E hënë, 1 Qershor, 2020
15 C
Tirana

Misioni i “Fundjavë Ndryshe” vazhdon/Arbër Hajdari-qytetarëve: Do vijmë derë më derë

Më të lexuarat

Diskutimet për reformën, çfarë propozon PD për qeverinë kujdestare

Këshilli Politik për Reformën Zgjedhore është mbledhur këtë të dielë në orën 19:00, në atë që është cilësuar si data e fundit e saj. Palët...

Çfarë po ndodh? Shtyhet mbledhja e Këshillit Politik

Mbledhja e Këshillit Politik të Reformës Zgjedhore e parashikuar për në orën 17:00, është shtyrë për në orën 19:00. Raportohet se kjo shtyrje ka ardhur...

Bllokimi i kufirit me Kosovën/ Reagon Rama

Kryeministri Edi Rama ka reaguar lidhur me vendimin e palës kosovare, për të mos lejuar futjen në territorin e tyre të makinave nga Shqipëria,...

Të shtëna në Shijak, plagoset në këmbë një 28-vjeçar

Së fundmi ka pasur të shtëna me armë zjarri në Shijak. Raportohet se ngjarja ka ndodhur tek stadiumi, ku në rrethana ende të paqarta është...

Pas Maqedonisë së Veriut, edhe Spanja mund të shtyjë gjendjen e jashtëzakonshme

Kryeministri i Spanjës, Pedro Sanchez ka deklaruar se do të kërkojë shtyrjen me dy javë të gjendjes së jashtëzakonshme nga koronavirusi. Sanchez sqaroi se shtyrja...

Koronavirusi/ Maqedonia e Veriut zgjat gjendjen e jashtëzakonshme

Presidenti i Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarovski, ka zgjatur gjendjen e jashtëzakonshme në vend edhe për 14 ditë. Vendimi u mor gjatë seancës së shtatë...

Qershori nis i freskët, ja si parashikohen temperaturat gjatë javës

Ndonëse ka nisur zyrtarisht stina e verës, java e parë do të sjellë mot të freskët. Edhe kjo javë do të shoqërohet nga mot...

“Shqiptarët janë popull kafe-dashës”, në mars-prill u importuan rreth 1600 ton

Mbyllja e bareve, nuk i kanë penguar shqiptarët të konsumojnë kafe në shtëpitë e tyre. Përkundrazi, gjatë muajit prill janë importuar 922 ton kafe. Qëndrimi...

Hapja e kufirit/ Procedurat e kalimit në Kosovë dhe Mal të Zi

Në një njoftim të Departamentit për Kufirin dhe Migracionin, bëhet me dije se nga sot Shqipëria ka hapur kufirin me Kosovën e Malin e...

Atentati para hotelit në Kurbin, ja kush dyshohet se ishte shënjestër e atentatit

Dalin të tjera detaje lidhur me atentatin e ndodhur mbrëmjen e djeshme, në ambientet e jashtme të një hoteli në autostradën Mamurras-Lezhë. Si pasojë e...

Prej më shumë se 3 javësh, Shqipëria është futur në izolim të plotë për shkak të përhapjes së koronavirusit.

Masat e shumta kufizuese ia kanë vështirësuar edhe më shumë jetën njerëzve, shumica prej të cilëve nuk kanë shkuar as në punë, duke mos përfituar asnjë lloj të ardhure.

Në këto kohë të vështira, misioni i fondacionit “Fundjavë Ndryshe” për shpërndarjen e ndihmave për njerëzit në nevojë, vijon si kurrë më parë.

Ekipet e vullnetarëve po vizitojnë çdo ditë zona të ndryshme në të gjithë Shqipërinë, në ndihmë të atyre personave që kjo situatë i ka zënë ngushtë.

Drejtuesi i fondacionit “Fundjavë Ndryshe”, Arbër Hajdari shprehet se grupet që ndodhen në terren po përfundojnë shpërndarjen e rreth 8 mijë pakove të tjera.

Në një lidhje të drejtpërdrejtë me emisionin “Top Talk”, Arbër Hajdari tha sqaroi se ndihmat e shpërndara janë pako me ushqime dhe produkte higjienike, të cilat kapin vlerën e 60-70 eurove.

