E shtunë, 26 Shtator, 2020
17 C
Tirana

Mirëmbajtja me performancë e rrugëve, ARRSH 40 milionë euro për dy rajone

Më të lexuarat

U ekzekutua nga RENEA/ Çfarë u gjet brenda shtëpisë së të moshuarit në Elbasan

RENEA ka ekzekutuar sot Lefter Zhidrun, pas më shumë se 5 orësh rezistencë nga 71-vjeçari në banesën e tij. RENEA u fut nga tarraca e...

RENEA/ Kush e jep urdhrin e ekzekutimit? Eksperti tregon hapat që ndiqen

Një nga efektivët e RENEA ka treguar se si funksionon reparti RENEA në një situatë të ngjashme me ngjarjen e djeshme dhe kush janë...

Debati: Sa duhet të zgjasë karantina për të sëmurët me Covid-19?

Pas një vere relativisht të qetë, të paktën në Evropë, rastet e reja me koronavirus nisën të shtohen nga pak kudo. Për shembull në...

Bilanci/ Bie ndjeshëm numri i rasteve të reja në vend

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se në 24 orët e fundit janë shënuar viktima nga koronavirusi në vend. Fatkeqësisht e kanë humbur betejën me...

“Kemi një specialist të ri që ka dalë në qarkullim”, Artan Hoxha zbardh detajet e forta të atentatit ndaj Preng Gjinit

Pak ditë më parë, 51-vjeçari Preng Gjini të cilit iu hodh makina në erë në Tiranë, nuk dha të dhëna të vlefshme për hetimin...

Prej 17 muajsh në kërkim, gjendet trupi i pajetë i 36-vjeçarit shqiptar në Greqi

Pas 17 muajsh kërkimi, është gjetur në Greqi trupi i pajetë i 36-vjeçarit shqiptar, Laert Beqaj. Ky i fundit humbi gjurmët mesnatën e 9...

“I kishte ardhur dita e perëndisë!”, ja çfarë thotë djali i madh i 71-vjeçarit që u ekzekutua në Elbasan (VIDEO)

71-vjeçari që u ekzekutua në përplasjen me forcat RENEA, ishte divorcuar dy herë më parë. Djali i Lefter Zhidrus ka thënë në një prononcim...

Ju atje “lart”, merreni videon e këtij burri që qan dhe shikojeni natë e ditë (VIDEO)

Nga: Mentor Kikia Ky burrë është një fermer në Korçë, i cili në janar i preu mollët që kishte mbjellë, sepse nuk e shiste dot...

“Pse i ndihmon kaq shumë njerëzit?”/ Rrëfimi prekës i Cunmulajt: Dua t’i ngjaj mamit sa thoi i gishtit të këmbës

Modelja e njohur, Emina Cunmulaj ishte ftuar sot në emisionin “Historia ime” në Tv Klan, teksa ka bërë një rrëfim si asnjë herë më...

Detaje tronditëse nga masakra në Elbasan/ Lefter Zhidru kishte lidhje me bandat në Elbasan, Vlorë dhe Sarandë

Grupi hetimor po kryen veprimet e fundit të këqyrjes së vendit të ngjarjes, pas masakrës në Elbasan. Në banesën e 71-vjeçarit Lefter Xhidru, janë...

Mirëmbajtja me performancë e rrugëve një model i nxitur dhe mbështetur nga Banka Botërore do të aplikohet në vazhdim edhe për katër vite të tjera nga ana e Autoritetit Rrugor Shqiptar. Një procedurë prokurimi e këtij institucioni, e hapur së fundmi, me një fond limit rreth 40 milionë euro përfshin dy rajone atë Jugor dhe atë Verior respektivisht secili i ndarë në 13 dhe 14 lote. Secili prej këtyre loteve përfaqëson një segment rrugor që janë kryesisht rrugë sekondare të cilat do të kalojnë në procesin e mirëmbajtjes rutinore gjatë dimrit në bazë performance.

Konkretisht në rajonin e Jugut do të mirëmbahen për një periudhë 4 vjeçare 13 rrugë:

