E hënë, 6 Dhjetor, 2021
11.5 C
Tirana

Milioneri amerikan dënohet me burgim të përjetshëm

Robert Durst, trashëgimtari i pasurive të patundshme, i dyshuar në një varg vrasjesh për gati katër dekada, u dënua me burgim të përjetshëm, për vrasjen e mikeshes dhe të besuarës Susan Berman.

Juria e Los Anxhelosit e dënoi Durst, 78 vjeç, për “vrasje të shkallës së parë” muajin e kaluar, për vrasjen e vitit 2000. Prokurorët argumentuan se Durst e kishte qëlluar Berman në shtëpinë e saj, për ta parandaluar atë që t’i tregonte policisë që dinte për zhdukjen e gruas së parë të Durst në 1982, Kathie McCormack Durst. Vendimi shënoi dënimin e parë për vrasje për Durst, i cili është lidhur me vdekjen e tre personave në tre shtete.

Avokatët e Durst paraqitën një kërkesë për një gjykim të ri, duke pretenduar se nuk kishte prova të mjaftueshme për të dënuar Durst, të cilat gjyqtari i hodhi poshtë të enjten në fillim të dënimit.

“Dëshmia e të pandehurit ishte thellësisht e pabesueshme dhe inkriminuese”, tha gjyqtari Mark Windham, duke shtuar se kishte “prova të fajësisë”.

Dënimi i së enjtes pritej pasi prokurorët nuk kërkuan dënimin me vdekje, dhe juria gjithashtu e kishte dënuar Durst për rrethana të veçanta të pritjes dhe vrasjes së një dëshmitari, të cilat mbartin dënime të detyrueshme të përjetshme. Familjarët dhe miqtë e Berman i thanë gjykatës sesi Durst u kishte vrarë një mik të paharrueshëm dhe besnik që kujdesej shumë për njerëzit e tjerë.

“Ka qenë një përvojë e përditshme, konsumuese e shpirtërore”, tha Sareb Kaufman, njerku i Berman, për vrasjen e saj.

Një i afërm tjetër tha se ai kishte vizituar varrin e Berman, për t’i thënë asaj se drejtësia ishte vënë dhe ajo më në fund mund të “qetësohej”.

Para dënimit të Durst, gjykatësi tha se Berman ishte një “qenie njerëzore e jashtëzakonshme” dhe vdekja e saj ishte një humbje për komunitetin.

Dënimi erdhi gjashtë vjet pasi seria dokumentare The Jinx: The Life and Deaths of Robert Durst e futi multimilionerin në qendër të vëmendjes. Seriali tregoi vrasjen e Berman, si dhe zhdukjen e gruas së Durst dhe vdekjen e një fqinji në 2001 në Galveston, Teksas, ku Durst ishte fshehur ndërsa ishte maskuar si një grua shurdh-memece. Ai u arrestua në prag të transmetimit të episodit të fundit të serialit, në të cilin Durst duket se rrëfeu vrasjet, duke thënë me vete: “Çfarë dreqin bëra? … Sigurisht që i vrau të gjithë”.

Në gjykatë, 78-vjeçari u shfaq i sëmurë dhe shumë më i brishtë se sa në dokumentarin e vitit 2015. Ai përdori një karrige me rrota gjatë gjykimit. Në një moment, pas 38 orësh të marrjes në pyetje, gjyqtari i kërkoi prokurorit kryesor të ndalonte pyetjet e tij. “Në një moment, ka një kufi”, tha gjykatësi.

Autoritetet janë përpjekur ta vënë Durstin pas hekurave për vite me radhë, për rolin e tij në krimet që zyrtarët besojnë se datojnë që nga zhdukja dhe vrasja e mundshme e McCormack.

“Gjithçka fillon me zhdukjen dhe vdekjen e Kathie Durst nga duart e z. Durst”, tha John Lewin, zëvendës prokurori i qarkut, në fjalën e tij të hapjes në gjyqin në Berman.

Trupi i McCormack nuk u gjet kurrë, megjithëse ajo u shpall e vdekur në vitin 2017. Durst nuk ishte kurrë një zyrtar i dyshuar në këtë rast, por prokurorët argumentuan se ai ishte përgjegjës për vdekjen e saj.

Çifti kishte luftuar para se ajo të zhdukej, pranoi Durst, dhe javët e mëparshme McCormack kishte shkuar në spital me lëndime që ajo tha se Durst ia kishte shkaktuar. Prokurorët thanë se Durst kishte vrarë Berman, miken e tij më të mirë, sepse ajo ishte e përgatitur t’i tregonte policisë se si ndihmoi në fshehjen e vrasjes së McCormack. Berman thuhet se u kishte thënë miqve, se i kishte siguruar një alibi të rreme.

Prokurorët thanë të enjten se ata nuk besonin se Berman e kishte ditur se ajo po mbulonte një vrasje, dhe se ajo kishte provuar të ndihmonte shoqen e saj. Durst, thanë ata, me siguri i kishte thënë asaj që ndodhi me McCormack ishte një aksident.

Prokurorët në Nju Jork pritet të ndjekin akuzat kundër Durst, për vdekjen e ish-gruas së tij. Zyra e prokurorit të rrethit Westchester, ka rihapur hetimin për vdekjen e McCormack, por nuk ka konfirmuar raportet e planit të saj për të kërkuar një padi kundër Durst.

Familja e McCormack kishte shpresuar të fliste në dënimin e së enjtes, një kërkesë që u refuzua pasi ligji i Kalifornisë, urdhëron që vetëm familja e Berman të ketë të drejtë të ofrojë deklarata të ndikimit të viktimës në gjykatë, raportoi Los Angeles Times.

“Asnjëherë nuk ishte menduar se ata nuk do të lejoheshin të jepnin deklaratën e ndikimit të viktimës”, i tha gazetës Robert Abrams, avokati i familjes së McCormacks. “Kur dikush është fokusi kryesor i gjykimit penal, ju do ta prisnit atë”.

Të afërmit e Berman iu lutën Durst t’i tregonte familjes McCormack se ku ai varrosi trupin e gruas së tij të parë. “Çdo shpresë për çdo lloj shpengimi që mund të gjeni, është t’i tregoni atyre se ku të gjejnë Kathie”, tha Kaufman.

Burimi i lajmit: The Guardian. Përshtatur nga Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Ish-banori i “Big Brother”: Donaldi nuk është fitues, mes çiftit s’ka dashuri

Ish-banori i “Big Brother”, Adi Pojana, teksa ishte i ftuar në studion e “Shqipëria Live”, ka komentuar lidhjen e shumëpërfolur mes Donaldit dhe Beatrix. Për...

“Shkelje financiare”, arrestohet presidenti i klubit italian

Presidenti i një prej klubeve të Serisë A është vënë në pranga, për shkelje financiare mes të cilave edhe deklarimin e falimentit të kompanive...

“Jam në Dubai, s’jam arratisur”/ Nipi i deputetit të PS-së: Ngjarje e stisur

Ramazan Rraja, nipi i deputetit socialist, Rrahman Rraja konfirmon se nuk është arratisur, pasi akuzohet se së bashku me dy persona të tjerë, kanë...

E shkarkuat Bashën, e pastaj …?

Nga: Artur Ajazi Foltoristët dhe kryetari i tyre Sali Berisha, po numurojnë me padurim të madh, sa ditë dhe sa orë, kanë mbetur deri ditën...

Dy raste me Omicron në Greqi

Me variantin Omicron u diagnostikuan dy rastet e dyshimta që ishin futur në mikroskopin e studiuesve të Greqisë. Bëhet fjalë për dy shtetas që kishin...