E martë, 2 Mars, 2021
0 C
Tirana

Ministri i Jashtëm francez dënon rrahjen e gazetarëve dhe protestuesve në SHBA

Ministri i Jashtëm i Francës, Jean-Yves Le Drian ka reaguar lidhur me dhunën e ushtruar ndaj protestuesve dhe gazetarëve në demonstratat e organizuara në SHBA.

Në një intervistë për mediat e huaja, Le Drian deklaroi se këto akte janë të papranueshme.

I pyetur në lidhje me protestat e shumta që  kanë përfshirë qytete të tëra në Amerikë, Le Drian deklaroi se është e rëndësishme që njerëzit të lihen të protestojnë në mënyrë të lirë.

“Çdo veprim dhune ndaj demonstruesve apo gazetarëve në protestat në SHBA është i papranueshëm”, tha ai.

Që pas vdekjes së George Floy më datë 25 maj, SHBA është përfshirë nga protesta të shumta kundër racizmit. Së fundmi, protestat janë përhapur edhe në vende të tjera të botës, kryesisht në vendet evropiane si Francë, Belgjikë, Itali apo Angli.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Covid-19/ Brataj: Treguesit janë brenda normave, ora e darkës ishte e tmerrshme

Shefi i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj, ishte i ftuar këtë të hënë në A2 nga ku foli për situatën e pandemisë në vendin tonë...

Kryemadhi: Do denoncoj me fakte si Rama manipuloi zgjedhjet e 2017-ës

Kryetarja e LSI-së, Monika Kryemadhi ka bërë një deklaratë të fortë në emisionin “Opinion”, pasi u shpreh se brenda 2 ditësh do të denoncojë...

Kryemadhi: Me marrëveshjen e sotme, Rama nuk del as i katërti në zgjedhje

Kryetarja e LSI-së Monika Kryemadhi është shprehur se marrëveshja e sotme e nënshkruar mes PD-së dhe LSI-së, i ka hequr të drejtën Ramës për...

Berisha: Basha do të marrë 25-26 mandate në Tiranë

Ish-kryeministri Sali Berisha beson se kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha do marrë më shumë vota se ai vetë kur drejtonte këtë forcë politike. I...

Mbërrijnë mbi 15 mijë doza nga Pfizer, Rama: Bëni durim

Mbrëmjen e sotme mbërritën 15 mijë e 210 doza të vaksinës anti-covid nga kompania Pfizer. Pasi fillimisht Ministria e Shëndetësisë deklaroi se u shty ardhja...