E premte, 5 Qershor, 2020
13 C
Tirana

Miratimi i ligjit për pronat, reagon Ministria e Jashtme greke

Më të lexuarat

Pagat e Luftës, Rama: Një lajm i mirë

Kryeministri Edi Rama sapo ka ndarë një mesazh me qytetarët lidhur me Pagat e Luftës. Kreu i Qeverisë njofton se ka kaluar 30 mijëshin numri...

Shtimi i rasteve në Maqedoninë e Veriut/ Policia: Do të hyjmë nëpër shtëpi

Maqedonia e Veriut ka ngritur alarmin pasi numri i rasteve të infektimeve është rritur sërish. Vetëm gjatë 24 orëve të fundit, në vendin fqinj...

Rama bën premtimin e madh për bizneset e vogla

Kryeministri Edi Rama ka bërë një premtim të madh sa i përket bizneseve të vogla. Gjatë intervistës së tij në emisionin “Opinion”, Rama deklaroi se...

“Do ketë marrëveshje për Reformën Zgjedhore”/ Hajdari komenton sjelljen e ambasadores së SHBA

Kryeinspektori i Përgjithshëm, Shkëlqim Hajdari ka komentuar situatën politike në vend dhe negociatat për Reformën Zgjedhore. I ftuar në rubrikën “Opinion” në News24, Hajdari u...

Rama mbron 15-vjeçaren, 1 vit më parë publikoi identitetin e prindërve të 13-vjeçares së përdhunuar

Deputeti i opozitës Halit Valteri, propozoi sot në Kuvend rikthimin e dënimit me vdekje për përdhunuesit. Ai iu referua rastit të abuzimit të një...

Thirri ‘o hajna’/ Truprojat e Thaçit dhunojnë aktivistin (VIDEO)

Një qytetar është dhunuar e situata është agravuar më tej, pasi gjatë konferenës së presidentit Thaçi ai tha ‘o hajna’. Kaq ka mjaftuar, që...

Ulen ndjeshëm rastet e të infektuarve në vend/ Ja si paraqitet situata 24 orët e fundit

13 raste të reja të prekur me COVID-19 janë identifikuar në 24 orët e fundit. Me të dhënat e fundit, Ministria e Shëndetësisë njoftoi...

Tirana ‘vatër e nxehtë’ e COVID-19, infektohen 3 mjekë të tjerë

Në 24 orët e fundit janë regjistruar 13 raste të reja me koronavirus, 11 prej të cilave në Tiranë. Mes të infektuarve janë edhe...

Derdhet aksidentalisht 20,000 ton naftë, Putin shpall gjendjen e jashtëzakonshme

Presidenti i Rusisë Vladimir Putin ka shpallur gjendjen e jashtëzakonshme në qytetin arktik të Norilskit, pasi janë derdhur aksidentalisht 20, 000 ton naftë. Mediat e...

Shkollat, ‘çerdhe’ të abuzimeve/Shahini: Më gjeni një grua që s’është ngacmuar një herë seksualisht

Pak ditë më parë, u bë publik rasti i një 15 vjeçareje e cila u përdhunua nga roja e shkollës. Ky rast tërhoqi vëmëndjen...

Ministria e Jashtme greke ka reaguar pasi Kuvendi miratoi pak ditë më parë me 94 vota pro, 8 kundër dhe 4 abstenim, Ligjin për Përfundimin e Proceseve Kalimtare të Pronësisë, për të cilin në vitin 2018-të u kërkua edhe opinioni i Komisionit të Venecias.

Miratimi i ligjit është konsideruar si një “zgjidhje pa marrë parasysh vlerat dhe të drejtat themelore”.

Sipas Ministrisë së Jashtme greke, Shqipëria bëri një zbatim të pjesshëm të opinionit të Venecias, ndërsa thekson se “përkundër përmirësimeve të caktuara të bëra në momentin e fundit, problemet kryesore mbeten në ligjin e miratuar”.

“Sanksionimi i kësaj të drejte do të përbëjë gurin e provës, në kontekstin e marrjes së vendimeve për hartimin e kuadrit negociues dhe thirrjen e konferencës së parë ndërqeveritare për hapjen e negociatave për integrimin e Shqipërisë”, shkruhet mes të tjerash në reagim, shkruan “Panorama”.

Reagimi i plotë: “Miratimi i ligjit për çështjet e pronave nga Parlamenti shqiptar është një mundësi e humbur për një zgjidhje përfundimtare dhe të drejtë të një problemi që ka shqetësuar qytetarët shqiptarë, përfshirë anëtarët e Minoritetit Kombëtar Grek.

Autoritetet shqiptare zgjodhën të dilnin me një “zgjidhje” pa marrë parasysh vlerat dhe të drejtat themelore. Ata zgjodhën një zbatim të pjesshëm të Opinionit të Komisionit të Venecias të 14 tetorit 2019, i cili zbuloi se dispozitat e projektligjit janë të paqarta dhe të papajtueshme me Konventën Evropiane për të Drejtat e Njeriut dhe se zbatimi i tyre do të shkaktojë shkelje të të drejtës së pronësisë.

Përkundër përmirësimeve të caktuara të bëra në momentin e fundit, problemet kryesore mbeten në ligjin e miratuar.

Ne presim që autoritetet shqiptare të mbrojnë në mënyrë efektive të drejtën e pronësisë dhe pronës, një çështje që është në thelb të ligjit të Evropës.

Sanksionimi i kësaj të drejte do të përbejë gurin e provës, në kontekstin e marrjes së vendimeve për hartimin e kuadrit negociues dhe thirrjen e konferencës së parë ndërqeveritare për hapjen e negociatave për integrimin e Shqipërinë”.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Rama bën premtimin e madh për bizneset e vogla

Kryeministri Edi Rama ka bërë një premtim të madh sa i përket bizneseve të vogla. Gjatë intervistës së tij në emisionin “Opinion”, Rama deklaroi se...

Rama sqaron pse nuk pranoi qeveri teknike

Kryeministri Edi Rama ka komentuar kërkesën e PD-së për krijimin e një qeverie teknike për menaxhimin e zgjedhjeve. I ftuar në emisionin “Opinion”, Rama e...

Do e miratojë Reformën Zgjedhore pa pëlqimin e opozitës? Përgjigjet Rama

Kreu i qeverisë, Edi Rama është shprehur se nuk do të presin pafund që opozita të japë pëlqimin për miratimin e Reformës Zgjedhore. I ftuar...

“Zgjedhorja”/ Rama: Nënkryetari i KQZ-së do të zgjidhet nga PD

Kryeministri Edi Rama ka sqaruar mënyrën se si do të funksionojë implementimi i sistemit biometrik të identifikimit. I ftuar në emisionin “Opinion”, Rama tha se...

Refoma Zgjedhore/ Rama flet për identifikimin biometrik

Kryeministri Edi Rama ka folur në lidhje me ngërçin e krijuar lidhur me Reformën Zgjedhore. I ftuar në emisionin “Opinion”, Rama tha se mazhoranca ka...
WhatsApp KONTAKTO TT