E diel, 16 Janar, 2022
10.5 C
Tirana

Ministrja suedeze: Mbështesim integrimin e Shqipërisë, vlerësoj ecurinë e vettingut

Ministrja e Punëve të Jashtme e Suedisë, Anne Linde u shpreh se Suedia mbështet Shqipërinë në rrugëtimin në Bashkimin Europian.

Në një koferencë me kryeministrin Edi Rama, ajo tha se Shqipëria ka përparuar në sistemin e drejtësisë, veçanërisht në procesin e vettingut të gjyqtarëve.

Anne Linde: Suedia mbështet Shqipërinë në vendimin për hapjen e bisedave për zgjerimin e BE, dhe vlerësojmë punën e vështirë dhe serioze që ka bërë qeveria juaj për përgatitjen për kandidaturën për anëtarësimin për të ardhmen, kur shohim raportet një fushë ku keni qenë të suksesshëm është shteti i së drejtësisë, sistemi në drejtësi, dhe jam këtu si mund të bashkëpunojmë. Kemi probleme me krimin e organizuar dhe do të marrim mbështetje nga vende të ndryshme në këtë luftë, bandat kriminale janë në bashkëpunim me territorin Europian, nëse e luftojmë këtë fenomen, mund të kemi disa ndryshime. Vettingu i gjyqtarëve është zhvilluar shumë mirë, ne e shikojmë me shumë pozitivitet”.

Suedia do jetë vendi  që do marrë kryesimin e rradhës së OSBE.

Kryeministria – Konferenca e përbashkët me Ministren e Punëve të Jashtme të Suedisë, Ann Linde🇦🇱🤝🇸🇪

Publiée par Edi Rama sur Mercredi 7 octobre 2020

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Shuhet legjenda e futbollit shkodran, e mundi sëmundja

Një sëmundje e rëndë ka mposhtur legjendën e futbollit shkodran, Ramazan Rragami, i cili u shua në moshën 77-vjeçare. Rragami vuante prej vitesh nga një...

Falsifikimi i dokumenteve/Gjykata liron nga burgu vëllain e Sheila Haxhiraj

DVP Lezhë në bashkëpunim me DVP Tiranë dhe atë të Elbasanit, finalizuan operacionin “Identiteti”. Nga finalizimi i operacionit, pas tre muajsh hetime, u zbulua...

Misteri afrikan: Pse C*vid-19 ka shkaktuar më pak vdekje se kudo tjetër?

Nga: Federico Giuliani “Il Giornale Është një kontinent i madh, rreth 7 herë më i madh sesa Bashkimi Evropian, dhe i banuar nga pothuajse 1.5 miliardë...

“Basha është pronar i basteve”/PD ia kthen Berishës: Mashtrues kronik!

Partia Demokratike ka përgënjeshtruar akuzat e ish-kryeministrit Berisha, ku tha se kryedemokati Basha është pronar i basteve. Shigjetimet e Berishës ndaj Bashës erdhën nga...

Zgjedhjet lokale, kurthi pervers i Metës për Bashën

Nga: Andi Bushati Pak kohë përpara se Gjykata Kushtetuese të vendosë nëse Presidenti i Republikës e ka tejkaluar rolin e tij për të qënduar mbi...