E martë, 19 Janar, 2021
-6 C
Tirana

Ministri maqedonas i shëndetësisë: Këtë vit do t’i japim fund pandemisë

Ministri i Shëndetësisë i Maqedonisë së Veriut, Venko Filipçe, shprehu besimin e tij se në vitin 2021 do t’i jepet fund pandemisë COVID-19.

Ai tha se Maqedonia e Veriut është në prag të imunizimit dhe dëshmi për këtë, sipas tij, është vlerësimi nga Organizata Botërore e Shëndetësisë se “Maqedonia e Veriut është ndër shtetet më të përgatitura në Evropë”.

“Besoj se vaksina do t’i japë fund pandemisë kudo në botë”, tha Filipçe në një prononcim për mediat, duke dhënë vlerësimin për manifestimet e natës së Vitit të Ri, por edhe duke njoftuar për lindjen e foshnjës së parë, të gjinisë mashkull, në Shkup.

Ai, me këtë rast, shprehu vlerësimin e institucioneve për sjelljen e qytetarëve, durimin dhe respektimin e masave parandaluese.

Në Maqedoninë e Veriut, ndërrimi i vitit nuk u prit në sheshet e qyteteve, ndërsa të gjitha lokalet dhe restorantet u mbyllën në orën 18:00.

“Ishte një vit krize, të cilin bota nuk e mban mend në 100 vjetët e kaluar. Një vit krize, një sfidë e madhe, jo vetëm për shëndetin, por edhe për sistemin ekonomik dhe shoqëror. Një vit, në të cilin qytetarët kanë treguar dhe provuar se çfarë do të thotë të kesh besim në institucione dhe, falë këtij besimi dhe respekti për masat, tani ekziston një situatë e qëndrueshme epidemiologjike, një numër më i vogël i të infektuarve me koronavirus. Spitalet janë bosh dhe uroj që kjo tendencë të vazhdojë”, tha ministri Filipçe.

Maqedonia e Veriut, në natën e Vitit të Ri, raportoi për 15 viktima me COVID-19, 536 të infektuar dhe 741 persona të shëruar.

Rastet e reja pozitive i referohen testimit të 1,662 mostrave.

Lexo edhe :   Bien shifrat në Kosovë, 1 viktimë nga Covid-19 në 24 orët e fundit

Në total, Maqedonia e Veriut ka diagnostikuar 83,329 persona me koronavirus; prej tyre, 2,503 kanë humbur jetën, 61,447 janë shëruar, ndërsa raste aktive mbeten 19,379./REL/

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Mesi e gjuajti me shpullë, sulmuesi i Bilbaos: Ai u nxeh sepse e bllokova

Sulmuesi i Atletik Bilbaos, Asier Vijalibre do të mbahet më shumë mend për faktin se detyroi Lionel Mesin të ndëshkohej me karton të kuq...

Qeverisje me PS? Duma: Zero shanse, ofendim për sakrificat e demokratëve

Ish-deputetja Grida Duma hodhi poshtë mundësinë e një koalicioni të madh mes PS- së dhe PD-së. E pyetur për thashethemet që qarkullojnë së fundmi për...

Mediu: Të biem dakort me PD-në sa më shpejt të jetë e mundur që të mundim Ramën

Kryetari i Partisë Republikane, Fatmir Mediu është shprehur se bisedimet me Partinë Demokratike për arritjen e një marrëveshjeje vijojnë. Në ''Open”, Mediu tha se PR-së...

“Pyetjet i merr nga Basha“/ Gazetarja-Topallit: Merre telefonin shikoje

Gazetarja e ABC, Esiona Konomi dhe kryetarja e Lëvizjes për Ndryshim, Jozefina Topalli, janë përplasur në emisionin ''Log'' në lidhje me bashkëpunimin e tyre...

Akuza për spiunazh, Rusia dëbon dy diplomatë holandezë

Rusia ka dëbuar dy diplomatë holandezë në një veprim reciprok pasi Holanda dëboi dy diplomatë rusë në fund të vitit të kaluar. Ministria e Punëve...