 1. Ura e Leklit – Këlcyrë – Përmet + rruga Valare – Erind – Çajup + rruga K/Dhuvjan – Libohovë 2 km
 2. Përmet – Çarshove + rruga Çarshove – tre urat (dogane) + rruga Çarshovë – Leskovik 49.5 km
 3. Korçë – Erseke + rruga unaza Erseke – Erseke + rruga K/Boboshtice – dardhe 54,5 km
 4. Korçë – Voskopoje + rruga Bilisht – Baban – Hocisht + rruga ura Baban – qendra Baban 28.3 km
 5. Sarandë – Butrint + rruga Metoq – Çuke – Pllake – Xarre + rruga Cuke -kanali i Cukes 39.4 km
 6. k/Muzine – Delvinë + rruga Delvinë – Qafë gjashtë + rruga ura Kardhiq – Prongji + rruga Vergo – K/Shijan  + rruga Vergo – Prongji (loti 4+5+6)  1  km
 7. Vlorë (k/spital) – Peshkepi + rruga Peshkepi – Selenice + rruga Peshkepi – Vllahine +  Vllahinë – Poçem – Povel + rruga Levan – Vlore (e vjetra)  76,7 km
 8. Tepelene – Dukaj  + rruga k/Salari – Sevaster + rruga Sevaster – qafe Dushk + rruga Sevaster – Kalivac + rruga Peshkepi – Gjorm + rruga Bypass Tepelene  84 km
 9. Berat – Corogjaf + rruga Corogjaf – k/Gllave – Antene  + rruga Poshnje – Velemisht – k/Patos + rruga k/Marinez – marinez  70,2 km
 10. Berat – Çorovode + rruga Çorovode – Hambull + rruga Hambull – Rog 62,7 km
 11. k/Çerme – hyrje Divjake + rruga dalje Divjake – plazh Divjake + rruga Jeta e re – Kosovë + rruga Bypass Fier – rrethrrotullimi Kolonje + rruga Fier – Seman plazh + rruga k/Pojan – Apolloni + rruga Bypass Fier  75,1  km
 12. Patos – Ballsh + rruga Ballsh – Fratar + rruga Ballsh – Aranitas + rruga kr/rruga nacionale – Bylis + rruga mMetohasim-Kafaraj  61,4  km
 13. Leskovik – Ersekë + rruga Leskovik – Tre Urat (dogane) 56.5 km

Në rajonin e Veriut do të mirëmbahen për një periudhë 4 vjeçare 14 rrugë:

 1. Koplik – Bogë, Dedaj – Razëm
 2. Mali-Fierzë
 3. Laç – Koman, H/Berdice- Velipojë, U.Bunës (E re)-Shirokë, Krye Bushat-B.Jugë, D/Barbullush-Kukël
 4. Lezhë- Ura e Matit (E trenit), Lezhë-H.Gjuetisë, D/Hoteli Gjuetise- D/Vain, D/Vain – Bilanc,  D/Balldre-B Juge,K.Balldre- Porta e Aviacionit
 5. Rrëshen (U.Fanit)- Shpal, Shpal- Q.Bene- K.Hadroj, Shpal-Ura e Repsit
 6. Ura e Zogut -Rreshen (Ura e Fanit), Ura e Matit (e trenit) – Ura e Zogut, K/Pllanë-U.Zogut, Ura e Matit (E trenit)- Nyja Milot
 7. Kukës-U.Zapotit, K/Kalimash – Lidhje me rrugen e Kombit , U.Drinit te Zi (Kukës) -Krumë
 8. Krumë-Q.Prushi, Golaj (K/Plepa) -Kam
 9. Kukës-Bushtricë (Vasie), K/Rruge Domaj-Draj Rec, (Kufi me Peshkopinë)
 10. Curri – Valbonë, U.Bujan – Q.Morinë (doganë), Sopot-Kernajë, Q.Mejdan -Tropoje-Bucaj
 11. Fierzë-B.Curri , B.Curri – Cërrnicë , D/Sopot-Kam
 12. Kuben- Vasie
 13. Peshkopi (K/Rr.Tomin)- Ura e Muhurit, Ura e Muhurit – Draj Reç (Kufi me Kukësin) , Peshkopi- Ushtelence
 14. Cerenecit – Klenjë,Trebisht-Dogane, Qaf Bualli-Kraste, Kthesa Lapidari-Lis,K/Rrugen Kombetare-Ulez /Monitor
- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Dilema: Çfarë e bën më të fortë njeriun falja apo hakmarrja

Nga Juliana Breines “Psychology Today” Kur lëndohemi nga veprimet e dikujt, sidomos nga dikush të cilit i besojmë dhe mbështetemi shumë, kjo mund të kërcënojë...

Njeriu i parë që mundi virusin HIV, është duke vdekur nga një tjetër sëmundje

Amerikani Timothy Ray Brown, i cili është një nga njerëzit e paktë që kaloi me sukses virusin HIV, po i rrezikohet jeta nga leukemia. Brown...

Situata në akset rrugore pas shiut, Balluku: Gjithçka është nën kontroll

Ministrja e Infrastrukturës dhe Energjisë, Belinda Balluku, ka folur në lidhje me situatën e akseve rrugore, për shkak të përkeqësimit të motit. Ministrja thekson se...

Britani/ Protestë kundër masave kufizuese, qytetarët përplasen me policinë

Të paktën 15,000 persona janë mbledhur në sheshin Trafalgar në Britaninë e Madhe, për të protestuar kundër vendosjes së karantinës. Të pranishmit në protestën që...

Taksa e sheshtë 9%, Basha: Do të konsolidojë shtresën e mesme

Kreu i PD-së, Lulzim Basha thotë se taksa e sheshtë 9% është një rrugë përmes së cilës do të konsolidohet shtresa e mesme e...