Kryesore

Ministri i Greqisë jep lajmin e mirë: Jemi pro hapjes së negociatave për Shqipërinë


               Publikuar në : 13:29 - 09/10/19 Enno

Ministri i Jashtëm i Greqisë, Miltiadis Varvitsiotis deklaroi se është pro hapjes së negociatave të Shqipërisë me Bashkimin Evropian. I njëjti qëndrim vlen edhe për Maqedoninë e Veriut.

“Jemi për hapjen e negociatave të BE me Shqipërinë, në një kohë si për Shqipërinë e Maqedoninë. Ndarja e vendeve mund të sjellë destabilitet. Kjo është arsyeja pse vendi ynë konsideron se vendimi për të filluar negociatat e pranimit për të dy vendet duhet të merret në të njëjtën kohë.

Sidoqoftë, mbështetja greke për perspektivën evropiane të vendeve të Ballkanit Perëndimor është e lidhur në mënyrë të pandashme me plotësimin e kushteve dhe performancën e vendeve kandidate”, theksoi ministri.

Vijon…


Kthehu
WhatsApp Denonco ne TT