E premte, 26 Shkurt, 2021
10 C
Tirana

Misteri i “Pyllit të Shtrembër” në Poloni: Përse pemët kanë formë të çuditshme?

Thellë në pyjet e rajonit polak të Pomeranisë Perëndimore, ekziston një pyll i tërë me rreth 400 te përkulura afër rrënjës, një fenomen i çuditshëm dhe misterioz të njohur si “Pylli i shtrembër”.

Po pse pemët kanë marrë këtë formë? Askush nuk ka një shpjegim të caktuar. Disa kanë teorizuar se kjo ka ndodhur për shkak të kushteve të pafavorshme të motit. Mendohet se pemët u mbollën këtu rreth vitit 1930. Gjatë kësaj periudhe, dhe gjatë Luftës së Dytë Botërore, zona kontrollohej nga gjermanët.

Ndaj disa kanë spekuluar se lufta ka pasur një ndikim të rëndësishëm në këtë peizazh aspak normal. Në zonë ka pasur lufte me tanke mes gjermanëve edhe rusëve. Disa të tjerë, thonë se me këto pemë u përdorën disa teknika artificiale.

Sipas tyre pemët mund të jenë mbjellë në mënyrë specifike, për ta përdorur më pas drurin e tyre për ndërtimin anijeve, karrigeve lëkundëse dhe slitave. T

eori të tjera flasin për magji dhe fusha energjie. Por ndoshta nuk do të ketë kurrë një përgjigje përfundimtare mbi këtë pyll vërtet misterioz.

TIRANA TODAY

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Bardhi kallëzon Ballën në SPAK: Vartësit e tij kërcënojnë qytetarët për votën

Drejtuesi politik i PD në Elbasan, Gazment Bardhi, ka kallëzuar penalisht në SPAK rivalin e tij në këtë qark, Taulant Ballën. Gjatë intervistës në emisionin...

UNICEF sjell në Kosovë shiringa për vaksinën kundër Covid-19

Shefi i zyrës së UNICEF-it (Fondi i Kombeve të Bashkuara për Fëmijë) në Kosovë, Murat Sahin përmes një postimi në llogarinë e tij në...

Kush do i fitojë zgjedhjet e 25 prillit? Del sondazhi i IPSOS

Top Channel në bashkëpunim me gjigantin botëror të sondazheve, kompaninë IPSOS, publikon të dhënat e sondazhit për zgjedhjet e 25 Prillit në emisionin “Open”...

Studimi i ri: Ja çfarë ndikimi ka mbajtja e maskës në rrahjet e zemrës

Studiuesit në Spitalet Universitare Rainboë Babies & Children (UH Rainbow), botuan të mërkurën të dhënat e një studimit të ri, që tregon se mbajtja...

Çfarë fshihet pas dorëheqjes së Bamir Topit nga FRD? Bardhi zbardh detaje

Sekretari i Përgjithshëm i Partisë Demokratike, njëherazi drejtues politik në Qarkun e Elbasanit, Gazment Bardhi, komentoi mbrëmjen e sotme largimin e Bamir Topit nga...