E hënë, 1 Qershor, 2020
15 C
Tirana

Ministrat britanikë u njoftuan 1 vit më parë për pandeminë

Më të lexuarat

Çfarë po ndodh? Shtyhet mbledhja e Këshillit Politik

Mbledhja e Këshillit Politik të Reformës Zgjedhore e parashikuar për në orën 17:00, është shtyrë për në orën 19:00. Raportohet se kjo shtyrje ka ardhur...

Diskutimet për reformën, çfarë propozon PD për qeverinë kujdestare

Këshilli Politik për Reformën Zgjedhore është mbledhur këtë të dielë në orën 19:00, në atë që është cilësuar si data e fundit e saj. Palët...

Të shtëna në Shijak, plagoset në këmbë një 28-vjeçar

Së fundmi ka pasur të shtëna me armë zjarri në Shijak. Raportohet se ngjarja ka ndodhur tek stadiumi, ku në rrethana ende të paqarta është...

Pas Maqedonisë së Veriut, edhe Spanja mund të shtyjë gjendjen e jashtëzakonshme

Kryeministri i Spanjës, Pedro Sanchez ka deklaruar se do të kërkojë shtyrjen me dy javë të gjendjes së jashtëzakonshme nga koronavirusi. Sanchez sqaroi se shtyrja...

Koronavirusi/ Maqedonia e Veriut zgjat gjendjen e jashtëzakonshme

Presidenti i Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarovski, ka zgjatur gjendjen e jashtëzakonshme në vend edhe për 14 ditë. Vendimi u mor gjatë seancës së shtatë...

Atentati para hotelit në Kurbin, ja kush dyshohet se ishte shënjestër e atentatit

Dalin të tjera detaje lidhur me atentatin e ndodhur mbrëmjen e djeshme, në ambientet e jashtme të një hoteli në autostradën Mamurras-Lezhë. Si pasojë e...

VIDEO/Ardi Veliu del blof, pamjet e të ëmës së djalit të dhunuar janë xhirime nga filmi

Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit, Ardi Veliu, ka folur sot për dhunën e 4 efektivëve kundër një 15-vjeçari, ngjarje e cila ka...

“Familja lyente muret me emrin e saj, të gjithë e dinin për 15-vjeçaren”

Gazetarja Anila Hoxha rrëfen përmes një postimi në rrjetin social Facebook se çfarë ka pranë banesës së vajzës 15-vjeçare, e cila u abuzua seksualisht...

Publikohet fotoja/ Kush është 65-vjeçari që abuzoi me 15-vjeçaren

Së fundmi është bërë publike fotoja e 65-vjeçarit i cili abuzoi seksualisht me një 15-vjeçare. Ai quhet Abaz Doku dhe sikurse është raportuar më herët,...

Temperaturat e larta/ Ekspertët paralajmërojnë: Britania do bëhet më e nxehtë se Maroku

Mediat britanike shkruajnë se Mbretëria e Bashkuar po përjeton temperatura më të larta se Maroku. Sipas The Sun, vendi po përjeton majin më të...

Ministrat u paralajmëruan vitin e kaluar në një konferencë konfidenciale të Zyrës së Kabinetit, se Mbretëria e Bashkuar duhet të kishte një plan, që do të trajtonte situatën në rastin e një virusi pandemik dhe pasojave të tij sociale dhe ekonomike.

Dokumenti i detajuar paralajmëroi që edhe një pandemi e ‘butë’ mund të kushtojë dhjetëra mijëra jetë dhe të përcaktojë “aftësitë” e domosdoshme për të zbutur rreziqet për vendin, bën me dije një artikull i “The guardian”.

Një lajm i tillë vjen ndërsa numri i vdekjeve në spitalet e Mbretërisë së Bashkuar, e ka arritur shifrën 20,000.

Shënuar si dokument ‘zyrtar, i ndjeshëm’, Vlerësimi i Riskut të Sigurisë Kombëtare 2019 (NSRA) u nënshkrua nga z. Patrick Vallance, këshilltari kryesor shkencor i qeverisë, si dhe një këshilltar i lartë i sigurisë kombëtare kryeministrit.

