basha nuk besonte te SPAK, por më pas jo vetëm depozitoi disa denoncime por kërkoi i pari që...