Ai i bëri thirrje qytetarëve të tjerë të cilët nuk kanë nevojë, të mos kërkojnë ndihma pasi kështu mund t’ia heqin një familjeje që kamë shumë nevojë.

Ndërsa atyre njerëzve të cilët nuk janë vizituar akoma nga fondacioni “Fundjavë Ndryshe”, Arbër Hajdari i bëri thirrje të kenë durim, pasi shumë shpejt do të shkojnë edhe te ata.

Pjesë nga intervista:

Ju parashtruat pak më parë shqetësimin që keni hasur me shpërndarjen e ndihmave. Keni një apel apo kërkesë dhe kujt ia adresoni atë?

“Apeli im i drejtohet dy grupimeve njerëzish: së pari atij grupi të njerëzve që kanë dalë disa herë dhe kanë tentuar të marrin ndihmat me zor, ndaj mjeteve të fondacionit “Fundjavë Ndryshe”. Kjo që po tentoni të merrni është buka e atyre njerëzve që kanë realisht nevojë dhe ky nuk është momenti. Ky nuk është moment që mund të përfitoni. Pra duhet të ketë një solidarizim brenda njerëzve, që ata që nuk kanë nevojë të  mos kërkojnë ndihma, sepse do t’i hiqet ushqimi një të moshuari apo një familjeje që realisht ka nevojë.

Lexo edhe :   Ekspertët e Shëndetit, të shqetësuar: Masat anti-Covid po lehtësohen para kohe
Lexo edhe :   Humb jetën një 82-vjeçare tek Sanatoriumi, pas vdekjes rezultoi pozitive me koronavirus

Apeli i dytë që kam është për ata njerëz te të cilët nuk kemi pasur akoma mundësi të trokasim në dyert e tyre, të bëjnë durim sepse shumë shpejt do të vijmë edhe te ato”.

Sa është kapaciteti i ndihmave tuaja për atë target grup që keni vendosur të shpërndani. Pra për sa muaj ju mund të ndihmoni ose të kontribuoni?

“Ne jemi duke përfunduar tani edhe rreth 8 mijë pako të tjera. Presim që të na vijë edhe një sasi e madhe prej 12 mijë pakosh, por akoma nuk e kemi të konfirmuar. Po flasim që pakot kanë një vlerë relativisht të madhe, nuk bëhet fjalë vetëm për një qese. Ka pasur familje që ndihma i ka shkuar edhe rreth 60-70 euro, sepse ka detergjente dhe gjëra të tjera që kushtojnë. Pjesa e higjienës kushton. Ushqimet janë për pothuajse 4 javë. Pra jemi në një situatë relativisht të vështirë, që e kemi nuhatur që kur situata ka ndodhur në Itali, prandaj kemi ruajtur një rezervë. Tani kemi nisur me shpërndarjen masive të miellit, nëpër zonat rurale”.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Një tjetër gjyqtare e vettingut kallëzohet në SPAK

Ish-gjyqtarja e Apelit Shkodër, Hajrie Muçmata, ka kallëzuar në SPAK gjyqtaren e KPK-së, Alma Faskaj. Muçmata akuzon Alma Faskajn për kryerjen e veprës penale “Falsifikim...

Njeriu që e do Kosovën, sa zyrën e tij

Nga Mero Baze Qindra kamionë dhe vetura, së bashku me udhëtarët që sot janë nisur drejt Kosovës, u përballën me një surprizë të hidhur në...

Reforma Zgjedhore/ Ristani: Rama bën fasada, s’ka kuptim pa drejtësi të pavarur

Ish-kryetari i KQZ-së, Arben Ristani shprehet se Reformën Zgjedhore e shikon si një fasadë të kryeministrit Rama. I ftuar në emisionin “Real Story” në News24,...

Kosovë/ Rritet numri i të infektuarve me koronavirus

Kosova ka shënuar një rritje të numrit të rasteve të reja me koronavirus, në 24 orët e fundit. Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike njofton se...

“Si mund të heshtë Shahini për abuzimin e 15-vjeçares!”/ Vokshi: 1 Qershori, një ditë e trishtë

Ish-deputetja e PD-së, Albana Vokshi dënon heshtjen e ministres së Arsimit, Besa Shahini, lidhur me abuzimin e një 15-vjeçareje nga roja e shkollës. Përmes një...
WhatsApp KONTAKTO TT