E mërkurë, 4 Gusht, 2021
35.5 C
Tirana

Miliarderi Branson dëshiron të niset në hapësirë ​​para Bezosit

Sipërmarrësi britanik Richard Branson planifikon të nisë anijen e tij kozmike në hapësirë ​​të dielën, duke mposhtur miliarderin tjetër Jeff Bezos me nëntë ditë. Branson planifikon të niset në ‘VSS Unity’ me pesë astronautë të tjerë të tërhequr nga një aeroplan transporti nga aeroporti hapësinor komercial ‘Spaceport America’ në shtetin amerikan të Neë Mexicos.

Aeroplani nënë duhet ta lëshojë anijen në një lartësi prej rreth 15 kilometrash. Prandaj anija kozmike synon të përshpejtojë me shtytjen e vet më shumë se tre herë shpejtësinë e zërit dhe të arrijë një lartësi prej mbi 80 kilometra para se të kthehet në Tokë pas disa minutash.

Qëllimi i Branson, por edhe themeluesit të Amazon Jeff Bezos dhe CEO-s së Teslas Elon Musk, është të hyjnë në biznesin e turizmit hapësinor. Bezos dëshiron të fluturojë më shumë se 100 kilometra mbi Tokë me raketën e tij më 20 korrik.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

VIDEO/Rama i shpalli ‘luf*ë të hapur’, Peleshi shfaqet me Dritan Lelin në Vlorë

Situata me zjarret është përkeqësuar gjatë ditëve të fundit. Flakët kanë mbërritur edhe në zonat e banuara, duke ndezur sinjalin SOS në Gjirokastër, Dukat,...

Verbëria e rutinës së dorëzimit të përditshëm

Nga: Agim Baçi Shpesh njerëzit tregohen të verbër, ose bëjnë sikur!”, tha shkrimtari portugez Jose Saramango në ceremoninë e marrjes së çmimit “Nobel” në vitin 1998, duke...

Humbi jetën mes flakëve/ Shoku i viktimës: Nuk kishim zjarrfikëse

Detaje të reja të rënda kanë dalë në dritë lidhur me ngjarjen e rëndë ndodhur dje në fshatin “Asim Zeneli” në Gjirokastër, ku mbeti...

E vr*u për pronën/ “I trembem hakmarrjes”, vëllai i vras*sit kërkon mëshirë

Pak ditë më parë, një sherr mes kushërinjve për pronën në Lushnje përfundoi me një të vrarë. Autori i krimit, Kastriot Hasalla pritet të...

‘Cënoi besimin e publikut’, KPA shkarkon prokurorin e Krimeve të Rënda

Kolegji i Posaçëm i Apelimit (KPA), shkarkoi nga detyra prokurorin e Krimeve të Rënda Besim Hajdarmataj. Në vendim thuhet se Hajdarmataj ka cënuar besimin...