E shtunë, 12 Qershor, 2021
27.5 C
Tirana

Ministri i jashtëm turk Mevlut Cavusoglu vizitoi dje Greqinë

The Associated Press

Ministri i Jashtëm i Turqisë Mevlut Cavusoglu mbërriti në Greqi të dielën, ndërsa dy vendet anëtare të NATO-s përpiqen të zbusin marrëdhëniet e tensionuara nga një sërë mosmarrëveshjesh, përfshirë mbi të drejtat për kërkime për energji në Mesdheun lindor.

Ndalesa e parë e zotit Cavusoglu ishte rajoni verilindor i Trakës, pranë kufirit turk, ku ai do të takohej me anëtarë të komunitetit mysliman.

Greqia e njeh komunitetin si pakicë fetare por Turqia i referohet asaj si pakicë etnike turke.

Kjo pjesë private e udhëtimit vjen një ditë përpara vizitës zyrtare të zotit Cavusoglu në Athinë ku ai është planifikuar të takohet me homologun grek Nikos Dendias.

Greqia dhe Turqia kanë pasur mosmarrëveshje prej dekadash për një numër çështjesh, përfshirë të drejtat territoriale në Egje, kufijtë detarë dhe ajrorë dhe të drejtat e pakicave.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Të shtëna me ar*ë në SHBA, 13 të plagosur, autori ende i lirë

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur të Teksas të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, ku një person ka shtënë me armë duke lënë të...

Përmbyset autoboti me naftë në Elbasan, bllokohet shoferi

Një autobot me karburant është përmbysur mesditën e sotme në aksin rrugor Elbasan-Librazhd, pranë fshatit Xibrakë. Sipas informacioneve paraprake, mësohet se shoferin e ka zëne...

Shpërthimi i kontrolluar i ‘gjobës’ Becchetti

Nga: Agim Baçi Dikur qarkullonte në internet një letër që një vajzë i dërgonte së ëmës, e cila në thelbin e saj lidhej me gjetjen...

Uells-Zvicër/ Pjesa e parë pa gola, portierët vendimtarë me pritjet e tyre

Ka përfunduar me rrjeta të paprekura, pjesa e parë e ndjeshjes midis Zvicrës dhe Uellsit. Një 45 minutësh ku spektakël dhuruan portierët e skuadrave...

Vrasja e 20-vjeçares në Greqi, zbulohet makina me të cilën janë larguar autorët

Zbardhen detaje të reja në lidhje me vrasjen e 20-vjeçare britanike Caroline, e ndodhur pak javë më parë në Greqi. Në emisionin e gazetarit grek...