Rekomandimet brenda tij përfshijnë nevojën për të grumbulluar PPE (pajisje personale mbrojtëse), organizimin e marrëveshjeve të avancuara të blerjes së pajisje të tjera thelbësore, krijimin e procedurave për mbikëqyrjen e sëmundjeve, gjurmimin e kontakteve dhe hartimin e planeve për të menaxhuar një rritje të numrit të vdekjeve.

Planet për të ndihmuar shtetasit britanikë jashtë vendit dhe riatdhesimin e tyre në Mbretërinë e Bashkuar, u shënuan në dokument, gjithashtu si përparësi.

Dokumenti i Zyrës së Kabinetit, i cili është më shumë se 600 faqe, jo vetëm që analizoi rrezikun e një pandemie virale, por gjithashtu adresonte në mënyrë specifike potencialin e vendit në rastin e një shpërthimi të koronavirusi (Sars dhe Mers më parë ishin të dy koronaviruse), megjithëse e konsideronte pandeminë si shumë më pak të dëmshme.

Lexo edhe :   COVID-19/ “Vendi jashtë kontrollit”, ish-deputeti shpalos 8 propozime

Por një burim që ka njohuri rreth dokumentit të Zyrës së Kabinetit, tha që Mbretëria e Bashkuar nuk ishte përqendruar siç duhet në kërcënimet e pandemisë dhe nuk kishte analizuar më kujdes çdo aspekt.

Lexo edhe :   "Brenda 5 qershorit i hedhim në llogari"/ Rama jep njoftimin e rëndësishëm

Dokumenti thoshte:

Një pandemi mund të ketë “tre valë”, me secilën valë që pritet të zgjasë 15 javë … “me javët e pikut që ndodhin në javën e 6 dhe të 7, në secilën valë”.

50% e popullsisë do të infektohej dhe do të pësonin simptoma të gripit pandemik, gjatë një ose më shumë valëve. Numri aktual i personave të infektuar do të ishte më i lartë se kjo, pasi do të kishte një numër rastesh asimptomatike.

Një pandemi me rrezik të lartë mund të çojë në 65.600 vdekje.

Kostoja për Mbretërinë e Bashkuar mund të jetë 2.35 trilion paund.

Edhe pas përfundimit të pandemisë, ka të ngjarë që do të duhen muaj apo edhe vite që shërbimet shëndetësore dhe të kujdesit shoqëror të shërohen plotësisht.

Do të ketë një zemërim të konsiderueshëm publik mbi një trajtim të dobët nga ana e qeverisë. /opinion

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Përfundon mbledhja e Këshillit Politik, nuk arrihet marrëveshja

Mbledhja e Këshillit Politik për Reformën Zgjedhore sapo ka përfunduar dhe raportohet se nuk është arritur një marrëveshje mes palëve. Këto të fundit thuhet se...

Nga nesër rihapen kufijtë tokësorë të Kosovës

Nga e hëna në Kosovë fillon zbatimi i periudhës së re të lehtësimit të masave kufizuese të vendosura për të parandaluar përhapjen e koronavirusit. Kryeministri...

Paloka: Rama bredh nëpër botë për një foto me Cristiano Ronaldon

Nënkryetari i PD-së, Edi Paloka përmes një postimi në Facebook akuzon kryeministrin Edi Rama se ka shkuar në Paris me avionin e “Air Albania”...

SHBA, protestat mund të sjellin një rritje të rasteve me COVID-19

Zyrtarët amerikanë të shëndetësisë paralajmërojnë se mund të ketë një rritje të re të rasteve me koronavirus për shkak të protestave në vend, të...

Hapja e plazheve më 1 Qershor, Klosi bën paralajmërimin e fortë

Ministri i Turizmit dhe Mjedisit Blendi Klosi gjatë një takimi me bizneset në Vlorë tregoi se si do funksionojë hapësira e plazheve dhe kushtet...
WhatsApp KONTAKTO TT