E mërkurë, 5 Gusht, 2020
21 C
Tirana

Ministrat teknikë japin dorëheqjen, kompetencat ua kalojnë zv.ministrave

Më të lexuarat

Kosovë/ Në kulmin e pandemisë, infermierët dalin në protestë

Në kulmin e pandemisë, disa infermierë kanë dalë duke protestuar në Kosovë. “Kërkesa jonë, e drejtë dhe direkte është që nga 18 euro (për ndërrimin...

VIDEO/ Shpërthim masiv në Bejrut, shkatërrohen ndërtesa të tëra

Një shpërthim masiv ka tronditur ditën e sotme Bejrutin. Shpërthimi ka qenë aq i madh saqë ka shkatërruar ndërtesat që ndodheshin afër, duke ngritur...

Ish-deputeti i PS jep lajmin e mirë: Negativ pas 25 ditësh, do qëndroj në spital

Ish-deputeti i PS, Fatmir Toçi, ka njoftuar se ka fituar betejën me COVID-19 dhe pas 25 ditësh tamponi i fundit ka rezultuar negativ. Ai do...

Bilanci/ Shqipëria shënon një tjetër rekord të rasteve të reja me koronavirus

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se në 24 orët e fundit kanë humbur jetën 4 persona nga koronavirusi. Në spitalin infektiv kanë ndërruar jetë...

Zbulohet arsyeja e shpërthimit në Bejrut, raportohen të paktën 10 viktima

Mediat e huaja shkruajnë se të paktën 10 persona kanë humbur jetën, si pasojë e shpërthimit pasditen e sotme në Bejrut të Libanit. Sipas Ministrisë...

Ish-deputeti i PD-së largohet nga Shqipëria, me një detyrë të re në Irak

Në zgjedhjet e ardhshme, Partia Demokratike do të hyjë me një ekspert financash më pak. Sherefedin Shehu, ish-deputet i kësaj partie, dhe ish-zv.ministër i...

Pandemia/ Posta Shqiptare jep njoftimin e rëndësishëm për pensionistët

Posta Shqiptare ka dalë me një tjetër njoftim, duke marrë shkas nga situata kritike si pasojë e COVID-19. Në kuadër të parandalimit të radhëve...

Zbulohet pasuria e Edi Ramës dhe familjes së tij. Ja sa u shtuan të ardhurat gjatë vitit 2019

Kryeministri Rama e ka shtuar pasurinë personale dhe të familjes së tij me dy burime kryesore. Paga si kreu i qeverisë shqiptare dhe shitjet...

Djali sekret i Pablo Escobar zbulon ku i ka fshehur milionat Lordi i Kokainës

Roberto Sendoya Escobar është djali i parë i lordit të kokainës, Pablo Escobar. Ai ka zbuluar së fundmi se si është shpëtuar gjatë një përplasjeje...

Pandemia/ Epidemiologu: Ja si është vlerësuar Shqipëria nga OBSH

Epidemiologu i njohur Ilir Alimehmeti foli për pandeminë teksa tregoi se si është vlerësuar Shqipëria nga Organizata Botërore e Shëndetësisë. Vendi, sipas tij është vlerësuar...

Ministrat teknikë të Partisë Demokratike kanë përgatitur aktin formal të largimit nga Qeveria “Rama”, në të cilën u përfshinë si pjesë e marrëveshjes tre muaj më parë, për të monitoruar nga afër sjelljen e administratës në zgjedhje dhe për të garantuar pavarësinë e procesit zgjedhor.

Për Partinë Demoratike objektivat nuk janë arritur, sepse sipas kreut të saj Lulzim Basha, Edi Rama i kishte blerë zgjedhjet përpara arritjes së marrëveshjes. Pavarësisht kësaj ministrat teknikë qëndruan në detyrë edhe gati dy muaj pas zgjedhjeve për të hartuar raportin për standardin e zgjedhjeve.

Raporti ka përfunduar dhe menjëherë pas tij, ministrat kanë dorëzuar zyrtarisht dorëheqjet. Zëvendëskryeministrja dhe ministrat teknikë nuk janë takuar asnjëherë këto 3 muaj me kreun e qeverisë ku bënin pjesë. Komunikimi është realizuar përmes Sekretarit të Përgjithshëm të Kryeministrisë.

Përpara se të jepnin dorëheqjen, disa prej ministrave teknikë i kishin kaluar më parë kompetencat te zëvendësministrat përkatës: ministri i Brendshëm, i Shëndetësisë dhe ajo e Financave, transmeton TCh.

Duket se me përfundimin e raportit për zgjedhjet dhe  dorëheqjen e vetë ministrave, bie çdo tezë për një bashkëqeverisje Rama-Basha, gjë për të cilën kryetari Basha është sulmuar ashpër nga kritikët brenda Partisë Demokratike.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

“Një investim strategjik”, Rama publikon pamjet nga projekti i rëndësishëm (VIDEO)

Kryeministri Rama e ka nisur ditën me prezantimin e një tjetër arritje të qeverisë që ai drejton. Kreu i qeverisë ka ndarë me ndjekësit në...

2.700 ton lëndë plasëse rrafshuan Bejrutin/ Babai fut fëmijën poshtë tavolinës gjatë shpërthimit

Dy shpërthime të përmasave të mëdha tronditën pasditen e së martës kryeqytetin libanez, Bejrut. Ngjarja e rëndë ndodhi pranë portit të kryeqytetit libanez, më...

Pamje të rënda/ Çfarë dihet deri tani për masakrën në Bejrut (FOTO-VIDEO)

Kryeqyteti i Libanit, Bejruti, u godit nga dy shpërthime në portin e qytetit, si pasojë e të cilëve kanë humbur jetën deri tani të...

Tragjedi në Bejrut/ Njerëz të gjakosur, gjithçka e shkatërruar. Trump: Mund të ketë qenë një sulm

Në një konferencë për media në Shtëpinë e Bardhë, presidenti amerikan Donald Trump, tha se shpërthimi masiv në Bejrut të Libanit mund të ketë...

Pogradec/ Shpërthen bombola e gazit, pronari dërgohet me urgjencë në spital

Në orët e para të ditës, një bombol gazi ka shpërthyer në qytetin e Pogradecit, ku ka mbetur i plagosur pronari. Rreth orës 06:00 të...