E enjte, 16 Shtator, 2021
21.5 C
Tirana

Ministri gjerman i punëve të jashtme, Heiko Maas, udhëton për Kosovë e Serbi

Ministri gjerman i punëve të jashtme, Heiko Maas, SPD, do të niset të enjten, 22.4.2021 në Kosovë, ku do të takohet me presidenten, Vjosa Osmani, kryeministrin Albin Kurti dhe ministren e jashtme, Donika Gërvalla. Të premten ai do të jetë në Serbi për të zhvilluar takime me presidentin, Aleksandar Vuçiq, kryeministren, Ana Brnabiq dhe homologun e tij serb, Nikola Selakoviq. Këtë e bëri të ditur të mërkurën, 21.04.2021, zëdhënësja e ministrisë së jashtme të Gjermanisë, Maria Adebahr, në konferencën e rregullt të shtypit të qeverisë gjermane në Berlin.

Adebahr tha se në qendër të bisedave do të jenë çështje bilaterale,  dialogu i normalizimit mes Serbisë dhe Kosovës dhe  Procesi i Berlinit.

Vizita e Maasit në rajon vjen paksa e papritur.  Kohët e fundit  në kancelaritë e vendeve evropiane ishte diskutuar për një nonpaper të qeverisë sllovene për ndryshimin e kufijve në rajonin e Ballkanit Perëndimor. Në një intervistë ekskluzive dhënë DW, ministri i shtetit për Evropën, Michael Roth, tha se këto janë fantazi që i takojnë së kaluarës dhe tha se askush në Evropë nuk ka interes për to.

Shans i rrallë për Ballkanin Perëndimor 

Vizita e Maasit vjen menjëherë pas një letre të presidentit amerikan, Joe Biden, drejtuar homologes nga Kosova Vjosa Osmani, ku ndër të tjera thuhet se lipsen kompromise të dhimbshme për normalizimin e dialogut Serbi-Kosovë.

Ministri gjerman i punëve të jashtme Heiko Maas e ka vendosur si prioritet Ballkanin Perëndimor për të këtë vit, e sidomos normalizimin e marrëdhënieve mes Serbisë dhe Kosovës. Në fillim të vitit, ai zhvilloi një sërë takimesh fizike dhe virtuale me homologët e tij nga Ballkani Perëndimor. “Zgjedhja e Joe Biden si President i SHBA ofron mundësinë për të vepruar edhe një herë në nivel  transatlantik dhe me vendosmëri për pajtimin, demokracinë dhe zhvillimin ekonomik në Ballkanin Perëndimor, thuhej në një deklaratë të MPJ gjermane asokohe në Berlin.

Gjermania do të jetë mikpritëse e konferencës së radhës së Procesit të Berlinit. Në këtë kuadër është paraparë që në verën e këtij të bëhet edhe konferenca  e fundit  e këtij formati nën drejtimin e kancelares Angela Merkel. /DW/

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

E vetmja mënyrë për të trembur Ramën

Nga: Dritan Hila Tashmë që janë trajtuar të gjitha variablet e seriozitetit apo ambiguitetit të sjelljes së Bashës ndaj Berishës dhe pasojat që do ketë...

Nëndetëset me energji bërthamore, Kina denoncon paktin SHBA-Britani-Australi

Kina ka denoncuar një pakt historik të sigurisë midis SHBA, Britanisë së Madhe dhe Australisë, duke e përshkruar aleancën si "jashtëzakonisht të papërgjegjshme" dhe...

Mësimi nga mençuria e gjyqtarit Learned Hand

Nga: Irena Beqiraj Po jetojmë një periudhë të çmendur “skepticizmi” ndaj Amerikës. Mesazhet e shumë zyrtarëve të saj duken butaforike. Por historia na tregon që...

I zhdukur prej dy ditësh, 39-vjeçari gjendet pa shenja jete

Policia e Tiranës njofton se është gjetur pa shenja jete një 39-vjeçar në zonën e quajtur "Kodrat e Selitës". Policia ka indentifikuar viktimën, shtetasi...

“Shqipëria do monitorohet nga kamerat”, ministri Çuçi zbulon planin

Ministri i Brendshëm, Bledi Çuçi, ka zbuluar sot në Kuvend objektivat e dikasterit që ai drejton në 4 vitet e ardhshme të 'Qeverisë Rama'....