E shtunë, 26 Shtator, 2020
19 C
Tirana

Milionat që Shqipëria e varfër u fal miliarderëve

Më të lexuarat

U ekzekutua nga RENEA/ Çfarë u gjet brenda shtëpisë së të moshuarit në Elbasan

RENEA ka ekzekutuar sot Lefter Zhidrun, pas më shumë se 5 orësh rezistencë nga 71-vjeçari në banesën e tij. RENEA u fut nga tarraca e...

RENEA/ Kush e jep urdhrin e ekzekutimit? Eksperti tregon hapat që ndiqen

Një nga efektivët e RENEA ka treguar se si funksionon reparti RENEA në një situatë të ngjashme me ngjarjen e djeshme dhe kush janë...

“Kemi një specialist të ri që ka dalë në qarkullim”, Artan Hoxha zbardh detajet e forta të atentatit ndaj Preng Gjinit

Pak ditë më parë, 51-vjeçari Preng Gjini të cilit iu hodh makina në erë në Tiranë, nuk dha të dhëna të vlefshme për hetimin...

Prej 17 muajsh në kërkim, gjendet trupi i pajetë i 36-vjeçarit shqiptar në Greqi

Pas 17 muajsh kërkimi, është gjetur në Greqi trupi i pajetë i 36-vjeçarit shqiptar, Laert Beqaj. Ky i fundit humbi gjurmët mesnatën e 9...

“I kishte ardhur dita e perëndisë!”, ja çfarë thotë djali i madh i 71-vjeçarit që u ekzekutua në Elbasan (VIDEO)

71-vjeçari që u ekzekutua në përplasjen me forcat RENEA, ishte divorcuar dy herë më parë. Djali i Lefter Zhidrus ka thënë në një prononcim...

Ju atje “lart”, merreni videon e këtij burri që qan dhe shikojeni natë e ditë (VIDEO)

Nga: Mentor Kikia Ky burrë është një fermer në Korçë, i cili në janar i preu mollët që kishte mbjellë, sepse nuk e shiste dot...

Detaje tronditëse nga masakra në Elbasan/ Lefter Zhidru kishte lidhje me bandat në Elbasan, Vlorë dhe Sarandë

Grupi hetimor po kryen veprimet e fundit të këqyrjes së vendit të ngjarjes, pas masakrës në Elbasan. Në banesën e 71-vjeçarit Lefter Xhidru, janë...

“Pse i ndihmon kaq shumë njerëzit?”/ Rrëfimi prekës i Cunmulajt: Dua t’i ngjaj mamit sa thoi i gishtit të këmbës

Modelja e njohur, Emina Cunmulaj ishte ftuar sot në emisionin “Historia ime” në Tv Klan, teksa ka bërë një rrëfim si asnjë herë më...

Ndodh e papritura në emisionin “Përputhen”, konkurrenti largohet me urgjencë nga studio (VIDEO)

Çdo ditë emisioni "Përputhen” në Top Channel ofron shumë surpriza. Me plot të papritura ishte emisioni i djeshëm, ku një nga protagonistët e ka...

“Zhidro u qëllua me snajper”/ Artan Hoxha: Nëse do shpërthente tritoli, rrafshohej pallati

Gazetari Artan Hoxha ka zbardhur detaje të tjera nga ekzekutimi i Lefter Zhidros në Elbasan, nga forcat RENEA. Sipas gazetarit, nëse armatimi që 71-vjeçari kishte...

Nga Klodian Tomorri:

Jahti 400 milionë dollarësh i Emirit të Katarit Tamim bin Hamad Al Thani, që u ankorua sot në Sarandë e ka kapacitetin e serbatorit 1.2 milionë litra karburant.

Për shkak të një politike absurde fiskale, Shqipëria ja u shet karburantin jahteve me 0.58 dollarë për litër. Aq është sot. Arsyeja? Nafta e jahteve në Shqipëri nuk paguan akcizë 350 lekë për litër, nuk paguan taksë qarkullimi 270 lekë për litër, nuk paguan tvsh 300 lekë për litër. Nuk paguan asnjë taksë sepse konsiderohet rieksport.

Në Francë, çmimi i naftës për jahtet sot është 1.54 dollarë për litër sepse qeveria franceze i ka vënë taksë të posaçme karburantit të jahteve si mall luksin që janë. Dhe Saint Tropez është vendi ku ankorohen jahtet e pjesës dërrmuese të pasanikëve të botës.

Në Itali, çmimi i naftës për jahtet sot është 1.72 dollarë për litër. Dhe Italia është një nga vendet më të vizituara nga jahtet e pasanikëve për shkak të plazheve fantastike që ka, veçanërisht Porta Cervo dhe Sardenja.

Morali? Me një të mbushur të jahtit, Shqipëria i fali sheikut multimialirder qe erdhi sot disa orë në Sarandë potencialisht 1.1 mln usd. Llogaria: 1.2 milionë litra x (1.54$-0.58$) = 1.1 mln $.

Lexo edhe :   Nevoja për të ndalur rrënimin e sistemit tatimor

Para 20 ditësh erdhi jahti i vëllait të këtij po në Sarandë. Mori 600 mijë litra karburant. 500 mijë dollarë të tjera të falura.

Nafta e ambulancës 1200 lekë taksë për litër. Nafta e jahteve 0 leke taksë për litër.
Unë nuk e di se ça emri mund t’i vësh tjetër kësaj politike, përveçse çmenduri.

E dini sa janë përfitimet për turizmin nga kjo taksa? Zero. Përveç ndotjes së bregdetit nga jahtet që vijnë këtu dy orë sa të mbushen.

Lexo edhe :   Nevoja për të ndalur rrënimin e sistemit tatimor

E dini pse bëhet gjithë kjo? Që të fitojnë lekë ca të babëzitur, të cilët i janë qepur Portit të Sarandës dhe ca agjenci turistike të zotëruara nga ca ish-zyrtarë në konflikt të pastër interesi. Kjo është e pështirë. Neveri.

Por pjesa më e ndyrë është kur zarat e këtyre përfituesve, këta që lëpijnë ndonjë kockë, nisin e sulmojnë të gjithë ata që denoncojnë këtë padrejtësi.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

U ekzekutua nga RENEA, flet djali i Lefter Zhidrut: I kishte ardhur dita e perëndisë

710vjeçari Lefter Zhidru terrorizoi dy ditë më parë qytetin e Elbasanit, ku pas një konflikti familjar, nisi të godiste me armë edhe drejt Policisë,...

Njerku abuzon me 14-vjeçaren në Durrës, nëna e denoncon në Polici

Detaje të reja kanë dalë në dritë nga ngjarja në Durrës ku një 39-vjeçar dyshohet se ka kryer marrëdhënie seksuale me një të mitur...

Pas Kukësit dhe Dibrës, votohet në qarkun e Gjirokastrës. Zbardhen emrat e kandidatëve të PD

Demokratët e Qarkut të Gjirokastrës do të votojnë të dielën për kandidatët e propozuar nga anëtarësia, të cilët kanë kaluar filtrin paraprak të verifikimit...

Balla: 83 mijë të punësuar më shumë në biznesin e vogël se në vitin 2013

Deputeti i PS Taulant Balla thotë se ekonomia e vendit ka shënuar rritje. Duke iu referuar dokumenteve në regjistrat e llogarive të shtetit, Balla shorehet...

Vajza e Sabianit pozon topless, e fotografon i ati

Vajza e këngëtarit të njohur Sabiani, Keisi Medini, ka publikuar së fundmi disa foto e shtrirë në krevat dhe duke pozuar topless. E menjëherë pas...