E martë, 19 Janar, 2021
-6 C
Tirana

Ministri i Jashtëm grek zhvillon bisedë telefonike me kryeministrin Rama

Ministri i Jashtëm grek, Nikos Denidas ka zhvilluar një bisedë telefonike me kryeministrin Edi Rama.

Lajmin e ka bërë vetë të ditur Denidas përmes një postimi në rrjetet sociale.

Ministri informoi se tema të diskutimit ishin çështjet rajonale.

”Zhvillova një bisedë telefonike me kryeministrin e Shqipërisë, Edi Rama. Në fokus të diskutimit ishin çështjet rajonale.”, shkruan ministri grek në Twitter.

Shqipëria dhe Greqia rinisën sërish negociatat për demilitimin e kufirit detar. Gjatë një vizite në Tiranë disa muaj më parë, Dendias zhvilloi një takim dhe më pas një konferencë për shtyp, ku njoftuan se këtë çështje do e dërgojnë në gjykatën ndërkombëtare.

Ndërkohë, pak ditë më parë Greqia miratoi dekretin për zgjerimin e ujërave territoriale me 12 milje në detin Jon.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Mesi e gjuajti me shpullë, sulmuesi i Bilbaos: Ai u nxeh sepse e bllokova

Sulmuesi i Atletik Bilbaos, Asier Vijalibre do të mbahet më shumë mend për faktin se detyroi Lionel Mesin të ndëshkohej me karton të kuq...

Qeverisje me PS? Duma: Zero shanse, ofendim për sakrificat e demokratëve

Ish-deputetja Grida Duma hodhi poshtë mundësinë e një koalicioni të madh mes PS- së dhe PD-së. E pyetur për thashethemet që qarkullojnë së fundmi për...

Mediu: Të biem dakort me PD-në sa më shpejt të jetë e mundur që të mundim Ramën

Kryetari i Partisë Republikane, Fatmir Mediu është shprehur se bisedimet me Partinë Demokratike për arritjen e një marrëveshjeje vijojnë. Në ''Open”, Mediu tha se PR-së...

“Pyetjet i merr nga Basha“/ Gazetarja-Topallit: Merre telefonin shikoje

Gazetarja e ABC, Esiona Konomi dhe kryetarja e Lëvizjes për Ndryshim, Jozefina Topalli, janë përplasur në emisionin ''Log'' në lidhje me bashkëpunimin e tyre...

Akuza për spiunazh, Rusia dëbon dy diplomatë holandezë

Rusia ka dëbuar dy diplomatë holandezë në një veprim reciprok pasi Holanda dëboi dy diplomatë rusë në fund të vitit të kaluar. Ministria e Punëve...