E mërkurë, 4 Gusht, 2021
35.5 C
Tirana

Miratohet ligji/ Putin mund të jetë president deri në vitin 2036

Këshilli i Federatës Ruse ka miratuar një legjislacionn që do të lejojë Presidentin Vladimir Putin dhe ish-Presidenti Dmitry Medvedev të kandidojë për presidencën në dy zgjedhje të tjera.

Ligji, i cili u miratua nga Duma e Shtetit në 24 Mars, u zhvillua së bashku me një varg ndryshimesh në Kushtetutën Ruse, të cilat u miratuan gjatë një votimi mbarëkombëtar verën e kaluar.

Legjislacioni thotë se një qytetar rus, i cili ka mbajtur presidencën për dy mandate nuk mund të rizgjidhet për një mandat tjetër, shkruan Meduza.

Sidoqoftë, kjo kërkesë nuk vlen për personin që mbante presidencën në kohën kur ndryshimet përkatëse të kushtetutës ruse hynë në fuqi.

Kjo rivendosje e kushteve presidenciale të Putinit do të thotë se ai mund të qëndrojë në pushtet deri në vitin 2036. Tani, pritet vetëm që presidenti rus të nënshkruajë projekt-ligjin.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Situatë alarmante nga zjarret në Shqipëri

Prej disa ditësh Shqipëria ndodhet e përfshirë nga zjarret, pothuajse në të gjithë territorin e saj. Sipas të dhënave zyrtare nga Agjencia e Emergjencave...

I nxorrën fytit qumështin e dhisë së Karaburunit, kishte shijen e zjarrit

Nga: Lorenc Vangjeli Eqrem bej Vlora ka një përshkrim të jashtëzakonshëm të qelizës njerëzore shqiptare në librin e tij “Kujtime 1885 – 1925”. Evropianoperëndimori fisnik...

Moti bën kthesën e madhe, nesër priten reshje shiu

Nga nesër, gradualisht mbi vendin tonë pritet depërtimi i masave ajrore relativisht të paqëndrueshme, të lagështa dhe më të freskëta me origjinë veriperëndimore. Moti...

Sa na kushton një zjarrvënie!

Nga: Dritan Hila Canadair, Viking, Bombardier jane emrat qe njihen avionët e shuarjes së zjarreve. Kushtojnë nga 35-65 milionë dollarë për njësi. Po kaq kushton...

Ekstradohet nga Greqia ish-anëtari i bandës së Cerrikut

Një ish-anëtar i Bandës së Cerrikut është ekstraduar nga Greqia. Nga Zyra Qendrore Interpol Tirana është kryer ekstradimi i shtetasit Bashkim Buzani, 50-vjeç. Ky...